Dhimbje në nyje e gishtave


Shumë funksional, pjesë e lëvizshme dhe e domosdoshme e trupit - ajo sigurisht që është duart. Pa to është e pamundur jo vetëm për të punuar, por edhe të angazhohen në punët e thjeshta të përditshme. Prandaj, dhimbje në nyje e gishtave, madje edhe të dobët, duke shkaktuar siklet të rënda dhe në mënyrë të konsiderueshme kufizuar veprimin e njeriut.

Hurt nyjet e gishtave - arsyenProvokuar dhimbje shumë faktorë që duhet të diagnostikuar sëmundjen duhet t'i kushtojë vëmendje për simptomat e saj karakteristike, lokalizimin, intensiteti i ngushtë, kohëzgjatjen e tyre.

Shkaqet kryesore të dhimbjes në nyjet e gishtave:

 • përdhes;

 • artrit rheumatoid;

 • poliosteoartroz;

 • sindromi i kyçit të dorës tunel;

 • Sindroma Raynaud-së;

 • Artrit Psoriatic;

 • ryzartroz;

 • tenosynovyt de Quervain;

 • osteomielit;

 • lihamentyt Constrictive;

 • infeksion, artrit septik.


 • Konsideroni këto sëmundje shumë.

  Pse dhemb gishtat?


  Në përdhes në depozitimin nyjet urate ndodh - kripë e acidit urik. Kjo shkakton ënjtje, skuqje indet në metacarpophalangeal rajone gishtave. Më tej ka lëvizshmëri të kufizuar të nyjeve, dhimbja është e fortë, nuk sulmon.

  Rheumatoid arthritis karakterizohet me deformim dhe formimin e Nyje dendur në nyje që janë dukshëm nën lëkurë. Dhimbje në gishtat e mesme mund të jetë i vazhdueshëm dhe periodik. Në mënyrë tipike, dëme të përbashkët ndodh simetrikisht në të dy këmbët.
  Poliosteoartroz shoqëruar nga një trashje e gishtin e mesëm dhe më afër thonjtë (nodules Heberdena). Siklet dhe parehati të shqetësuar gjatë pozitën në këmbë veprimit dhe të reduktuar gjatë dhe pas gjumit dukshëm. Më të përbashkët lënduar gishtin, i cili më pas bëhet joaktive.

  Për sindromi Raynaud dhe tunel i kyçit të dorës mpirje fortë të duarve, përveç dhimbje të forta të intensitetit të lartë. Shpesh pacientët ankohen për pamundësinë për të bëj ose shtrydh gishtat e tyre në një grusht.
  Në artrit psoriatic nyjeve përflakur në të gjitha gishtat. Ai flushed fuqishëm, ka ënjtje. Duhet të theksohet se psoriasis është lezione asimetrike e gishtat, kështu që është e lehtë për të dalluar nga sëmundje të tjera. Përveç kësaj, artrit psoriatic në çdo rast shoqërohet me simptoma në lëkurë në formë pllaka shelushaschyhsya.

  Kur rrjedha ryzartroza thumb i lënduar. Shkaku i kësaj sëmundjeje është ngarkesë konstante e tepruar në të përbashkët. Për ryzatroza karakterizohet nga deformim të fortë e eshtra, me sy të dukshme edhe pa X-ray.
  Tenosynovyt de Quervain e shumë të ngjashme me ryzatroz simptomatike. Dallimi kryesor është mungesa e deformimeve dhe ndryshime të tjera në të përbashkët. Dhimbje ndodh papritmas, zakonisht me një peshë mbi gishtin e madh.
  Osteomielit shkaktuar inflamacion purulent në palcën e eshtrave dhe nyjeve. Simptomet tipike - ethe, dhimbje të forta në nyjet e gishtave, duke kufizuar lëvizshmërinë e tyre.

  Në unazë konstruktive lyhamentyte prekur ligament indet periarticular. Nuk është paaftësia e pacientit të bëj apo të shpjegoj gishtat, pasi ajo shkakton dhimbje të forta, klikoni shkurtër audible.
  Septike, artrit infektive lind nga rënia në agjentë infektivë të përbashkëta. Përveç shqetësimit dhe ndjesi të pakëndshme në gishta, sëmundje shoqërohet nga simptomat e dehjes dhe rritjen e temperaturës së trupit.

  Hurt gishtat - çfarë të bëni?


  Ju duhet të aplikoni parë për terapist për të treguar shkaqet e mundshme të sëmundjes. Ju gjithashtu duhet të bëni X-rrezet e pacientëve me gishtat, kirurg dhe vizita rheumatologist. Vetëm pas krijimit të një diagnozë të saktë, dhimbja shkaqet e vërtetë, ju mund të filloni trajtim.