Ajo dhemb e majta, shkakton, trajtim


Gjithkush paktën një herë ndjerë dhimbje në anën e majtë. Kjo mund të lokalizuar në pjesë të ndryshme të trupit. Shumë shpesh kjo është tipike për njerëzit që janë mbi 40 vjeç, por mund të ndodhë në një moshë të re. Gabimi është kur njerëzit duan për të hequr dhimbjen përmes një shumëllojshmëri të painkillers, por ajo sapo u kthye larg për një kohë, duke përdorur analgesics nuk kuruar atë. Prandaj, është e rëndësishme për të gjetur shkakun e vërtetë të dhimbjes dhe për të eleminuar atë, duke përdorur metodën efektive lecheniya.Kakim norma mund të kuruar dhimbjen?Nëse ka dhimbje në anën e majtë, tashmë është duke folur për një autoritet të sëmundjes. Bark ka në strukturën e saj një marrëveshje të qartë të cilat kanë një shumëllojshmëri të indeve dhe strukturave. Prandaj, varg dhe shkaqet.
Çfarë do të jetë natyra e dhimbjes nuk ishte një nevojë urgjente për të i kushtoj vëmendje për atë, sigurisht jo shpesh shkaktohet nga sëmundje të tëmthit, stomakut. Urogjenital dhe zorrët. Në disa raste clogging organet e brendshme mund të ndodhin vdekje të papritur. Nëse dhimbje akute në anën e majtë zgjat më shumë se dy orë, ajo tashmë duhet të njoftuar.


Arsyet pse Krahu i majtë dhemb

Dhimbje në anën e majtë nuk mund të jetë vetëm, dhe mund të jetë një nga simptomat dhe pacienti fillon të shqetësojnë në shumë sëmundje:


1. Në sëmundje akute të veshkave dhe sëmundjeve guri veshkave.


2. Në sëmundjet kurrizore e shtyllës kurrizore, me radiculitis në mesit dhe kryqe, disk herniation, osteokondroza.


3. Nëse angina dhe infarkt miokardi janë atipike në natyrë.


4. Kur ju keni pneumoni, e cila përfshirë pleurë.


5. Left-side inflamacion shtojca mitrës.


6. kancer.


7. ngjizje.


Simptomat e dhimbjes në krahun e majtë

Dhimbje në shpinë të ulët mund të ndodhë për shumë arsye, në qoftë se dhimbja e shkaktuar nga osteokondroza, trauma, lakim të shpinë për shkak të këtyre arsyeve asimetrik zhvendosur disk intervertebral cenuar në rrënjët kurrizore nervore. Për shkak të kësaj, ka një natyrë të mprehtë dhimbje si të prostrilyuye, rritet kur ju filloni për të lëvizur dhe për të ndryshuar trupin pozicion.


Në dhimbje barku i veshkave dhe urolithiasis, dhimbje të mprehtë, pereymopodibnyhharakter, e cila mund të shoqërohet me nauze dhe vjellje. Për shkak se ata të ndodhë? Sepse vjen era tape legen veshkave uretër që shkel rrjedhjen urinar. Kjo mund të rrisë veshkave, dhe kapsulë veshka shtrirë në masë të madhe. Në këtë rast, pacienti fillon të prishë natyrën përfshin dhimbjen, ajo fillon të japë ijë, në kofshën e majtë.


Sëmundjet që shkaktojnë dhimbje në anën e majtë

1. angina pectoris, infarkt miokardi nuk mund gjithmonë të shprehet dhimbje në gji majtë. Në raste zadnediafrahmalnoy dashuri infarkt, proces atipike rrjedh, dhe dhimbje mund të ndodhë në anën e majtë. Ky intensitet dhimbje, ajo shkakton frikën e vdekjes.


2. Shfaqja e dhimbje në anën e majtë për shkak të sëmundjeve kronike dhe akute të traktit gastrointestinal. Sidomos në ato sëmundje që kërkojnë kirurgji emergjente. Kjo ngre tendosje lokale në murin e barkut, muskujt mesit. Nëse sëmundja është e lidhur me sëmundje të mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit, dhimbja dhemb në natyrë, pasi të hahet ushqim junk. Kjo nuk është gjithmonë, nëse mëlçisë në anën e djathtë, ajo do të dëmtojë në anën e djathtë, mund të japin dhimbje në anën e majtë.


3. Pneumonia dhe inflamacion, ku pleurë tërhequr. Nga e majta diafragma fillon irrituar për shkak të kësaj nuk ka dhimbje. Kështu ekziston një shortness fortë frymëmarrje, kollë dhe temperaturë të lartë.


4. Left-side mitrës inflamacion gjithashtu shkakton dhimbje në anën e majtë.


5. shpretkë Sëmundjeve, ky organ është në të majtë. Kur kapsulë fillon të shtrihet, trupi fillon të rritet shumë të fuqishëm, duke shkaktuar dhimbje në anën e majtë. Kur ju thyejnë njeriu shpretkë nuk mund të qëndrojë dhimbjen, kjo mund të rezultojë në të drejtat fatale ose shoku. Dhimbje në anën e majtë mund të shoqërohen me zonën e ndjeshmërisë në krye të luanit, dhimbje shumë të rënda në bark, rreth kërthizë lëkurë blu, sepse gjaku grumbullohet në shpretkë.


6. Një hernie e diafragmë. Diafragmë është një muskujve gjerë përmes zonën e saj e barkut është e ndarë nga zgavrën gjoksit. Më hernie shfaqet në njerëzit e moshës.


7. Dhimbje në anën e majtë, nëpërmjet shtatzënisë, sepse gratë ka ndryshime në strukturat anatomike dhe funksionalitetin e tyre. Në këtë rast, mitra fillon të ushtrojë presion mbi fshikëz, zorrët, shpretkë. Gjithashtu, rritja e presionit, diafragma ngrihet mbi fibrave nervore në mesit dhe fillimi lumbosacral për të marrë inatosur. Dhimbje që fillon të shoqëruar nga gjakderdhje mund të tregojë një abort.


Diagnostifikimi në anën e majtë

Laboratorike dhe testet diagnostike për të ndihmuar të kuptoj se pikërisht pse. I cili do të kryejë kërkime karakter zgjidh një mjek. Nëse është e nevojshme kjo mund të ju dërgojnë të konsultoheni me një kirurg, radiolog, gjinekolog, traumatologist, ultratinguj mjek.


Me laborator të madh analizat e gjakut mund të mësojnë në lidhje me ndezjen nëse rritet niveli i qelizave të bardha të gjakut, me shpejtësi të lartë precipituar eritrocitet. Për të konfirmuar apo të eliminuar inflamacion në veshkat duhet të japë një mostër e urinës. Për të kontrolluar mushkëritë, do të jetë e nevojshme për të X-rrezeve, mund të jetë e nevojshme për të shpinë. Në rastet e sëmundjeve të dyshuara të zemrës duhet të-shkuar elektrokardiogramë.


Trajtimi i dhimbjes në krahun e majtë

Filloi të gjetur se arsyeja ishte dhimbje. Ajo është e mirë që të mos merrni ndonjë drogë para testit mjekun për të diagnostikuar saktë mund. Më dhimbje në anën e majtë mund të shkaktohet nga një sëmundje e rëndë që kërkon kirurgji.


Pra, dhimbje në anën e majtë mund të jetë një simptomë e shumë sëmundjeve, kështu që është e rëndësishme për të diagnostikuar dhe të rregulluar atë që të ketë komplikime dalë të llojeve të ndryshme.