Dhimbje në pidreberyi duhur - Shkaqet


Shumë gra ankohen për dhimbje të përhershme ose të vazhdueshme në zonën e mëlçisë. Kjo simptomë shpesh tregon zhvillimin apo përkeqësimin e sëmundjeve të trupit, dhe fshikëz e tëmthit. Është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje dhe të fillojnë për të trajtuar dhimbjet në sektor të sipërme të djathtë - shkaqet e sëmundjes në të ardhmen mund të çojë në cholecystitis, hepatiti kronik dhe cirroza.
Pse ka dhimbje në kuadratin e sipërm të djathtë?
Për të duhet të diagnostikuar sëmundjen, provokon fenomeni në fjalë, është e rëndësishme për të përcaktuar natyrën e dhimbjes, intensitetin e saj dhe frekuencën.


Arsyet më të zakonshme:

 • mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit;

 • inflamacion shtojcën;

 • sëmundje të veshkave;

 • pancreatitis;

 • Ulçera duodenale ulçerë 12.


 • Këto sëmundje llogari për 90% të të gjitha rasteve të pacientëve apelit përshkruar simptomat. Faktorë të tjerë:

 • cerozë dytësor vrerit;

 • adenoma mëlçisë;

 • i madh stenozë papilla duodenale;

 • kanceri i fshikëzës së tëmthit;

 • refuzimin e indeve në transplantim të mëlçisë;

 • holanhiokartsynoma;

 • kolangiti primar sclerosing;

 • dështim të mëlçisë;

 • эpytelyodnaya mëlçisë hemanhyoэndotelyoma;

 • empyema fshikëz vrer;

 • yndyror formë krupnokapelnoy mëlçisë;

 • echinococcosis;

 • abscesi mëlçisë;

 • llum biliar;

 • hepatomegaly;

 • sëmundje kronike ishemike të sistemit të tretjes;

 • Sindromi Fitz-Hugh-Curtis;

 • trombozë të venave hepatike;

 • opisthorchiasis;

 • amebiasis.


 • Konsideroni shkaqet kryesore të dhimbjes në mënyrë më të detajuar.
  Dhimbje të forta në sektor të sipërme të djathtë
  Ky model i simptoma zakonisht ndodh në traktin biliar, inflamacion i veshkave, hepatitit (virale, alkoolike, drogës) dhe inflamacion kronik i fshikëz e tëmthit.

  Përveç kësaj ka karakteristikat e mëposhtme:

 • përzier të rënda, shpesh të vjella, duke sjellë lehtësim afatshkurtër;

 • dobësi të muskujve, lodhje;

 • shije të hidhur në gojë;

 • mbuluar yellowing lëkurë;

 • ndryshim (errësuar) ngjyra e urinës;

 • membranat mukoze zhovtyanychnist e gojës, sclera;

 • Njollë e feces;

 • mungesa e oreksit, edhe anoreksi;

 • të qenët i përgjumur;

 • dhimbje ose djegie gjatë urinimit, nëse ka inflamacion i veshkave, pyelonephritis;

 • Karrige çrregullim.


 • Dhimbje akute në sektor të sipërme të djathtë

  Ky lloj dhimbje mund të jetë i ngrirë, djegie, të ngutshme, me gjemba. Ai shoqëron sëmundje të tillë:

 • cholecystitis;

 • faza e fundit e kesh;

 • lezione infektive e tëmthit;

 • pankreatitit (akute);

 • proceseve destruktive në veshka e djathtë.


 • Këto patologji kanë një numër të simptomeve karakteristike:

 • diarre;

 • të përzier;

 • yrradatsyya dhimbje prapa, prapa dhe zona tailbone, poshtme të barkut;

 • ethe;

 • ënjtje, bloating;

 • të vjella nga papastërtitë biliare;

 • yellowing i fortë i lëkurës, sclera dhe mukozës.


 • Arching dhimbje në sektor të sipërme të djathtë
  Tipar përshkruar shfaqet vetëm kur forma kronike e pancreatitis enzimë pamjaftueshmërisë. Kjo dhimbje mund të kenë natyrë herpes, i shoqëruar nga fryrje, urth dhe belching, shurdhim në stomak pasi të hahet. Pancreatitis kronike është manifestuar edhe në formë të tretjes të vështirë dhe, rrjedhimisht, shkelje të karrige.
  Dhimbje natën në sektor të sipërme të djathtë
  Kjo simptomë tregon Ulçera duodenale ulçerë 12. Nëse dhimbja festohet gjatë natës, herët në mëngjes (agjërimit) dhe menjëherë pas një vakt, por jo e theksuar shumë, sëmundja është në faljen. Përveç kësaj, pacientët ankohen për të vjella, bloating, vjellje. Kur dhimbja bëhet e padurueshme, dhe në mesin e simptomave - dobësi dhe marramendje, gjasa ka ndodhur ulçerë.