Dhimbje barkut të drejtë më të ulët


Çdo dhimbje në bark, dokuchayuschaya më shumë se 6 orë, një shenjë e sëmundjeve kirurgjikale, kështu që trajtojnë kjo simptomë është shumë serioze. Konsideroni sëmundjet, fotot më të zakonshme klinike të cilat kanë një dhimbje të drejtë në bark.
Apendicit
Pezmatimi i shtojcës - gjëja e parë që duhet të dyshohet nëse stomakun sëmurë. Fillimisht, dhimbja është e lokalizuar rreth stomakut apo kërthizë, ndërsa veshur dhe tërheq arching natyrën. Zakonisht ka siklet në mëngjes ose natën vonë. Pas 2 - 4 orë pas pacientit parë dhimbje fillon të ndjehen të sëmurë. Shansi i vjella disponueshme që nuk mund të merrni më të lehtë. Ka dispepsi - kapsllëk ose diarre.


Pas 3 - 4 orë dhimbja fillon të lokalizoni në anën e djathtë të barkut në rajon çapokor. Ethet e pacientit. Në këtë rast, ju duhet të telefononi menjëherë një ambulancë.
Cholecystitis akute
Inflamacion fshikëz e tëmthit është dhimbje e qartë konvulsiv në sektor të sipërme të djathtë. Pacienti ankohet se ajo paguan në shpatullën e djathtë dhe krahu. Së pari, dhimbje e shurdhër, por me zhvillimin e inflamacionit ajo është duke u bërë më të forta.
Simptoma të tjera të rëndësishme të dhimbjeve të barkut përveç të djathtë:

 • përzier dhe të vjella;

 • ethe dhe zemra norma;

 • shije të dallueshme të hidhur në gojë;

 • Gjuha e thatë të veshura.


 • Në vjellat mund të zbulojë plumbin e biliare.
  Nëpërmjet prekje, Doktor zbulon tensionin e muskujve në të drejtën e sipërme butësi kitara dhe më në këtë pikë, dhe shenjat e acarim peritoneal.
  Adnexitis njëanshëm
  Inflamacion i shtojca gratë shoqëruar edhe me dhemb dhimbje në bark të drejtë dhe / ose të majtë, e cila është radiating në mollaqe dhe të ulët mbrapa. Kjo shënoi rritje në temperaturë dhe çrregullime menstruale me periudhat e dhimbshme. Pacienti përjeton dhimbje gjatë raportit seksual, i cili disa orë pasi ai nuk largohem. Nuk i holluar me ujë ose purulent shkarkimit, dhimbje kur zbrazjes fshikëz.

  Është e rëndësishme t'i referohemi mjeke në fillim, pa i dhënë adnexitis lëvizje në formë kronike, e cila është e mbushur me komplikacione të rënda deri në varfëri. Në inflamacion kronik i shtojca simptomeve të pushojë të jetë e theksuar, por dhimbja fije djathtë të ulët të barkut vazhdon.
  Dhimbje barku i veshkave
  Kjo karakteristikë sindromi i shumë sëmundjeve të traktit urinar dhe shoqërohet me dhimbje të forta, e cila ka një natyrë undulating prerjes. Së pari, ai përqendrohet në shpinë, por pastaj fillon të japë në zonën gjenitale, kofshët dhe ijë.

  Kërkon banjo janë duke u bërë më të shpeshta, por zbrazët pacienti fshikëzës vështirë. Dhimbje barku është shoqëruar shpesh me diarre dhe të vjella. Në urinë mund të zbulojë grimcat e gurëve, kripë apo gjak.
  Sulmet janë të zgjatura dhe të mbyllura vetëm për një kohë të shkurtër. Edhe pse veshkat janë kthyer, shumica e pacientëve që kanë përjetuar dhimbje barku, pretendojnë se barku drejtë dhe / ose të lënë intensitetin më të madh të dhimbjes fund.
  Të jenë të kujdesshëm
  Sëmundjet e mësipërme janë më të zakonshme dhe kanë simptoma të ngjashme, në mënyrë që të identifikojë shkakun e dhimbjes në të drejtën vetëm bark të ulët nuk është e mundur. Ajo gjithashtu mund të shkaktohet ulçerë shpuar, infarkti zorrë apo pengimin e zorrëve, inguinale mbytur, hernie kërthizës ose femurit, inflamacion të zorrëve të vogla dhe të mëdha (enterocolitis). Siç mund ta shikoni, ju nuk shoh ndonjë sëmundje "jo serioz", por për shkak të simptomave të tilla si dhimbje barku nuk është me vlerë një shaka, veçanërisht në qoftë se ajo bën vetë ndihet më shumë se gjashtë orë. Në asnjë rast nuk mund të marrë ndonjë ilaç, përveç Nospanum ose ngrohjes / ftohtë zonën e prekur.