Ajo dhemb të mëlçisë për të bërëMëlçisë është një organ i rëndësishëm i njeriut, pasi ajo është përgjegjës për heqjen e substancave të dëmshme formuar si rezultat i hahet. Dhe në qoftë se ju keni një mëlçi lënduar, më shumë të ngjarë se kjo është për shkak të dietë të pahijshme, një reagim për ilaçe, ose të përdorë sasi të tepërta të alkoolit.


Por në shumë raste, dhimbje në mëlçi tregon praninë e një sëmundjeje të rëndë, për të cilat trajtimi do të duhet të kalojnë nëpër një kurs të gjatë të terapisë dhe rehabilitimit.
Para së gjithash, sëmundje të tilla përfshijnë hepatitin, cerozë, tumor, absces dhe steatoza hepatike. Në çdo rast, në qoftë se një person ka lënduar gjatë të mëlçisë, ai duhet të i kushtoj vëmendje maksimale për dietë dhe, natyrisht, për të vizituar një mjek i përgjithshëm.Ajo dhemb të mëlçisë? Ju duhet të hani

Njerëzit që vuajnë nga sëmundje të mëlçisë, ju duhet të mendoni për të ushqyerit e duhur. Kjo vlen për ata njerëz që, për shembull, në pushime shumë larg me alkool dhe "rëndë" ushqim për trupin. Ju duhet të ndiqni vetëm tre rregulla: 


- Nuk ka ushqim më të pjekur dhe të zier;


- Përmbajtja e kripës e përdorur në ushqim duhet të jetë jo më shumë se 12 gram në ditë;


- Plotësisht të përjashtuar nga dietë e ushqimeve të skuqura dhe alkoolit!


Përveç këtyre rregullave, kemi parasysh një numër të ushqimeve, përdorimi i të cilave është i rekomanduar për njerëzit që përjetojnë dhimbje në mëlçi:


- Drithëra të bazuara në drithëra, bollgur, hikërror, pshenka, bollgur;


- Pule të ziera;


- Qumësht, perime dhe fruta supave;


- Peshku është yndyrë të ulët (cod, cod shafran, Pike);


- Makarona;


- Bukë miell i pasitur.


Njerëzit të cilët dëmtojë mëlçinë, alkooli është i kundërindikuar në mënyrë rigoroze dhe nuk rekomandohet për të ngrënë;


- Të gjitha ushqimet me përmbajtje të lartë të uthull;


- Bishtajore;


- R3r3r3107. Mish dhe peshk me një përqendrim të lartë të yndyrës;


- Ëmbëlsira furrë;


- Ushqim erëza dhe i skuqur;


- R3r3r3118. Çokollatë dhe kakao;


- R3r3r3123. Mushrooms në asnjë formë (kripë, turshi, të ngrira, të freskëta);


- Ëmbëltore;


- Produktet e tymosur;


- Akull;


- Pije shumë e gazuara;


- R3r3r3142. Qepe, kalë dori dhe spinaq.


Ajo dhemb të mëlçisë? Përdorni mjetet juridike popullore

Disa sëmundje të mëlçisë trajtohet vetëm me medikamente. Në këto raste, mjekësia tradicionale është shtimi vetëm për trajtimin e caktuar dhe mungesa e contraindications zbatohet për komponentët e përdorura nga "artizanale" të drogës. Por në qoftë se ju keni mëlçinë dhemb për shkak të dështimeve të vogla në punën e saj të shkaktuara nga overeating dhe alkoolit, atëherë ne mund të përdorin mjete e mëposhtme popullore:


- R3r3r3171. Maslena mjaltë-mix [/ b]. Për përgatitjen e tij keni nevojë për 15 litra vaj ulliri dhe 15 kg mjaltë. Të dy përbërësit duhet të jenë të përziera tërësisht me një mikser, duke shtuar se për 100 ml lëng limoni. Mjet që rezulton duhet të ruhen në frigorifer mbyllur. Merrni përzierje duhet të jetë 3-herë në ditë deri në 20 gram në gjysmë ore përpara se të hahet. Në mënyrë tipike, dhimbje të forta në mëlçi subsides në ditën e 5-të përzierje. Ky mjet është e rekomanduar, jo vetëm për njerëzit që të dëmtojë mëlçinë, por edhe njerëzit me sëmundjet e duodenum;


- R3r3r3171. Tea bërë nga fibra misri [/ b]. Në këtë pije si një komponent themelor i shërimit nuk janë përdorur fruta grurin, fibrave nën gjethe kokë. Ata kanë nevojë për të mbledhur, të larë dhe të valoj në një enë. Ky mjet është përdorur si një çaj të zakonshëm, pa ndonjë kufizim;


- R3r3r3171. Celandine supë dhe daisies [/ b]. Ky mjet është përdorur jo vetëm kur një person rëndë të dëmtojë mëlçinë, por edhe për të reduktuar dhimbjen e shkaktuar nga hepatiti. Për të përgatitur supë duhet të marrë 20 gram lule kamomil dhe celandine, vlim e tyre në valë volumin e ujit të 02 litra. Pastaj, infuzion duhet të vendosen në një banjë me ujë, vlim për 20 minuta dhe le të qëndrojë për 1 orë rr. Para përdorimit, tendosje supë. Prano agjent mundësisht 1 orë para ngrënies etj 3-herë në ditë.


Për të shmangur dhimbje në mëlçi duhet të ndjekë dietën e duhur, nuk do të mbingarkoj trupin e alkoolit dhe drogave të dëmshme. Vetëm në këtë rast, trupi rëndësi jetike përgjegjës për pastrimin e trupit, do të ju jap një operacion të qetë.