Dhimbja në gjoks


Shumica e njerëzve besojnë se shkaku i shqetësimit në kafaz i kraharorit është zemra. Por kjo qasje nuk është plotësisht e saktë, sepse shkaqet e dhimbjes në gjoks nuk mund të jetë zemra, edhe pse kjo simptomë në asnjë mënyrë të ndikojë në zemër. Shkaku kryesor i shqetësimit në zonën e gjoksit mund të jetë në traktin gastrointestinal, sistemin e frymëmarrjes, dhe madje edhe në gjak, dhe ne nuk duhet të harrojmë kushtet neurologjike që janë të shoqëruara shpesh nga ndjenjat e dhimbshme në trupin e sipërme.


Kjo kështu ndodh që një person ndjen parehati në gjoks, por nuk mund të përcaktojë vendndodhjen e saj e saktë.
Pacienti kupton se ai ka nevojë për ndihmë mjekësore, por nuk mund të përcaktojë se çfarë saktësisht ai duhet të kontaktoni një specialist. Dhimbje zemra shpesh mund të maskuar me dhimbje në shpinë dhe zemra mund të jetë e pikëlluar për shkak të problemeve të traktit gastrointestinal. Neuroses mund të shprehin veten në çdo pjesë të trupit. Këto sëmundje të ndryshme të kërkojë konsultime në mjekë të caktuara. Disa kusht nuk është e rrezikshme për jetën, shëndetin, dhe disa - në të kundërtën.


Dhimbje e papritur në gjoks, i shoqëruar nga gulçim

Kjo është një nga ato simptoma, kur ju mund të kenë nevojë për kujdes mjekësor. Nëse gjoks të sëmurë për shkak të stresit fizik apo emocional, dhe dhimbja është natyra sdavlyvayuschyy, është iyazytsirno se ne po flasim për goditje. Siklet rrit kur një person qëndron në shpinë të tij, dhe përmirëson gjendjen pas duke marrë medikamente kardiake (validol, nitroglycerin).
Dhimbje të forta me vështirësi në frymëmarrje ndodh kur emboli pulmonare. Të njëjtat simptoma ndodhin dhe gjatë inflamacion të membranës së zemrës. Një tipar karakteristik i sëmundjes rëndohet dhimbje shtrirë në pozicionin e shtrirë në shpinë. Kur pacienti qëndron lart, ulet në anën krevat, dhimbja zhduket. Kjo simptomë mund të çojë në pasoja shumë të pakëndshme - dështim të zemrës, si shenjat e përshkruara tregojnë se lëngshme mbledhur, e cila provokon dhimbje.

Nëse dhimbja në gjoks, i shoqëruar nga gulçim, duke çuar në ethe, arsyeja nayiyazytsirnishe është sëmundje të tilla si inflamacion të miokardit. Ethet është tipike për pneumoni dhe pleurit. Por në këtë rast vendndodhja e dhimbjes përqendruar në gjoks, ku mushkërive përflakur. Pneumonia është shoqëruar nga një kollë të fortë dhe pleurit kur dhimbja rritet kur njerëzit shkojnë në anën e sëmurë.


Dhimbja në gjoks, i cili i jep në dorë

Kjo është një nga simptomat më të zakonshme të infarkt miokardi. Dhimbje në gji mund të përhapet jo vetëm në gjymtyrë, por edhe në qafë, fytyrë, mbrapa. Gjendja e pacientit është vlerësuar si alarmante, ai ka një ndjenjë e rrezikut të pashmangshëm, sulmi nuk ndalet 15-30 minuta, apo nitroglycerin Validol nuk përmirësohet gjendja e pacientit. Lëkura bëhet ngjyrë të zbehtë, një person i mbyt, shërben djersën ftohtë, nuk mund të përjashtojë mundësinë e humbjes së vetëdijes. Kjo gjendje kërkon kujdes emergjent. Sulmi akut të miokardit është një kërcënim jo vetëm për shëndetin, por për jetën. Shumë pacientë mund të shpëtojë jetën, nëse u jepet ndihmë në kohë.

Dhimbja në gjoks mund të jetë shkaktuar nga osteokondroza e shpinë qafës së mitrës dhe kraharorit. Kur lezione osteokondroza është disqe mezhdupozvonochnyh dhe kërc. Ndjesi është e krahasueshme me anginë: dhimbje të fortë të mprehtë, i jep një dorë, krah, sup, gjymtyrët ndoshta mpirë.


Dhimbja në gjoks nën teh shpatullën

Simptomë mjaft të zakonshme dhe mund të ndodhë në sëmundjet e ndryshme. Kjo mund të jetë një manifestim i angina, perikardit, osteoarthritis, pneumoni, ndër brinjëve nevralgji.

Dhimbja në gjoks nën teh shpatullën mund të jetë më e rëndësishme për të traktit biliar. Sëmundjet Ajo tilla si dyskinesia tëmth, cholelithiasis. Ndjesi të dhimbshme në këto sëmundje të lokalizuara në sektor të sipërme të djathtë në thelb, japin anën e djathtë të gjoksit. Shumë shpesh ju mund të shihni lidhjen midis shfaqjes së dhimbjes dhe marrjes të ushqimit. Kjo mund të duket të përzier.


Dhimbje në pjesën e majtë të gjoksit

Këto dhimbje që dalin në gjysmën e majtë të gjoksit gjithmonë duhet të shkaktojë shqetësim të veçantë, pasi ata zakonisht janë të lidhura me të muskulit të zemrës. Ka një yyazytsirnist të mëdha që ata provokuar pectoris, perikardit, sulm në zemër apo pneumoni, e cila është e lokalizuar në mushkëri majtë. Dhimbje në zemër lindin kur Dystonia vegjetative-vaskulare. Natyra e ndjenjave mund të jenë shumë të ndryshme edhe imitim i mundshëm i kushteve të tilla të rënda si sulm në zemër, anginë. Një nga tiparet dalluese të IRR mund të quhet mungesa e korrelacionit midis shfaqjes së dhimbje të forta dhe aktivitetit fizik, dhe duhet theksuar se duke marrë medikamente kardiake nuk ndikon në dhimbje në pjesën e majtë të gjoksit me dystonia vegjetative-vaskulare.


 
R3r3r3103.