Dhimbje qafe la


Sëmundjet e ndryshme dhe lëndimet janë të shoqëruara me dhimbje. Natyra e tyre varet nga intensiteti dhe shtrirjen e plagë patologji. Qafa Pain lënë zakonisht është shkaktuar nga dëmtimi muskujve në këtë fushë, por simptomë mund të dëshmojë në lidhje me probleme të tjera serioze.

Shkaqet e dhimbje qafe majtëPër të diagnostikuar faktor që provokuar konsiderohet shteti duhet të i imët vendndodhjen dhe llojin e shqetësimit.
Intensive apo i dobët qafë të ngrirë dhimbje front lënë zakonisht shoqëron sëmundjeve infektive dhe virale:


 • shytave (të dyja i përflakur nyjen limfatike, vështirësi gëlltitjes);

 • abscesi retropharyngeal;

 • thyroiditis akute qelbëzuese (pjesa lënduar qendrore e qafës);

 • meningjit (siklet ndodh kur koka është tilted përpara).


 • Në raste të konkurrojnë dhimbje të fytit mund të shkaktojë simptoma të përshkruara, por sindromi është vërejtur në zonën e fytit, si një djegie dhe ndjesi shpimi gjilpërash.
  Tërheq dhimbje qafe lënë pas, afër shtyllës kurrizore, tha patologjitë e mëposhtme:

 • tsyrvykaho (dhimbje mesi);

 • osteokondroza;

 • tservikalhiya;

 • osteoarthritis;

 • spondylitis Spondylitis;

 • Artrit Psoriatic;

 • lëndim nyjeve intervertebral dhe disqe;

 • infeksionet e kockave;

 • sëmundje të zemrës;

 • kancer metastatic mushkërive;

 • Sindroma e Reiterit;

 • artriti, semundja inflamatore e zorreve shoqëron karakter;

 • hernie intervertebral;

 • artriti reaktiv;

 • stenozë i kanalit kurrizore;

 • vrull e muskujt e qafës;

 • osteomielit.


 • Është gjithashtu me vlerë duke vënë në dukje se dhimbje qafe mund të jetë një rezultat lënë lodh ose hipotermi e trupit, një qëndrimi të gjatë në një pozitë të palakmueshme. Në situata të tilla, një simptomë e mirë për trajtimin dhe nuk përbën rrezik.

  Trajtimi i dhimbjeve në qafë la


  Pas testeve laboratorike, studimet radiologjike e nevojshme për të zhvilluar një skemë të plotë. Ai përfshin:

 • medikamente anti-inflamator dhe dhimbje;

 • Relaxants muskujve;

 • antibiotikët apo antivirale me sëmundjet përkatëse (shytave, grykët, meningjit);

 • ilaçe lokale në formën e xhel, ointments, Llaçe të veçanta;

 • injeksion analgesics nonsteroidal (dhimbje në të fortë);

 • mjete që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe rrjedhën e limfatike, të normalizojë presionin e gjakut dhe pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut;

 • droga që përshpejtojnë metabolizmin e kërc ;;

 • multivitamina;

 • palestër mjekësore dhe gjimnastikë;

 • fizioterapi.


 • Terapia e fundit komponent është vendimtare. Varësi nga natyra e dhimbjes dhe intensiteti i saj tregon mëposhtme:

 • masazh;

 • akupunkturë;

 • Myofascial liruar (një grup të teknikave gjarpërues, presioni dhe muskujt shtrihen);

 • artikulim (normalizimi kontakt rruaza);

 • byodynamycheskaya pajisjeve;

 • ndikimi i frekuencave ndryshueshme tanishme elektrike;

 • darsonvalization;

 • terapi organeve të brendshme;

 • mobilizimin e shpinë;

 • teknikë nervore.


 • Në zhvillimin e trajtimit duhet të merret parasysh shkakun e dhimbjes. Nëse ai qëndron në pasojat e pranisë së tumoreve malinje duhet t'i nënshtrohen chemo - dhe radiotherapy.
  Në rastin e patologjive të përbashkëta gjithashtu nevojë për të korrigjuar dietë. Ne duhet pasurimin e produkteve dietë zhelatynsoderzhaschymy, kokrra (drithëra, veçanërisht hikërror), proteina të kafshëve. Paralelisht, ajo është e rekomanduar për të reduktuar futje e kripë, yndyrna, sheqerna, duke përfshirë - fruktoza gazuara pije.