Dhimbje të ulët mbrapa gjatë në këmbë


Dhimbje të ulët mbrapa duke ecur evidente në rastet kur shkaqeve janë sëmundjet e shpinë. Të gjithë pjesën e poshtme të shpinës, e cila fokusohet në peshë shumë gjatë lëvizjes. Shpesh ka ankesa të njerëzve që mbështesin dhimbje, dobësi dhe pakënaqësi ndjerë vazhdimisht do të shtrihem dhe të shpjegoj shpinën lënduar. Shkaqet e dhimbjes mund të jetë një shëtitje të rrallë, pra mungesa e ushtrimit, aktiviteti i ulët fizik, diabeti, që dalin si pasojë e sasisë së reduktuar të ushqimit, por mund të ndodhë si rezultat i trajnimit të shpeshta dhe, të tilla si kërcimtare dhe gjimnastët. Kur shumica e peshës trupore është në shpinë, veçanërisht në pjesën e pasme, ka një mungesë ekuilibri, e cila lind si pasojë e sëmundjes së saj.


Dhimbje në shpinë të ulët dhe shpinë mund të ndahen në 2 grupe: dhimbje fillor dhe të mesëm. Në mënyrë tipike, dhimbje kryesor lind nga fakti se trazuar furnizimin me gjak të indeve që lidhin disqe intervertebral. Shkeljet ndodhin në muskuj dhe enëve të gjakut, dhe shënoi dobësi e të gjithë sistemit të shtyllës kurrizore. Sinjali i parë mund të shërbejë si dhimbje kur ecin, gjatë kryerjes së një sërë ushtrimesh fizike dhe plas. Sigurisht, shumica nuk i kushtoj vëmendje për këto simptoma, duke i konsideruar ato të njohura për jetën e përditshme dhe shpesh kjo formë e sëmundjes mund të zhvillohet gradualisht në serioze, kur ju e shërbimeve nuk Vaji dhe shëruese ca balsam, dhe profesionale në fushën e kirurgjisë.


Në lidhje me shkallën e dytë të sëmundjes, nuk është procesi i formimit të tumorit, indeve mekanike dëme, muskujt në pjesën e prapme. E gjithë kjo është e shoqëruar me efekte të mëdha negative dhimbje, shpesh një ndjenjë të dumbness dhe pamundësisë për të përkulem dhe të shpjegoj shpinën. Nëse keni ndonjë arsye për të dyshuar se ka probleme me shpinë, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Vuajtje dhimbje nuk është i rekomanduar. Nga rruga, jo domosdoshmërisht dhimbje duhet të jetë i lidhur me dëmtimin e shumë mbrapa, komponentët e saj të brendshme, pasi shpesh ka raste kur shkaku i saj mitrës patologji, tumoret e veshkave, mushkërive, formimin malinje në sistemin urinar. Dhe në rast të formacioneve të tij lloji, inflamacion lëviz drejt mbrapa, lart, dhe në qoftë se arsimi është në krye të trupit, ata gradualisht të fillojë lëvizjen e saj në rënie, ndikojnë në pjesë të shëndetshme të trupit. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për shëndetin e tij para se sëmundja nuk është kapur ende të gjitha qelizat e shëndetshme.


Tani ajo është e nevojshme të marrin në konsideratë njerëzit që e gjejnë veten në rrezik për të marrë sëmundjen mbrapa dhe të ndjehen atë, ndërsa në këmbë:
- Shoferët dhe punëtorët Avtotransportov, duke çuar një mënyrë jetese i ulur.
- Puna në lidhje me aktivitetin aktiv fizik, ku elementët më të ekzekutueshme përbëjnë bel.
- Qëndrimi jetesës, për shembull, shitësit, hairdressers. Rastësisht, nuk është një sekret të vogël për procese të tilla. Për të hequr qafe dhimbje dhe për të parandaluar ndodhjen e saj duhet të vënë një libër të trashë në dysheme dhe në këmbë, të ndryshojë rezistencën e një këmbë, që nga ana e tij e vënë atë të drejtë, pastaj këmbën e majtë në libër. Kështu, pesha e trupit nuk do të fokusohet vetëm në anën e pasme dhe ju mund të shmangur probleme me shpinë.

- Punëtorët Festa dhe dashamirët e kopshte. Jo të gjithë i pëlqen për të mbjellë lule, perime dhe fruta. Megjithatë, ky aktivitet është e dobishme, sepse ushtrimi ndodh kur kryejnë lloje të ndryshme të lëvizjeve. Megjithatë, nëse një qëndrim të gjatë në një pozitë të ulur, yyazytsirnist madh të sëmundjeve të tilla si osteokondroza.

Kjo listë plotësues shkakton të tilla si gratë shtatzëna. Në këtë pozicion gruaja duhet të marrë parasysh peshën tuaj dhe peshën e fëmijës, kjo është një ngarkesë e madhe bie mbi kurrizin e saj, që do të thoshte ajo duhet të mbajë një afat të gjatë ecin dhe të marrë një pozicion horizontal. Aktualisht zhvillimin e llojeve të ndryshme të mjeteve që ndihmojnë nënat e reja për të kryer një shtatzëni me më pak rrezik për veten e tyre dhe të fetusit. Ka edhe vitamina të domosdoshme për forcimin e kockave gratë shtatzëna.

Njerëzit të cilët kanë probleme me mbipeshë, janë në rrezik dhe për këtë arsye duhet të jenë të ndërgjegjshëm për nevojën për t'u kujdesur për veten e tyre dhe të përpiqen të heqin dorë nga ushqime të yndyrshëm.

Prapa dhimbje mund të shfaqen papritmas dhe zhduken në të njëjtin moment, dhe mund të bëjë dhe të poklopotaty zotërisë së tij. Çfarë duhet të bëni së pari, për lehtësimin e stresit në mesit dhe të mbrojtur veten nga sëmundje osteoarthritis, osteoporozën dhe nervit shiatik, si dhe kryesore armikut - lumbodynia. Para së gjithash është e nevojshme për të mundësuar trupin për t'u çlodhur dhe lëshohem nga bluaj. Për më tepër, kjo nuk do të thotë se pushimet duhet të marrë 5-10 minuta, në të mirë, dhimbja zhduket në 3-5 ditë. Më mirë që të ketë një pushim të thotë shtrat dhe të përdorin një sipërfaqe të sheshtë të vështirë. Nëse dhimbja është shumë e dhimbshme, ju mund të merrni medikamente dhimbje, gratë shtatzëna veshin një fashë që mund të marrë disa punë vetë dhe të sigurojë rehati dhe besueshmërinë. Njerëzit shpesh ulem duhet të ngrohtë deri direkt në vendin e punës. Kjo nuk është në lidhje me heqjen e peshave ose shtytje-ups në dysheme, por gjarpërues e thjeshtë dhe e shtrirë do të jetë mjaft e përshtatshme. Në shtëpi në mëngjes duhet të bëni ushtrime, të drejtuar, duke lejuar zonën dhe kanë kohë të lirë. Në mbrëmje, të jetë i sigurt për masazh mbrapa dhe tërë shpinën duke përdorur krem ​​zbutës apo balsam. Dhimbja vazhdon, ndërsa në këmbë dhe do të shqetësojë më ty.


Nga rruga, nëse ju mund të, pastaj do të vizitojë pishinë. Kur të lundrimit përfshirë absolutisht të gjitha njeri i muskujve, kështu që është e sigurt të them se do të jetë një përfitim i madh për të mesit. Kufizojnë veten për dietën, duke zgjedhur ushqime të shëndetshme, dhe të kombinuar punën dhe kohën e lirë.