Shkaqet nje blefarit, nje simptomat, trajtimi


Blepharitis - është një sëmundje inflamatore e skajet e moshës, e cila është ndoshta një nga më të zakonshme dhe komplekse në trajtimin e sëmundjeve të syrit. Blepharitis mund të ndodhë shumë vjet në formën e ulcerat, ose forme luspa thjeshtë
Shkaqet
Faktorët që kontribuojnë në shfaqjen dhe zhvillimin e shumë sëmundjeve është:

- Reduktuar imunitetin

- Sëmundjet alergjike dhe infektive kronike

- Sëmundje e traktit gastrointestinal

- Pushtimi Hlystyani

- Mungesa e vitaminave në trup

- Sëmundjet e nasopharynx dhe dhëmbët- Anemi

Faktorë të favorshme për blepharitis:

- Sëmundjeve të traktit lacrimal

- Nekorrehyrovannыe Ametropia (astigmatizëm, nearsightedness largpamje)

- Konjuktivit kronike

- Rregullt pluhur acarim sy, tymi, etj

Blepharitis shpesh e kombinuar me sëmundje të tilla si kariesit adenoids dentare, polyps hundës, grykët dhe patologji të sinuseve tjera
Simptomat
Blepharitis mund të ndodhë forma si të butë dhe të rënda.

Në më pak të rënda skajet sëmundje e qepallave të kuqe, pak bymehet, dhe rrënjët e qerpikët të mbuluara me luspa të vogla ka filluar të thinjet (ata janë të ndara lehtë duke ekspozuar qepallë flushed). Ekziston një ndjenjë e trishtim dhe kruarje nën qerpikët qepallë. Nuk ka ndjeshmëri rritur në shkëlqim verbues dhe lodhje sy.

Në blepharitis rënda ( blepharitis ulcerative ) Vërejtur formimin e qelb në buzë qepallat crusts se pas ndarja e tyre ekspozuar plagët gjakderdhje, dhëmbëza të cilat mund të çojë në humbjen apo rritjen e pasaktë të qerpikët dhe shëmtuar qepallë. Skajet e qepallat blepharitis ulcerative kuqe, i lagësht, të trasha dhe duket të jetë i shkrirë, dhe kur ju klikoni mbi ndarjen e kërc re sekrecione me vaj. Gjatë këtij lloji është blepharitis kronike
Trajtim
Alergjik Blepharitis


Trajtimi kryesor sigurt dhe efektive për këtë lloj të blepharitis është për të hequr alergjen nga trupi, gjë që çoi në shfaqjen e sëmundjes. Trajtimi përbëhet nga lubricating shekullit skajet anti-inflamator vaj syrit (hydrocortisone-PIC) në kombinim me përdorimin e syrit alergji pika (alomyd, lekrolin). Nëse blepharitis përzier (infeksion-alergjik) - shekullit krahinë lubricating vajra të tilla si maksytrol ose gentamicin-Kodi
Demodectic Blepharitis (të shkaktuara nga marimangat gjini Demodex)

Qëllimi kryesor i trajtimit është për të zvogëluar nivelin e marimangat shkatërrimit. Për këto qëllime, është e rekomandueshme:


- Skajet e qepallat yndyrat vaj hydrocortisone-pic (25%) ose vaj gentamicin-Kodi

- Fshini skajet e shtupë qepallat zhytur në një zgjidhje të 70% etanol me eter (dy herë në ditë)

- Dy herë në sy pikoj ditë bie Deksapos

- Mbaj masazh ndonjëherë

Seborrheic Blepharitis

I një rëndësie të madhe në këtë lloj të blepharitis është e cilësisë së higjienës ndonjëherë. Për këtë qëllim të caktuar blurring skajet e qepallë prekur Hydrocortisone vaj-PIC (1%) dhe instilling pika sy "lotët artificiale". Nëse keni Maksydeks konjuktivit sy përshkruar pika (1%) ose Deksapos (1%)

Ulcerative Blepharitis

Si blepharitis seborrheic, trajtimi i ulçerë duhet të fillojë me një qepallat plota higjienike. Kore të ndara duhet të hiqni shtupë pambuku me lagështi. Nëse lëvozhgë ashpër, ata së pari duhet të zbutur duke përdorur vajra ose kremra lagështi. Trajtimi është aplikuar në vend për vaj integruar kurrë që përmban një antibiotik dhe kortikosteroid - Dax-gentamicin (dexamethasone gentamicin 0.3% + 0.1%). Nëse pacienti është vërejtur gentamicin intolerancë, Maksytrol caktuar vaj komplekse (polimiksinës B 6 mijë. Njësitë / neomycin g + 35 mg / g + dexamethasone 1 mg / g). Në rastin e shoqëruese margjinale Keratitis dhe konjuktivit pika sy emëruar Maksytrol-Code apo gentamicin.


Në raste të rënda të ulcerative rrezeve blepharitis rrezatim BUCCA, autohaemotherapy dhe fizioterapi.
Në fund dua të shtoj se për të vetë-mjekoj bazuar vetëm në manifestimet e jashtme të blepharitis nuk rekomandohet, siç është përshkruar më lart, ajo është pasojë e sëmundjes, por arsyeja e vërtetë qëndron në anomalitë e sëmundjeve sistemike dhe të trupit.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. asthenopia (sy Sindromi i lodhjes)
Eversion 2. qepallë