Ajo dhemb sup


Supet lënduar - shenjë e keqe, sepse duart e tij bie në një nga pjesët më të lëvizin të trupit.
Për të eliminuar dhimbje në shpatullën e tij, për të analizuar - që mund të kontribuojë në dhimbje, për të vlerësuar natyrën e saj dhe për të përcaktuar se cili prej supe janë të shqetësuar. Nga kjo varet nga natyra e trajtimit dhe suksesin e saj.

Shkakton dhimbje supPër të përcaktuar se çfarë e shkaktoi dhimbje - të marrë parasysh veprimet u mbajtën dje.
Aktiviteti fizik
Shkaku më i zakonshëm i dhimbje në shpatull është jokarakteristike apo ushtrim. Njerëzit të cilët luajnë sportive spontanisht ose ngarkesën e kontrollit mund të tërheqë pjezë ose muskujve të zhvilluar deri në atrofi.

Kjo është një sëmundje e njerëzve që merren me ngarkues punës fizike, si dhe ata të angazhuar në bujqësi dhe shpenzon shumë kohë në një pozitë të vështirë.
Në këtë rast, të muskujve shumë të ngjarë të dëmtuara - kjo është konfirmuar nga një test (që ju duhet për të ngritur dorën tuaj dhe të ndjehen se kjo çoi në dhimbje të muskujve). Nëse kjo nuk është e muskujve dhe nuk është e lidhur, më shumë gjasa, arsyeja qëndron në të përbashkët.
Bursit
Inflamacion të përbashkët mund të çojë në simptomat. Në mënyrë tipike, në këtë rast, është e vështirë për të ngritur dorën e tij, dhe kofshën e vërejtur skuqje dhe ënjtje.

Tendonitis
Inflamacion i tendons mund të shkaktojë dhimbje. Shpesh shkaku i tendonitis është infeksion, kështu që kohët e fundit sëmundja rrit mundësinë që shkaktojnë dhimbje bë tendonitis. Nëse sëmundja është infektimi nuk trajtohet për një kohë të gjatë, atëherë kjo mund të çojë në formimin e nodules në fushën e tendons.
Pinching nervore
Nervat zgjerohet në të gjithë trupin, dhe kështu zhurma mund të prodhojë dhimbje larg nga vendndodhjen e problemit. Kjo mund të kontribuojë në artrit dhe disqe diskale.

Në këtë rast, dhimbja është karakteri i mprehtë dhe i papritur.
Osteoarthritis dhe artritit
Shkaku dhimbje në të përbashkët mund të bëhet procesi i degjenerative në kërc. Në mënyrë tipike, kjo ndodh për një kohë të gjatë dhe pacienti është i vetëdijshëm për arsyet për dhimbje.
Nëse sëmundja manifestuar veten së pari, pastaj i kushtoj vëmendje për faktin se artriti dhe arthrosis ka dhimbje të mprehtë.
Nëse arsyeja ishte artrit, atëherë pacienti ndjen dhimbje gjatë natës, madje edhe në pjesën tjetër. Gjatë sulmeve sup mund të bymehet.

Me Arthrosis dhimbje ndodh në orët e mëngjesit dhe të pasdites.
Infarkt miokardi
Nëse dhimbja në sup është shoqëruar me frymëmarrje të shpejtë, rritje djersitje dhe një ndjenjë e shtrëngimit në gjoks, shkaku mund të jetë një infarkt miokardi. Ajo kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. Në këtë rast, dhimbja ka tërhequr karakterin.

Çfarë ndodh nëse sup lënduar?


Nëse një shpatull lënduar majtë dhe dhimbje ka tërhequr karakterin, në këtë rast shanset për infarkt miokardi, dhe për këtë arsye për të kërkuar simptoma të tjera. Nëse ata janë të konfirmuar, atëherë ju keni nevojë për të thirrur një ambulancë në spital. Pacienti duhet të vihet në një krevat të fortë në mënyrë që pjesa e prapme e sipërme pak u rrit.

Përndryshe ju mund të përpiquni për të eleminuar dhimbjet dhe në shtëpi.
Nyjet sup lënduar - si për të trajtuar?
Nëse dhimbje në shpatullën e shkaktuar nga sëmundjet e nyjeve, ndërsa fondet e nevojshme NSAIDs. Në dhimbje akute ata emërohen nga injeksion për 5 ditë. NSAIDs nuk mund të përdorë njerëzit me ulcerat.
Nëse një shpatull lënduar të drejtë, përdorni Diclofenac apo Deksalhin. Diclofenac ka një efekt më pak të theksuar, dhe Deksalhin - një brez të ri të drogës. Dhe është përdorur për dhimbje akute.

Kur një shpatull lënduar në përdorim të përbashkët, përveç injeksione, ointments përmbajnë substanca NSAIDs - Diclofenac, Artrozylen, phenylbutazone.
Kur bursit përdorni ointments ngrohja me shtimin e piper.
Çfarë ndodh nëse sup lënduar kur heqjen dorë?
Nëse shkaku i dhimbjeve të muskujve filluan të përdorin trajtim lokal me ointments. Një nga më të efektshme, gëzojnë popullaritet në atletët profesionistë janë Ben Gay vaj. Ajo heq dhimbje dhe muskujve tensionin. Nëse dhimbje të muskujve duhet të zvogëlojë barrën mbi departamentin sup të paktën 3 ditë.