Ajo dhemb


Siç e dini, ka disa arsye themelore që mund të shkaktojnë dhimbje gjuhë. Ata janë aq të ndryshme që të flasin për këtë me pak fjalë nuk është e lehtë. Por të përpiqet të marrë në konsideratë faktorët kryesorë që mund të ndikojnë në pamjen e një gjuhë dhimbje.
Shumë i durueshëm për të pyesni doktorin çfarë të bëni nëse një gjuhë lënduar. Për arsye që mund të vendosen në përputhje me rrethanat dhe të lënë situatën shumë.
Ajo dhemb - arsyen kryesore
Kështu, arsyet kryesore që dëmton gjuhën, të caktojë: • alergji;

 • inflamacion i gjithë zgavrën me gojë;

 • dëmtimi i natyrës mekanike;

 • bllokim i gjëndrave të pështymës;

 • nevralgji;

 • onkologjisë.


 • Ajo dhemb gjuhën
  Tani le të kuptoj më shumë se pse ajo dhemb gjuhën, dhe nëse do të përdorë për trajtim. Nëse pacienti dhemb tip, buzë apo anët e gjuhës, kjo është dëshmi e mundshme e dëmtimit mekanik të së njëjtës natyrë. Në thelb, këto dëmtime ndodhin gjatë vakt. Në këtë rast kemi gjuhën microtrauma për arsyet e mëposhtme:


 • Kujdestarisë pije të nxehtë apo produkte;

 • prykushuvannya dhëmbët e veta;

 • scratches ose shkurtimet që provokuar disa karakteristika ushqim;

 • tehe të mprehta trauma vulë dëmtuar.


 • Nëse maja e gjuhës dhemb, ju nuk duhet të alarmuar menjëherë sepse kjo mund të shkaktojë kafshoj aksidentale gjuhën e tij apo të djegur, mini lëndim harakteryzyruyuschyysya. Ky është shkaku më i zakonshëm i këtij problemi. Këto dëmtime të shkojnë të sjellë siklet, por janë vetë jo - trajtimi i të cilit. Por në rastin e sëmundjeve inflamatore, si Fjalor, glossitis dhe stomatiti duhet të përdorë ilaçe.

  Ajo dhemb nën gjuhën
  Në të sëmundjeve inflamatore, dhimbja është lokalizuar në gjuhës bazë. Si pasojë lënduar nën gjuhën. Dhimbje të tilla mund të përqendrohen në një vend dhe të lundruar përmes gojës.
  Arsyeja për këtë mund të jetë:

 • alergji;

 • sëmundjeve të traktit gastrointestinal në gjendje të provokojnë dhimbje të mprehtë në gjuhën bazë;

 • beriberi.


 • Abscesi ose celuliti janë shkaku i sëmundjeve të rënda të gjuhës. Ajo shoqërohet me dhimbje të forta, ndërkohë që ka probleme me mbylljen e gojës. Simptomet kryesore të kësaj sëmundjeje janë si jargëzim bollshme, fryma e keqe dhe ënjtje e gjuhës.

  Ajo dhemb bazën e gjuhës
  Nëse ju keni një bazë të lënduar të gjuhës, dhe shkaku i kësaj sëmundjeje është e shënuar më lart, ju duhet të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj, sepse në qoftë se një gjuhë lënduar, trajtimi mund të ndryshojnë në varësi të natyrës së dhimbjes dhe arsyet për ndodhjen e saj.
  Në rast se ka pasur dhimbje në zonën e sipërfaqeve anësore të gjuhës, arsyeja mund të jetë dëmtimi mekanik, i cili kemi shqyrtuar më parë. Por ka të tjerë, të tilla si:

 • pirja e duhanit ndonjëherë shkakton dhimbje të forta në gjuhën;

 • Nëse vini re se nuk ka pasur dëme mekanike dhe ju nuk pi duhan, dhe gjuha e palëve ende vazhdon të lënduar, në këtë rast, mendoj se për nevralgji.


 • Ne shqyrtuar arsyet kryesore pse gjuha lënduar, tani është koha për të mësuar se si për të trajtuar këtë sëmundje.
  Workaround
  Siç u përmend më herët, ndonjëherë ekziston një nevojë urgjente për të parë një specialist i cili do t'ju përshkruajnë një trajtim. Kjo mund të jetë aq otolaringolog dhe dentisti. Përcaktimi natyrën dhe shkakun e dhimbjes, mjeku do të përshkruajnë ilaçe të nevojshme. Por kjo është vetëm në qoftë se përjashtohet përplasje, e cila përfundimisht të kalojë të tyre.
  Për të shmangur inflamacion të gojës, dhe jo të merren me ndjenjat e dhimbshme, ndiqni higjienës: lajë duart, shpëlarje gojën tuaj pasi të hahet, nuk përpiqet për të ngrënë fruta dhe perime palara, të shikojnë shëndetin e dhëmbëve të tyre dhe të lënë zakone të këqija. Kështu, rreziku për të ndjeni dhimbje në ndonjë nga fushat e gjuhës është reduktuar në minimum.