Ajo dhemb ballë, çfarë duhet të bëjmëDhimbje koke - është mbajtur dhe të gjithë e dinë. Por kur dhimbja ka një vend të pazakontë, shumë bien në panik. Për shembull: vetull lënduar, çfarë duhet të bëjmë? Një përgjigje - për të shkuar te mjeku. Vetëm një ekspert me përvojë dhe për të përcaktuar shkakun e dhimbjes dhe lechenie.My gjithashtu fokusohet në pse një dhimbje ballë dhe çfarë të bëni në raste të tilla.Nëse përveç dhimbje në ballë ju keni një ethe dhe simptoma të lëngshëm hundë e dehje, mund të shkaktojë dhimbje koke mund të jetë pezmatimi i sinuseve - sinusit, Etmoyidyt, sinusit.Kur dhimbja sinusit është ndjerë edhe në sytë, ballin dhe në rritje me një pjerrësi të kokës përpara, para - nuk ka subvencione në mëngjes dhe gjatë ditës, në etmoyidyti - ka një shpeshtësinë dhe kohën në ekran të caktuar. Natyra e dhimbjes mund të jenë të ndryshme - nga siklet të butë në gjendje të padurueshme.


Kur pas pamjen e përgjithshme të dhimbjes në vetullat, ballin, tempujt dhe rreth syve shfaq ethe, dehje, dhimbje dhe dhimbje në nyje dhe muskujt, më shumë gjasa - një grip ose SARS.


Nëse dhimbja jo vetëm vetullat, por uiski, qafën ose rajoni ballit, me dhimbje koke dhe raspyrayuschye shoqëruar nga simptoma neurologjike (të vjella, të lehta dhe shumoboyazn, rritjen e tonin e gjymtyrëve dhe trungu), të dridhura, ethe smenyayuschymsya, takikardi - një nevojë urgjente për të thirrur një mjek për shkak se ajo mund të jetë meningjit ose encefalit.


Nëse dhimbja torturues, papritur, provokoi marrja e alkoolit, pirja e duhanit apo të ndryshimit të klimës, ndërsa sytë të përlotur dhe të kuqe - një manifestim i dhimbje koke grumbull. Nëse prostrilyuyuchoho dhimbje, akute, të rënduara nga të prekurit ose ujë prekshëm të temperaturave të ndryshme - ndoshta kjo nevralgji vizuale ose nervore trigeminal.


Kur ballë dhimbje me një dorë, dhe throbs dhimbje dhe shtrihet nga tempulli nëpërmjet orbitë dhe ballin në pjesën e prapme - kjo mund të jetë migraines. Dhimbja mund të shoqërohet me nauze, zhurma në vesh, marramendje, fluturon ndezje para syve të tij.

Sdavlyvayuschaya shpërthyer apo dhimbje në vetullat mund të jetë një shenjë e rritjes së presionit intracranial që rrethon - bazë reduktuar. Në rastin e parë mund të jetë pasojë e hipertensionit, vegjetative-vaskulare dystonia, sëmundje të zemrës, sëmundje degjenerative disk qafës së mitrës, punë jashtë orarit. Në dytë - presionit të ulët të gjakut, sëmundje tiroide, lodhje fizike dhe nervor, stresi.


Përveç kësaj, dhemb, dërrmuese dhimbje në vetull dhe ballin së bashku me marramendje, zhurma në vesh, ndjesi shpimi gjilpërash dhe ndjesi djegie në lëkurë të qafës dhe kokës mund të tregojnë se ju keni osteoarthritis e shpinë qafës së mitrës.

Shkaku dhimbje në sy, vetullat dhe ballin mund të rritet presion intraokular. Kjo gjendje mund të ndodhë si rezultat i sëmundjeve të syrit (konjuktivit, astigmatizëm, nearsightedness, largpamje, etj) si dhe rritje e tyre rezulton (për shembull - Puna në kompjuter).


Gjithashtu, dhimbje në vetullat mund të jetë rezultat i lëndimeve në kokë, muskujve kancerin e qafës tensioni.
Siç mund ta shikoni, shkaku i dhimbje të tillë mund të jetë një sëmundje shumë serioze. Pra, nëse ju keni ende mendoj se çfarë duhet të bëjmë kur ajo dhemb vetull, mos harroni - ju vetëm mund të ndihmojë specialist të kualifikuar.