Dhimbje në rektum - Shkaqet


Të gjitha organet e brendshme kanë mbaresa nervore që sinjalizojnë trurin në lidhje me praninë e procesit patologjike. Ky mekanizëm është përgjegjës për të gjithë ndjenjë të pakëndshme, duke përfshirë dhimbje në zorrën e trashë - Shkaqet e kësaj simptomë zakonisht qëndrojnë në sëmundjet serioze të tumoreve ndihmon tretjen e ushqimit sistemit dhe natyra kancerit.

Dhimbje akute në rektumSindromi i përshkruar, i shoqëruar nga sulmet e mprehta që rezultojnë nga faktorët e mëposhtëm:

 • Crack kanalin anal. Përveç kësaj ka gjakderdhje gjatë lëvizjeve të zorrëve, kapsllëk zgjatur, rrallë - diarre.

 • Trombozë majasëll me pasojat e saj. Vështirësia karakteristike me lëvizjeve të zorrëve, dhimbje të forta të ngrirë, ndërsa në këmbë, duke e bërë një pozicion ulur.

 • Inflamacion shtojcën. Shenja të tjera të pacientëve apendiksit njoftim ndjenjë të pakëndshme në të ulët bark, ethe, vjellje me të vjella.


 • Dhimbje e shurdhër në rektum


  Shkaqet e kësaj simptomë janë:

 • Paraproctitis. Që rrjedhin nga inflamacion i gjëndra anale, i shoqëruar nga impuls dukshëm afër anusit, rrit temperaturën lokale.

 • Koktsyhodynyya. Karakterizuar kthej në dhimbje në zorrën e trashë, e cila zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme kur ulur dhe jashtëqitje. Sëmundja zhvillohet kundër dëmtimit mekanik, lëndime kërbishtin.

 • Proktalhyya. Patologji të shkaktuara nga spazma e muskujve të lëmuar të anusit e origjinë të panjohur, ndonjëherë i quajtur shkakun e çrregullimeve psikosomatike.

 • Formimi i vetmuar Ulçera në rektum. Vetëm Proktiti ulcerative manifestohet me gërryerjet e shumta në mukozën. Izolimi i kësaj sëmundjeje me blotches përgjakshme dhe mukozës.

 • Hematoma Peryanalnaya. Formuar për shkak të shkeljes së integritetit të mureve zadneprohodnoy venat pranë anus, i cili fuqishëm rrit në madhësi, duke shkaktuar ënjtje.

 • Kanceri. Sëmundja përparon pa simptoma të dukshme të vazhdueshme, dhe pastaj pacienti ndjen praninë e tumoreve të dhimbshme;

 • Herpes. Në mënyrë tipike, pas trajtimit virusi kalon ndjenjë të pakëndshme gjatë jashtëqitjes.


 • Gjithashtu, kjo patologji ndodh në gratë që vuajnë nga sëmundjet gjinekologjike, duke përfshirë:


 • Kist ovarian;

 • Endometrioza;

 • inflamacion i organeve riprodhuese.


 • Dhimbje të ngjashme në rektum ndodhin gjatë natës, disa orë pas gjumit, kanë një natyrë bezdisur.