Dhimbje në të testiseve - alarm


Edhe pse burrat dhe janë seksi dhe më pak të ngjarë sëmundjet e forta të ndryshme, por shëndeti i tyre është gjithashtu shumë e brishtë dhe kërkon vëmendje të veçantë. Një nga simptomat shqetësuese janë dhimbje në testiseve, të cilat mund të shfaqen jo vetëm në të rritur meshkuj. Por djali. Kjo simptomë shpesh tregon sëmundjet e mëposhtme: orchitis, epididymitis, hydrocephalus, rrotullim testicular dhe traumave dhe ankth inguinale-hernie moshonochnoy. Disa nga këto probleme kërkojnë kujdes mjekësor urgjent. Megjithatë, fokusi në mënyrë më të detajuar mbi secilin prej tyre.

Testicular rrotullim
 

Rrotullim testicular është një gjendje shumë e rrezikshme dhe vonesa në fillimin e trajtimit mund të rezultojë në largimin e koqe. Në këtë rast, koqe rrotullohet në kordonin sperme përmes vuajnë furnizimin me gjak, e cila mund të shkaktojë vdekjen e trupit. Rrotullim zakonisht ndodh në njërën anë dhe më shumë - në të majtë. Në pacientët kanë dhimbje rreth testiseve dhe në testiseve, bark, dhe scrotum bëhet e kuqe, i fryrë pamja bëhet e dhimbshme. Dhimbje në këmbë mund vetëm të rritet. Gjendja e përgjithshme e pacientit ka simptomat e mëposhtme: të përzier, të vjella, humbje të vetëdijes nga dhimbje të forta, të dridhura, marramendje.


Nëse ju gjeni simptomat e mësipërme duhet shpërndarjen e menjëhershme të pacientit në spital, gjatë transportit duhet të nënshkruajnë një pacient të tillë. Për të siguruar testiseve paqes. Ju mund të aplikoni të ftohtë (kjo është pak në lehtësimin e dhimbjeve). Pas ekzaminimit mjeku do të përpiqet të kthehet vezë në vend, por mund të jetë e nevojshme dhe kirurgjia.


Testikulat hidropizi

Koqe hidropizi ndodh kur lëngu akumulon predhë e tyre për shkak të problemeve me daljeve nëpërmjet enëve. Ajo mund të jetë e lindura apo të fituara. Hydrocephalus fituar mund të jetë formuar nga sëmundjet inflamatore të organeve gjenitale mashkullore. Sëmundja zakonisht zhvillohet nga njëra anë. Simptomat ndajë rritur scrotum dhe ëmbëlsi e saj, kur shtypet. Sëmundja ka një tendencë për kronike, në të cilin rast treguar kirurgji. Në formën akute të trajtimit ka për qëllim eliminimin e shkaqeve të hydrocephalus.


Plagosje testicular

Plagosje testicular mund të merret në situata të ndryshme, të tilla si gjatë vjeshtës apo të gjatë lufton. Kjo mund të jetë plagosur, therjes. Rishikim Afati i gjendjes shëndetësore të karakterizohet nga ënjtje të scrotum, gjakderdhje, dhimbje të mprehtë. Kur Lëndimet mund të kërkojnë kirurgji. Trajtimi bruises përfshin pjesa tjetër shtrat veshësh ftohtë në scrotum.


Tronditur moshonochnaya inguinale-hernie

Tronditur moshonochnaya inguinale-hernia është një komplikim serioz i hernia. Kjo gjendje shoqërohet me dhimbje në bark dhe scrotum, koqe mund të rritet në madhësi. Në këtë rast, trajtimi vonesë nuk ka kuptim, si dhe përpjekjet vpravyty atë, sepse çdo gjë mund të përfundojë shumë keq, kërcënime të rënda për jetën e pacientit. Duke treguar kirurgji urgjente.


Epididimit

Epididimit është inflamacion i epididymis. Shtojcë - një tub përmes të cilit sperma është duke ecur, ajo është në scrotum, është e vendosur direkt në koqe. Shkaku i sëmundjes është infeksion (Staphylococcus, Streptococcus, etj) ose mikroorganizmave që janë agjentë dëshirore e sëmundjeve të tilla si tuberkulozi, gonorrea, sifilizi, brucelozës, etj Simptomet e epididymitis zhvillohet gradualisht duket - në fillim ka dhimbje në bark dhe rajoni çapokor, scrotum bëhet i fryrë dhe hyperemic, shtojcë duket dhimbje të mprehtë dhe uschilnenist. Pacienti ndjen thyer, ajo dhemb dhimbje koke, dobësi, vjellje. Ndjesi të dhimbshme zakonisht shfaqen në një koqe dhe një siklet pak, nëse të rritur lehtësuar koqe lënduar kur pacienti është i drejtë. Sëmundja mund të shfaqet në formën akute dhe kronike.


Nëse vëreni këto simptome, veçanërisht nëse ajo është një djalë apo një adoleshent, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek, sepse sëmundja mund të shkaktojë shterpësi. Në diagnozën mjeku duhet të përjashtojnë rrotullim testicular dhe shkelje të tjera, të cilat kryhen me ultratinguj. Për pak për të lehtësuar vuajtjet e pacientëve të prekur mund të aplikoni një vend të ftohtë, duke siguruar paqe të plotë të mendjes dhe të mund të marrë qetësues, ju lutem. Trajtimi përbëhet nga antibiotikëve, përputhja me pjesën tjetër krevat, forma kronike kërkon përdorimin e fizioterapi. Në disa raste ju mund të kenë nevojë kirurgji dhe trajtimi i partnerit seksual.


Orhyt

Orhyt në shumicën e rasteve është një komplikim pas sëmundjeve infektive (tuberkulozi, sifilizi, shytat, Gonorrea, gripit). Ka raste kur dëmtimi orchitis testicular ndodhur si rezultat i kësaj. Fillimi i sëmundjes në shumicën e rasteve akute. Nuk ka dhimbje dhe tensioni në koqe, sepse ajo akumulon testikujt fluide sipërfaqe të bëhet e qetë. Dhimbja është ndjerë edhe në scrotum. Nuk është një dobësi e përgjithshme, rrit temperaturën e trupit, vjellje pacienti torturuar, ai mundi dhe dobësuar. Ndodh që disa javë, të gjitha këto janë simptomat dhe gjendja e pacientit përmirëson, por edhe mund të rezultojë në jo aq për fat të mirë dhe për të filluar procesin e qelbëzim dhe nekroza e testis.


Mjekët përshkruajnë pjesën tjetër krevat, mbështetjen e objekteve, duke marrë antibiotikë dhe analgesics. Nëse sëmundja është shpesh trajtimi përsëritet ose shumë i vonuar, ju mund të kenë nevojë heqjen kirurgjikale të testiseve e pacientit.