Ajo dhemb stomaku pasi të hahet


Nëse ju keni një dhimbje stomaku pasi të hahet, nuk mund të jetë shumë e ndryshme. Pra, gjëja e parë për të bërë - për të analizuar atë që ju hani. Zakonisht ajo është e mjaftueshme për të përjashtuar gjasat:

 • helmimi;

 • sindromi i irritimit stomak;

 • intoleranca e një produkti të veçantë;

 • gastrit.


 • Nëse dhimbja nuk ndalet për një kohë të gjatë, më shumë gjasa, problemi është më serioz.

  Pse stomaku dhembje pasi të hahet?  Menjëherë pasi të hahet dhimbje stomaku për disa arsye. Kryesisht këto përfshijnë overeating, alergjive ushqimore, apo dietë të gabuar, e cila çoi në një përqendrim të lartë të lëng stomakut. Në fund të fundit, detyra kryesore e këtij tretjes trupit - dekontaminimin dhe tretje. Për këtë stomak agresive prodhon enzima duket pepsinë, acid klorhidrik dhe substancave të tjera korrozive ushqim ngrënë të përgatitur për të asimiluar. Nëse ju hani çdo ditë, ose të gëzojnë pije darkë shumë lëngje, jo çuditërisht, ka pasur siklet. Çka e shkakton dhimbje stomaku pasi të hahet në këtë rast - zakonet e gabuar e ushqimit. Si ju filloni për të ngrënë pesë herë në ditë në doza të vogla, pini një gotë me ujë të pastër për 20 minuta përpara se të hahet, të kaloni nga një dietë të ushqimit të shpejtë dhe ushqim të keq, dhimbja është zhdukur.

  Sigurisht, por jo nëse dieta e gabuar kishte shkaktojë disa sëmundjet e sistemit të tretjes. Ajo mund të jetë:

 • gastrit;

 • sindromi, stomak nervoz apo gastro;

 • pilorospazm;

 • pancreatitis;

 • Ulçera;

 • kancer.


 • Stomaku dhembje pasi të hahet - mundësitë e trajtimit


  Siç tregohet më lart, në radhë të parë për dhimbje në stomak opsionin për të përjashtuar helmim. Në këtë rast, dhimbja është personazhi spazmyruyuschyy, i shoqëruar nga:

 • të vjella;

 • të përzier;

 • diarre;

 • ethe.


 • Lahen stomak me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium ose kripë në një sasi të madhe të ujit të ngrohtë, të marrë qymyr të thirrur një ambulancë.
  Nëse dhimbja veshin bazë të rregullt, ju keni nevojë për të normalizuar ushqim për disa kohë për të eliminuar plotësisht ushqime të lartë në yndyrna shtazore. Një mënyrë e mirë për të mësuar se cili produkt shkaktuar acarim stomak dhe dhimbje - duke mbajtur një ditar të ushqimit.
  Vazhdimi dhimbje stomaku pasi të hahet kancerin dhe ulçerë stomakut. Kjo është një sëmundje e rëndë, kështu që nxitim për të parë një mjek! Simptoma të lidhura përfshijnë:


 • ndryshime të papritura në presion;

 • marramendje dhe të përzier;

 • dobësi e përgjithshme.


 • Pasi të hahet, stomaku fillon të dhemb apo stomak?


  Ndonjëherë dhimbja në zorrët, fshikëz e tëmthit, pankreasit dhe organeve të tjera të vendosura në bark, marrim për stomak dhimbje. Pra, në qoftë se pasi të hahet keq lënduar dhe stomak të sëmurë, nuk nxitojnë në përfundimin se problemi u ngrit në punën e këtij trupi.
  Ulcera duodenale, pilorospazme, kanceri i zorrës së trashë, kolecistit dhe dhimbje pankreatiti janë të koncentruar gjithashtu në rajonin e stomakut. Prandaj nuk është e nevojshme që të shtyjë vizitën te mjeku. Pacientët shpesh gabuar për një sulm akut i gastrit ose probleme të tjera të stomakut një inflamacion i shtojcë. Ju kujtojmë se apendiksit akute pa heqjen në kohë të shtojcës mund të shkaktojë peritonit, dhe pasoja të tjera të rrezikshme për jetën? Në qoftë se ka një dhimbje akute dhe të rënda në stomak, jo vetë-mjekoj pa inter- farmacistit në farmaci, të thirrur një ambulancë. Koha dhënë ndihmë mjekësore mund të ju kursejnë shëndetin dhe madje edhe jetën.

  Kur dhimbje stomaku pasi të hahet atje çdo kohë, dhe nuk sjellin ushqim për të parë rezultatet, ajo është gjithashtu një rast për të shkuar te mjeku rrethit. Përkundrazi, problemi mund të zgjidhet lehtë me ndihmën e tabletave të normalizuar nivelin e enzimeve.