Ajo dhemb bërryl


Shumë mendojnë se dhimbje në bërryl - nuk e tillë një problem serioz, e cila është arsyeja pse ajo është shpesh neglizhohet. Për fat të keq, trajtimi "pobolyt dhe kjo do të jetë" nganjëherë çon në pasoja të padëshirueshme. Kjo është një gjë nëse bërryl sëmurë si rezultat i ndikimit, dhe krejt tjetër - kur dhimbja erdhi papritmas dhe në mënyrë të pashpjegueshme. Dhe në qoftë se në rastin e parë, në fakt, mund të bëjë pa trajtim serioz, mbi dhimbjen e origjinë të panjohur të jetë i sigurt që të konsultoheni me një specialist.

Shkaqet e dhimbjes në bërrylNë fakt, të shkaktojnë dhimbje në bërryla mund një numër i madh arsyesh. Disa prej tyre edhe mund të mos jetë e lidhur me problemet e aparatit lokomotor. Kjo është arsyeja pse neglizhimi, sidomos duke e ditur shkaqet e saj të vërtetë të padëshirueshme.
Kështu, arsyet më të zakonshme që mund të dëmtojë një bërryl, si më poshtë:

 • Në thelb bërryla fillojnë të dhemb për shkak të mbingarkesës. Kur duart për një kohë të gjatë kryer të njëjtin lloj të lëvizjes, sindromi "bërryl tenisit." Epicondylitis (quajtur kështu inflamacion që zhvillon mbingarkoj) lëvizjet bërryl nuk janë të prangosur. Por stresi dhe dhimbje oschupыvanyyah manifestohet mjaft ashpër. Në forma të ndryshme epikondilita bërryl mund të merrni të sëmurë nga palë të jashtme apo të brendshme.

 • Dhimbja lind kur squeezing nervore ulnar. Lëndimet nervore ose clamped shpeshta lakimi-extension përbashkët. Dhimbje në këtë rast është i mprehtë dhe shumë i mprehtë, e cila mund të japë një dorë ose shpatull. Në disa raste, sindromi i kyçit bërryl dhimbje bërryl dhe gishtat e mpirë.

 • Dhimbje në bërryl është shkaktuar nga artriti reumatoid. Kjo sëmundje shfaqet spontanisht. Rasti më i keq në duart e lënduar në mëngjes dhe gjatë ul ditës ose dhimbje ose zhduket krejt. Në forma të avancuara të artritit mund të jetë një bërryl pak bymehet deri.

 • Një tjetër shkak i dhimbjes - hondromatoz synovyalnыy. Ky është një problem me kërc. Për shkak të shkeljeve në formimin e kërc mund të shfaqen qeliza lirshme kërc. Fundit dhe të shkaktojnë dhimbje. Kur hondromatoze bërryl i lënduar gjatë zgjerimit dhe shtrirjes, i përbashkët mund të fillojnë të kërcitje dhe opuhnuty.

 • Dhimbje dhemb në osteokondroza ndodhë. Për shkak të dorës sëmundjes është dobësuar, dhe lëkura në bërryl bëhet më pak i ndjeshëm.

 • Gjunjë dhe bërryla mund të lënduar për shkak të hemofili. Kjo diagnozë edhe trauma më të parëndësishme shkakton gjakderdhje. Kur gjaku merr në të përbashkët, ajo rrit në madhësi dhe bëhet i sëmurë. Dhimbja ndërsa arching.

 • Përdhes promovon depozitimin e kripërave në nyje, të cilat mund të prishin funksionimin e tyre normal. Në bërryl përdhes mund të dëmtojë të dyja nën ngarkesë dhe në pjesën tjetër. Zakonisht pacienti është i rrënuar nga dhimbje të natës. Ndër simptomat e përdhes - skuqje në nyje, pamjen e edemë dhe ënjtje.


 • Çfarë ndodh nëse bërryl i lënduar?


  Kur dhimbje në bërryl, ju nuk mund të shtyj për më vonë. Për sëmundja nuk ka marrë formë kronike, mundësisht menjëherë të kontaktoni një specialist. Profesionistët zakonisht përshkruajnë një trajtim gjithëpërfshirës heq dhimbjen dhe heq të drejtën e paraqitjes së saj.

  Për bërryla anestezi përdorur ointments të veçanta. Në disa raste të rënda, painkillers dhe injeksion anti-inflamator përshkruar. Ajo është konsideruar si një mjet efektiv për fizioterapi. Procedurat komplekse e bën më të lehtë për të hequr shumë ilaçe inflamacion dhe rivendosjen e nyjeve sëmura. Për terapi fizike ishte më efektive, ju duhet për të përfunduar një kurs të plotë të trajtimit - së paku dhjetë seanca.