Dhimbje në nyje të këmbëve


Arsyeja pse nyjet dhemb e këmbëve, mund të jenë të gjitha llojet e sëmundjeve dhe inflamacion i nyjeve dhe indeve të kockave.
Sëmundjet më të zakonshme të cilat janë të shoqëruara me dhimbje në nyjet e këmbëve janë artriti reumatoid, përdhes, osteoarthritis. Diagnoza e osteoarthritis dhe artritit reumatoid mund të vihet vetëm mbi bazën e X-ray imazhet, si dhe ndryshimet në analizën dhe simptomat karakteristike.
Artrit reumatoid dhe osteoarthritis
Arthritis mund të dëmtojë jo vetëm të rriturit dhe të moshuarit, por edhe fëmijët. Përveç kësaj, ajo gjithashtu mund të ndikojnë në nyjet e duarve. Dhimbje në osteoarthritis zakonisht shfaqet në hip dhe gju nyje, dhe pa ndonjë shenjë e inflamacionit. Më shpesh kjo ndikon në të moshuarit, edhe pse ndonjëherë ka forma të trashëgueshme në të cilën sëmundja mund të fillojnë në fëmijëri. Dhimbje të përbashkët në osteoarthritis ndodh pas tendosje fizike ose në fund të ditës. Në artrit reumatoid në kundërshtim pas dhimbjes ushtrim zakonisht zvogëlohet.


Rheumatoid arthritis më shpesh ndikon nyjeve përkohshme dhe kyçin e këmbës. Dhimbja është e karakterizuar nga intensiteti të mesme, të kuqe dhe nyje fryrë simetrike në të dy anët. Dhimbje, mund të ketë periodik apo i vazhdueshëm. Rheumatoid arthritis është e pashërueshme, por në qoftë se në kohë për të parë një mjek, me ilaçe ose kirurgji mund të ndalojë deformimit të nyjeve dhe për të shmangur Hugo palëvizshmëri e plotë ose shkatërrimin e organeve të brendshme.
Osteoarthritis më së shpeshti ndikon joints hip, gju, kyçin e këmbës. Me dhimbje e shurdhër, zakonisht gjatë ditën në fjalë, bëhet e fortë gjatë ushtrimit, ndërsa shoferi, pas në këmbë. Periodikisht ka poschelkyvanye dhe kërcasin nyje. Në shumicën e rasteve të trajtuara me not, masazh, fizioterapi apo baltë.

Përdhes
Kjo sëmundje është quajtur shpesh "sëmundja e ngrënësit e mishit", sepse kjo ndodh si rezultat i akumulimit të kristaleve në substancën nyjeve formuar nga purine vijnë në trupin tonë kryesisht e mishit dhe produkteve të mishit. Shumica e njerëzve vuajnë nga përdhes. Dhimbja është karakteristikë e sëmundjes - akute, djegie, të ngrirë fillon papritmas. Bymehet përbashkët, duke u bërë purplish-kuqe. Trajtimi i përdhes në vendin e parë është një dietë që kufizon mish, peshk, alkool dhe merrni ilaçe që normalizuar metabolizmin e purines.

Si për të kuruar nyje këmbë?


Nëse joints tuaj dhembje shpesh, duke klikuar të fryhet dhe dhembje - kjo mund të jetë një shenjë e ndonjë nga këto sëmundje. Sot, janë një numër i barnave që efektivisht luftojnë sëmundjet e nyjeve të këmbëve. Por në mënyrë që të diagnostikuar dhe të marr drogë për trajtim, ju duhet të kontaktoni rheumatologist tuaj.
Si për të forcuar nyjet e këmbëve?
Mënyra më e lehtë për të forcuar nyje këmbët - një peshë konstante: ecje, not, çiklizëm. Ju gjithashtu mund të bëni ushtrime të ndryshme për squats dhe rotacionin e këmbë të ulët.

Trajtimi mjete joints këmbë popullore  • Dhimbje rrikë në nyjet e këmbëve. 1 kg rrikë derdh 4 litra ujë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 5 minuta.
    Ftohtë supë dhe shtoni 500 g mjaltë. Merrni 200 gram në ditë. Përzierje rezultuar është ruajtur në frigorifer. Ky trajtim mund të bëhet çdo gjashtë muaj.

  • Compress dhimbje në gju të përbashkët. Mix dy lugë terpentinë dhe të amonit, llokoçis me dy vezë pule. Përzierje rezultuar është rubbed në të përbashkët para se të shkojnë në shtrat. Trajtimi maksimal mjet tilla - jo më shumë se 5 ditë.

  • Infusions bimor. Efektive konsiderohet në infusions mjekësisë tradicionale dhe decoctions acaroj, lë rrush pa fara e zezë, thupër, rrënjët luleradhiqe. Ata duhet të marrin tri herë në ditë për një gjysmë gotë.