Ajo dhemb gishtin e madh


Sot, njerëzit janë përballur shpesh me sëmundje të ndryshme këmbët. Kjo është për shkak të aktivitetit të zvogëluar fizik. Nëse një shputë lënduar madh, kjo tregon jo vetëm madhësinë e duhur këpucëve, por prania e sëmundjeve të rënda. Prandaj është e rëndësishme për të kuptuar faktorët e zhvillimit të saj.
Shkakton dhimbje
Dhimbja mund të ndodhë për shumë arsye:

 • Disa dyqane, duke çuar në një dëmtimi këmbë në gratë dhe burrat dhe mund të çojë në osteoarthritis;

 • lëndimet dhe bruises gishtat;

 • diabeti;


 • përdhes;

 • Disponueshmëria gozhdë i hyrë në mish.


 • Hurt nyje të mëdha gishtin në pacientët me Arthrosis
  Siç është përmendur më herët, këpucë të pakëndshme është shkaku i osteoarthritis. Patologji më e zakonshme në gratë që janë të gatshëm të tolerojë dhimbje për hir të bukurisë. Gishtat e ngjeshur fort së bashku, nuk ka qarkullim të dobët dhe gishtit fillon të shtrembëroj. Me Arthrosis ndikon në eshtra dhe nyje. Ata fillojnë të zgjeruar se gjeste edhe e zakonshme gisht shoqëruar me dhimbje.
  Thonjtë i hyrë në mish

  Kjo sëmundje karakterizohet nga pamja e dhimbje, skuqje, ënjtje dhe infeksioneve. Dy faktorë mund të shkaktojnë këtë sëmundje:

 • gozhdë pabarabartë apo të shkurtër sostryhanye;

 • Këpucë ngushtë.


 • Kur arrestimi buzë pjatë gozhdë, ajo fillon të përhapet jashtë, vtykayuchys lëkurën. Dhimbja përkeqësohet në gjendje kur ju lidheni me keqësuar dhe zgjeruar.
  Ajo dhemb gishtin e madh përdhes të përbashkët
  Nëse pacienti është i shqetësuar në lidhje me siklet në këmbët lidheni me gishtin tuaj, ajo nuk tregon thjesht për therje ose fërkim, dhe prania e sëmundjeve të rënda - përdhes. Identifikimi i sëmundjes mund të jenë shenjat e mëposhtme:


 • Dhimbje sistematik që manifestohen të paktën 06:55 herë në vit dhe të fundit për rreth një javë;

 • dhimbje e fortë e thumbim, që pengon të përbashkët;

 • skuqje, ënjtje.


 • Shkaku i sëmundjes është akumulimin e kripërave në abuzimin e yndyrë dhe produkteve të mishit. Substanca të akumulojnë formojnë një ndërtuar-up e cila në dukje ngjan kockave.
  Dhimbje në gishtin e madh, manifestohet diabet
  Nëse pacienti shqetësuar për dhimbjen, mjeku duhet të kërkojë atë praninë e diabetit, sepse atëherë dhimbja mund të tregojnë probleme të tilla si këmbë diabetik. Diabeti rënda fazë të shoqëruar nga probleme me rrjedhjen e gjakut në kapilarët. Pëlhura janë të mangët në çështje të rëndësishme dhe këmbët fillojnë të lënduar. Në mungesë të një sëmundjeje të duhur të trajtimit gradualisht zhvillohet në një gangrenë në të cilën është amputim pashmangshme.

  Trajtimi i dhimbjeve në gishtin e madh


  Dhimbje Gjetja, ju duhet të konsultoheni me një prej profesionistëve të shënuara më poshtë:

 • trauma;

 • kirurg;

 • rheumatologist;

 • Endocrinologist;

 • podoloha (një mjek që e specializuar në këmbë;

 • kardiolog.


 • Luftuar sëmundje ka për qëllim kryesisht në identifikimin e sëmundjes dhe heqjen e saj. Pas studimeve simptomat, teste, mjeku do të kërkojë diagnoza e duhur dhe të marr terapinë e nevojshme:

 • Kur një pacient është përshkruar terapi lazer arthrosis, trajtim baltë dhe ultratinguj. Për të reduktuar mjekësi dhimbje anestezisë injektuar. Në mungesë të efektivitetit të këtyre metodave përdorur për kirurgji.

 • Me gishtin e madh dhimbje përdhes pacientit përshkruajnë dietë dhe mjete të posaçme.

 • Kur heqjen hyrë në mish sjelljes gozhdë fushat e dëmshme të indeve të pjatë gozhdë dhe të vënë një fashë me dezinfektues, e cila ndihmon tërheq qelb nga plaga.