Drejtë dhimbje qafe


Qafa - Trupi zonë kryen shumë funksione thelbësore të jetës, ndërsa një nga të drejtat dobësi. Kjo është për shkak të faktit se në të ka bazë furnizimin e traktit -. Fyt, ezofag, trakea dhe enët e gjakut që ushqejnë trurit dhe nervore trungjet e, enët limfatike dhe kështu me radhë D. Dëmi më i vogël që të organeve të vendosura në qafë, është kërcënim për shëndetin dhe madje edhe jetën.
Kur dhimbje në qafë e vështirë të mjaftueshme për të kuptuar se çfarë është duke shkaktuar humbjen e tyre. Se faktorët që provokojnë dhimbje në qafë, ka shumë. Tani një vështrim nga afër shkaqet e mundshme të dhimbjes në të djathtë të qafës.


Shkaqet e drejte dhimbje qafe


Dhimbje në qafë në anën e djathtë mund të jetë i përkohshëm, duke rezultuar periodike ose i përhershëm. Gjithashtu, ata mund të shoqërohet me simptoma të tjera, duke lejuar sëmundje të diferencuar (ngurtësi muskujve, lëvizshmëri të reduktuar, rrezatim i dhimbjes në zona të tjera të trupit).
Varësisht nga lloji i dhimbje qafe dhe patologjike që kanë të bëjnë drejtë përmban pamjen e saj mund të jetë për shkak të sëmundjeve të diskutuara më poshtë.
Myositis
Inflamacion i indet e muskujve të qafës. Simptomat më të zakonshme të kësaj sëmundje shfaqet pas gjumit. Çdo dëmtim në muskujt e duhur dhimbjes së tij qafe dorë, përsëri lokalyzyruyuschayasya, shpesh shoqërohet me dhimbje në kokë, supet, veshët. Shkaku myositis mund të veprojë hipotermi, qëndrim më të gjatë në një pozicion, ushtrim të tepruar.

Osteokondroza e shpinë qafës së mitrës
Dhimbje të mprehtë në gjë qafë mund të jenë të lidhura me këtë sëmundje. Dhimbja që rezultojnë nga ngjeshja e nerva të vendosura në mes rruaza prekur. Ai gjithashtu ndjeu dhimbje dhe mpirje në dorë, shkelje të funksioneve motorike, tensioni i gjakut hedhje. Simptoma të ngjashme mund të ndodhë kur rruaza paragjykim, hernia intervertebral, shtrihen tendons.
Stenozë kurrizore të qafës së mitrës
Ngushtimi i kanalit kurrizore çon jo vetëm dhimbje intensive në qafë në të djathtë apo të majtë, por një dobësi të fortë në gjymtyrët, konvulsionet, humbja e ndjesi, dhe nganjëherë - paralizë. Shkaku stenozë zakonisht shfaqen ndryshimet degjenerative në shpinë lidhur me mbingarkesë të saj.

Sëmundje Ent
Dhimbje qafe shpesh është e drejtë në para të lidhur me infeksionet e traktit të sipërm respirator:

 • dhimbje të fytit;

 • dhimbje të fytit;

 • pezmatim i fytit;

 • tracheitis.


 • Pacientët gjithashtu ankohen, ndërsa në vështirësi gëlltitjes, ngjirurit e zërit të zërit, kollë, rrit temperaturën e trupit.
  Sëmundjet e ezofagut
  Shkaku i dhimbje qafe mund të veprojë lezione esophageal në këtë fushë:

 • Ulçera;

 • diverticulum;

 • kontaktoni me objekte të huaja, etj d.


 • Në raste të tilla, dhimbja është e përqendruar në pjesën e poshtme të qafës, e cila e rrit kur lëviz ushqimi nëpër zonën e prekur.

  Parotitit
  Gjithashtu shkaku i mundshëm i dhimbjes në qafë, e cila duket si një reflektim i dhimbjes në infeksionit prekur gjëndër pështymës. Dhimbja bëhet më e fortë kur anim dhe i kthyeshëm qafë. Në shenjat e tjera të patologjisë janë:

 • goja e thatë;

 • dhimbje veshi;

 • ethe;

 • paraqitja e ënjtje dhe kështu me radhë. d.


 • Arsye të tjera
  Dhimbja shfaqet qafën e drejtë mund të tregojë kancerit të mushkërive, disa gjakderdhje të brendshme të ndryshme të abscese dhe tumoreve.

  Trajtimi i të drejtës dhimbje qafe


  Trajtimi i dhimbje qafe është, mbi të gjitha, për të eliminuar faktor që e ka shkaktuar atë. Për të përcaktuar shkakun mund të kërkojë një diagnozë të plotë të organizmit, duke përfshirë metodat instrumentale dhe laboratorike. Varësisht nga lloji i trajtimit të patologjisë mund të përfshijnë:

 • ilaçe, fizioterapi;

 • masazh;

 • terapi manuale dhe kështu me radhë. d.