Dhimbje në zemrën time nuk është pa shkak


Dhimbje në zemrën e tij nuk mund të jetë pa arsye - thonë çdo kardiolog. Edhe në qoftë se dhimbja ishte jetëshkurtër dhe manifestohet vetëm 1 herë, nuk e trajtojnë atë lehtë. Kjo duhet të shërbejë si një rast për të vizituar në spital dhe konsultimeve marrin kardiolog. Ne do të shqyrtojë situatat më të zakonshme kur dhimbje në zemër. Puna e zemrës është në bashkëpunim të ngushtë me gjendjen emocionale, ndjeshmëria e tij për çdo gjë që po ndodh përreth.
Dhe me kalimin e viteve, zemra fillon të dështojë, ndjenjat, shqetësimet dhe për këtë arsye, dhimbje. Gjithashtu shkakton dhimbje të zemrës mund të jenë të ndryshme. Për më shumë detaje dhe tani flasin për këtë.  

Natyra e dhimbje të zemrës mund të jenë të ndryshme - që therr me thike në zemër, atëherë squeezes, ajo stings, presionin, pirja e duhanit, djegie, duke tërhequr, thekshëm. Dhimbja mund të japin në pjesët e tjera të trupit - qafë, krah, shpatull, organet gjenitale. Kohëzgjatja ata gjithashtu mund të jenë të ndryshme - nga fraksionet e një të dytë për disa orë apo edhe ditë. Dhimbje mund të rritet me lëvizjen, ndryshimin e trupit, në frymëmarrje, kollë. Kjo mund të ndodhë gjatë gjumit apo pas ushtrimit, pas marrjes së sasive të mëdha të alkoolit sesa normale


Dhimbje në zemrën time atje pas ushtrimit

Gjatë ushtrimit, të tilla si running, trajnimit peshë, mbante gjëra të rënda mund të ketë dhimbje në zemrën time. Lokalizimi i dhimbjes - në zemër, gjoks, mund të japë një shpatull, qafë, shpatull. Kjo mund të jetë një ndjesi djegie, shurdhim, squeezing. Ndjesi të pakëndshme janë zakonisht kur aktiviteti fizik u pezullua. Kohëzgjatja e sulmit të dhimbjes në këtë rast deri në disa minuta. Ky është një përshkrim klasik goditje. Tipar kryesor i saj është shfaqja e dhimbjes gjatë ushtrimit. Kur këto simptome nuk kanë nevojë për të vetë-mjekoj, duke rritur sëmundjen e tyre. Simptomë shqetësuese është më shumë sulme të shpeshta dhimbje në zemër, shfaqje e tyre edhe në pjesën tjetër dhe pas pezullimit të aktivitetit fizik nuk do të shkojnë larg, dhe nitroglycerin nuk ndihmon qetësuar ata. Nëse në të parë nënshtrohet kontrollit mjekësor, ajo mund të parandaluar komplikimet serioze të sëmundjeve koronare arterie apo infarkt miokardi.


Ndihma e parë për anginë: R3r3r375. Pacienti përfundimin rroba zbërthej, duke siguruar qasje të lirë të ajrit; Vendos tabletë nën nitroglycerin gjuhës. Nëse pacienti nuk po bëhet më mirë, atëherë çdo 3-5 minuta për të dhënë 1 tabletë e nitroglycerin nëse pas marrjes 4-5 kusht tableta nuk përmirësohet, ju keni për të thirrur një ambulancë dhe të japin anestezisë viktimës. Para se të vijnë në ndihmë të tij në çdo rast nuk mund të largohet.


Dhimbje në zemrën time për ftohjet

Në kundërshtim me besimin popullor se dhimbja e tillë kërkon trajtim dhe nuk kërcënojnë, por nuk të jetë aq lehtë për të trajtuar atë. Kjo mund të jetë një reagim ndaj toksina e mikroorganizmave që provokuar ftohtë. Por gjithashtu, kjo simptomë pas ftohjet që vuajnë mund të flasim për fillimin e miokardit ose reumatizma. Për të përcaktuar shkakun e vërtetë të dhimbjes duhet të konsultoheni me një rheumatologist dhe të rishikojë ose kardiolog. Diagnoza bazohet në analizat e gjakut, elektrokardiogramë, ultratinguj e zemrës dhe organeve të tjera, nëse është e nevojshme, mjeku do të përshkruajnë teste shtesë dhe provimet.


Dhimbje në zemrën time atje pas ngrënies

Kjo simptomë është më e nuk ka të ngjarë një shenjë e sëmundjeve të zemrës dhe ndoshta sugjeron zhvillimin e gastrit ulcera peptike, pancreatitis, fryrje të barkut. Dhimbje në zemër shfaqet pasi të hahet, përdorni yndyrore, ushqimet pikante dhe madje edhe në një stomak bosh. Duket nga fakti se ka një innervation përgjithshëm i zemrës dhe sistemin e tretjes. Install shkaktojë dhimbje në zemër, pasi ushqimi ndihmon terapisti mund të kenë nevojë për të konsultoheni me një gastroenterologist.


Dhimbje në zemër shoqëron lëvizjen

Për frymëzim, ndërsa kthyer bust, armëve kryerjes swings mund të jetë nyyuchohoharakteru zemra dhimbje. Kjo nuk është domosdoshmërisht një manifestim i sëmundjeve të zemrës, është e mundur që arsyeja duhet të kërkohet në shkelje të sistemit musculoskeletal. Prandaj, në qoftë se nuk ka simptoma të tjera kardiobolezney karakteristike, ju duhet të shkoni në pritje të ortoped apo neurolog. Provokojnë dhemb në zemër mund të osteokondroza, scoliosis, inflamacion i muskujve ndër brinjëve dhe nerva.


Çfarë ndodh nëse zemra dhemb?

Nëse zemra filloi të shqetësojë, ajo duhet të shkoni te mjeku që ai ndihmoi për të përcaktuar shkakun e dhimbjes, dhe janë të vetëdijshëm për problemet e tyre, njerëzit do të dinë se si të sillen gjatë sulmit të ardhshëm.


Dhimbja e mprehtë që nuk shkon, nuk ndihmojnë metodat e saj të qetë dhe familjare, kur ka yyazytsirnist sulm në zemër, atëherë ju duhet të telefononi menjëherë një ambulancë. Një vizitë te mjeku duhet të vënë këmbët e pacientit dhe të ulët në ujë të ngrohtë. Nëse dyshoni se një njeri sulm në zemër nuk mund të shkojnë. Ajo duhet të vihet nën validol gjuhës ose të marrë 40 pika valokardyna ose Corvalol. Në atë që duhet të merren masa për anginë, ne shkroi një pak më herët në këtë artikull. Nëse dhimbja erdhi në tokë të pabarabartë, personi duhet të jetë i qetë, duke krijuar një ambient të qetë, dhe duhet të vazhdojë të përpiqet për të shmangur situatat shqetësuese.


Mos harroni se dhimbje nuk është pa arsye!


 
R3r3r3131.