Ajo dhemb mëlçinë


Shumica e njerëzve që përjetojnë dhimbje në anën e tij të djathtë, lidh ata me të mëlçisë. Kjo nuk është befasuese, sepse mëlçisë është vetëm në sektor të sipërme të djathtë, dhe është ky organ shpesh vuajnë nga kequshqyerja, ushqim të varfër, zakone të këqija - faktorët që vetëm sot përjashtim pak e jetës së përditshme. Megjithatë, jo të gjithë e dinë, ose në fakt mund të dëmtojë mëlçinë, dhe se si për të identifikuar dhe për të gjetur se siklet lidhur me këtë organ.

Ajo dhemb të mëlçisë në njerëzit?Mëlçisë është i ndarë në katër aksione, i përbërë nga qelizat e mëlçisë - hepatocytes dhe i mbushur me një rrjet të dendur të enëve të gjakut dhe kanalet biliare. Ky organ është i bashkangjitur lidhjet me diafragmë, murit të barkut dhe në krye me një predhë të hollë fibroze - kapsulë hlissonovoyi. Receptorët dhimbje (mbaresa nervore) në mëlçi vetë nuk është, por kapsulë hlyssonova është pjesë e peritoneum, parashikuar me bollëk me to.

Prandaj, duke u përgjigjur pyetjeve, cerozë lënduar mëlçisë, hepatiti dhe sëmundjeve të tjera të trupit, mund të themi se pëlhurë shumë e mëlçisë dhemb. Mund të dëmtojë kapsulë fijor, i cili inatosur me trupin që shpesh ndodh kur disa patologji në rritje. Mos harroni fshikëz fshikëz e tëmthit, e cila është e vendosur në pjesën e poshtme të lob e djathtë të mëlçisë në më të thellë, për shkak të proceseve patologjike të cilat mund të ndjeni dhimbje në mëlçi. Gjithashtu, dhimbje e drejtë e sipërme kitara mund të shoqërohet me sëmundje të tjera të zgavrën e barkut.

Si mund ta di sëmundje të mëlçisë?


Për fat të keq, për shkak të faktit se ajo mund të dëmtojë mëlçinë, shumë procese destruktive në trup gjatë rrjedhin imperceptibly për njerëzit. Akoma ka një numër të simptomave, të cilat mund të dyshohet probleme mëlçisë. Këto përfshijnë:

  • të përzier dhe të vjella me origjinë të panjohur;

  • urina e errët;

  • ndriçim karrige, jo e lidhur me një ndryshim në dietë;

  • verdhë (ose ka filluar të thinjet) ton të lëkurës;

  • shije të hidhur në gojë, urth;

  • kruhet;

  • dobësi, lodhje;

  • humbja e oreksit.


  • Bashkimi me një ose më shumë nga simptomat e mësipërme e dhimbje në mëlçi është një makinë afat për të apeluar tek mjeku. Për diagnozën duhet pra të emëruar teste të përgjithshme dhe biokimike të gjakut dhe me ultratinguj e barkut.