Ajo dhemb veshkave majtë për të bërë


Në të vërtetë të përcaktuar se dhimbje prapa la shkaktuar probleme me veshka e majtë nuk është e lehtë. Dhimbja në këtë rajon mund të jetë një shenjë e sëmundjes ose shpretkë zorrës së trashë, të vendosura anatomike në këtë pjesë të trupit. Por ne ende të përqëndrohet në arsyet kryesore për dhimbje të veshkave dhe të përpiqen për një kohë të shkurtër, por më specifikisht për t'iu përgjigjur pyetjes: veshkën lënduar majtë çfarë të bëjnë dhe se sa e rrezikshme është.
Ajo dhemb veshkën e majtë: Shkaqet

Shkaqet e dhimbjes në veshka e majtë mund të jenë të natyrave të ndryshme - inflamator ose proces neoplastike, prania e gurëve, etj Këtu janë ato kryesore:Pyelonephritis, apo legen veshkave inflamacion . Sepse sëmundja është pamja bakteriologjike natyra, ajo duket mjaft, me një temperaturë të lartë (38S dhe lart), të dridhura dhe dhimbje në veshka prekur. Gjithashtu vini re praninë e edemë në fytyrë mëngjes dhe manifestimeve diarresë (nauze, vjellje), që gjithashtu mund të jetë një manifestim i pielonefrit;
Sëmundje kronike të mushkërive Gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje në veshka e majtë. Kjo dhemb dhimbje, duke tërhequr, shfaqet në shumicën e rasteve pas ushtrimit ose si rezultat i ndryshimeve të papritura në pozicionin e trupit. Kohëzgjatja e dhimbje barku i veshkave mund të ndryshojnë nga 20 minuta deri në një orë. Intensiteti i dhimbjes gjithashtu ndryshon - nga durueshme në dhimbje të padurueshme. Shënim ngjyrën e urinës - ajo do të jetë rozë apo të kuqe (me anë të papastërtisë gjakut), mund të ketë rërë apo edhe gurë. Nuk mund të ketë probleme me urinimi - dhimbje, dhimbje, thirrje të shpeshta;

Kanceri i veshkave majtë . Tumor sëmundje të veshkave mund të jenë të pavarur apo nga tumori afër metastatic në një organi tjetër. Dhimbja në këtë rast, dhemb, konstante, fillimisht nuk e ka shprehur, por me rritjen e tumoreve po bëhet më intensive. Ju gjithashtu duhet të lajmërojnë simptomat e mëposhtme: gjak në urinë, ethe me të dridhura, dhimbje e kockave, dobësi, humbje peshe, presion të lartë të gjakut. Tumor i madh edhe mund promatsuvatysya;
Veshkave mosveprim , Ose Nephroptosis. Lëvizshmëria e tepërt të veshkave, të cilat mund të shkaktojnë humbje e papritur peshe, trauma, dobësimin e rëndësishme e muskujt e barkut, si pasojë e shtatzënisë. Mendoni për këtë sëmundje duhet, në qoftë se dhimbja në dhemb majtë veshkave, duke tërhequr, duket i drejtë apo gjatë tendosje fizike dhe largohem kur bën pozicion horizontal;

Hydronephrosis ose grumbullimi i tepërt i urinës në veshkë për shkak të shkeljes së daljeve të tij. Kjo veshkave la të lënduar pavarësisht nga koha e ditës, ngarkesës ose sjellje, një të përhershëm, natyra shkaktuar. Shenjat se veshkave juaj nuk mund të sjellë atë lëngshme akumuluar nëpër gurë mund të ketë gjak në urinë, dhimbje në llojin e dhimbje barku i veshkave me nauze ose të vjella. Kjo patologji mund të ndihmojë në rritjen e presionit, pamjen e edemë, anemi dhe të reduktuar reduktim në urinë e përditshme.
Ajo dhemb veshkën e majtë: çfarë duhet të bëjmë

Siç mund ta shikoni, shkaqet e dhimbje prapa në veshka e majtë goxha serioze dhe simptomat që ata janë mjaft të ngjashme. Pra, nuk mendoj se e gjatë, çka nëse ajo dhemb veshkat majtë, dhe shko në urolog. Vetëm në bazë të ekzaminimit të ekspertëve dhe metodat e tjera kërkimore mund të përcaktojë shkakun e dhimbjes tuaj dhe të caktojë trajtim adekuat dhe efektiv.