Ajo dhemb stomaku dhe të sëmurë


Ne kemi përdorur për të injorojë manifestimet e shumta të sëmundjes, nënvlerësimin seriozitetin e tyre. Në mesin e këtyre "nënvlerësuan" simptomat përfshijnë dhimbje në stomak, të shoqëruar nga të përzier. Shumë fajësuan këtë fenomen në ushqim me cilësi të dobët, lodhje, uyazyka moti i keq - asgjë. Në fakt, ata mund të sinjalizojë probleme serioze shëndetësore.
Simptomet kryesore të sëmundjeve të stomakut
Është një gjë në qoftë se dhimbje barku dhe vjellje ishin të vetme, dhe pas një sulmuan ju mendoni se prej tyre harrohet. Dhe krejt tjetër - kur këto simptoma torturuar rregullisht njeriun. Përkundrazi, ajo është një kambanë alarmuese, të cilat duhet të merren seriozisht.


Më shpesh për sëmundjet e siklet në stomak dhe të përzier shoqëruar nga simptomat e mëposhtme:

 • Humbja e oreksit - fenomen i parregullt. Kjo simptomë është karakteristikë e shumë sëmundjeve. Sëmundjet e stomakut - nuk është përjashtim.

 • Nevoja roje në urth konstante.

 • Dhimbje stomaku është plotësuar shpesh me ardhjen e shije të keqe në gojë.

 • Në disa sëmundje të përzier shoqëruar me të vjella.


 • Kur të gjitha simptomat e mësipërme për pranim në një takim specialist mundësisht urgjentisht.

  Pse mund të stomakut dhimbje dhe të përzier shfaqen?
  Në të vërtetë siklet në stomak jo gjithmonë mund të shënojë shfaqjen e problemeve në këtë organ. Sëmundje nganjëherë në mënyrë të dukshme të organeve të tjera.
  Shkaqet e përzier dhe stomakut dhimbje mund të jetë shumë e shumë:

 • Këto simptoma janë yazvennykam njohur. Disa pacientë përgjuar dhimbje të forta, ndërsa të tjerët prylovchylysya marrë së bashku me ndjenjë të pakëndshme bezdisur në stomak. Për njerëz të sëmurë me sëmundje peptike nuk është mësuar. Shumë prej tyre madje kanë kanë metodat e tyre të merren me problemin.

 • Dhimbje barku, vjellje dhe temperatura - këto simptoma karakteristike e helmimit akut (ushqim ose kimike).

 • Shkaktojnë simptoma të tilla të pakëndshme mund të gastrit. Për shkak të faktit se gastrit kronik nuk manifestohet shumë qartë, shumë pacientë injorojnë shenjat, herë pas here duke marrë dhimbje analgjezik. Kur gastrit në stomak fillon të dhemb menjëherë pasi të hahet (sidomos pas një përafërt, djegëse apo ushqime acid).

 • Morning sëmundje dhe dhimbje stomaku mund të tregojnë shtatzëninë. Trupi i gruas në këtë periudhë është shumë e ndjeshme, kështu që ushqimi edhe të freskëta dhe organike mund të shkaktojnë parehati në stomak. Dhe në qoftë se nëna shtatzënë vuan nga një ulçerë, gastrit kronik apo ndonjë sëmundje tjetër të traktit gastrointestinal, ajo duhet të jetë e gatshme për këtë sëmundje gjithmonë kujtoj veten.

 • Për shkak të problemeve me sistemin kardiovaskular, të tilla si hipertension apo ishemi, mund të shfaqen dhimbje koke të shpeshta të shoqëruara me vjellje, siklet në stomak.

 • Disa njerëz përjetojnë stres shumë e vështirë. Një rritje e stomakut nervor nganjëherë edhe duke filluar të lënduar.

 • Manifestuar nga simptomat e sëmundjes janë të tëmthit dhe mëlçisë.

 • Ndonjëherë dhimbja nga apendiksit jep stomak.

 • I shoqëruar nga sëmundje të përzier të caktuara gjinekologjike.

 • Dhimbje të vazhdueshme barku dhe vjellje mund të jenë shenja të një tumor malinj.


 • Siç mund ta shikoni, simptomat e thjeshtë dhe në dukje të padëmshme mund të parandalojë një shumëllojshmëri të sëmundjeve ndonjëherë shumë serioze. Për herë problemi ishte diagnostikuar, duhet të kontrollohen rregullisht, të konsultohet me ekspertët.