Dhimbja dhemb kokën e penisit
Dhimbje në krye të penisit mund të ndodhin për arsye të ndryshme. Për shembull, dhimbje në kokë anëtari shpesh shkaktohet nga goditjet apo ngacmimeve. Duke folur në mënyrë specifike në lidhje me ngacmimet, shkaku i tij është tërhequr kordonin Penisi, fije të trashë ose tel.
Shpesh shkaku i kufizimit janë unazë në formë dhe sende të veshur në penis. Si rregull, anëtari kufizimi në fëmijët - si rezultat i mashtrimeve, sepse një fëmijë i vogël ende nuk është plotësisht i vetëdijshëm për pasojat e veprimeve të tyre. Djem dhe burra të rritur duke përdorur një rrjet pikat e mësipërme dhe mjete të tjera të duke u përpjekur për të zgjasin erections ose për të hequr qafe e mosmbajtjeje urinar, por kjo përfundimisht shkakton lëndim. Duke folur për dhimbje në anëtari kokë, ata do të shfaqet në dëmet të veprimeve neэrehyrovannыy fuqi në penis.


Në qoftë se një njeri i dhemb glans penis, ajo mund të jetë për shkak të shpejtë - inflamacion të balanyta prepucit - inflamacion i penisit glans ose Balanoposthitis (balanyta kombinim dhe të shpejtë). Në njerëzit që janë duke i kushtuar vëmendje të mjaftueshme për higjienën intime, dhe në veçanti kreu i penisit nën prepucit fillon të grumbulluar substancë ose smegma veçantë. Më tej smegma infektuar provokojnë Balanoposthitis. Por, higjiena - jo vetëm arsyeja Balanoposthitis, e cila gjithashtu mund të shfaqen nga phimosis, diabeti, reaksioneve alergjike dhe purulent urethritis. Simptomat Balanoposthitis kryesore janë kruarje dhe djegie ndjesi në kokën e penisit, dhimbje gjatë seksit. Prepucin dhe glans penis të kuqe dhe i fryrë. Në rast se shkaku ishte Balanoposthitis phimosis pacientët vërejtur qelb ose smegma nga qese preputsialnoho.

Si kreu - është zona kryesore erotik i penisit, kreu në acarim balanoposthitis periodike në mënyrë të konsiderueshme rrit zgjimit. Balanoposthitis kërkon trajtim të menjëhershëm. Përndryshe, penisi është i mbuluar me plagë të vogla, duke dhënë dhimbje burrin gjatë raportit seksual, urinimit, dhe madje edhe kur ecin. Faza e ardhshme - zhvillimi limfangita, pra, pezmatimi i limfatike anijeve gjenitale. Lymphangitis shoqëruar nga enët e kuqe të gjakut në dorsum e penisit. Mungesa e trajtimit provokon inflamacion nyjet limfatike inguinale (me fjalë të tjera, lymphadenitis inguinale) dhe të çon në gangrenë penis.

Masturbim ose Kënaqësinë i dëshirës seksuale, nëpërmjet stimulimin e zonave erotik, diku, është i pranishëm në jetën e çdo njeriu. Në përgjithësi, në qoftë se pushtimi Masturbim dhimbje kokë penisi dhe vërejtur kuqe e tij, kjo është dukuri normale e natyrshme.
Ngushtimi hapjen e jashtme e prepucit ose phimosis shpesh shkakton dhimbje në kokë anëtari. Phimosis nganjëherë manifestohet në djemtë gjatë pubertetit. Ajo ishte në këtë kohë fillon rritjen e shpejtë të penisit glans, të shoqëruar nga zhvillimi pabarabartë të lëkurës të prepucit. Me pak fjalë, ngushtimi hapja jashtëm rrit ndjeshëm. Gjatë pubertetit një djalë mund të ankohen se ajo dhemb penis - është microtears rezultat Mukoza e prepucit dhe erections parë. Megjithatë, phimosis adoleshente është e përkohshme. Deri rreth pesëmbëdhjetë apo gjashtëmbëdhjetë dhimbje në kokë anëtarit shkaktuar ritmin e shpejtë të rritjes së indeve seksuale ndërprerë. Simptomat e para të phimosis - një vështirësi në hapjen kokën e penisit, rrit dhimbje gjatë masturbim dhe gjatë seksit.

Ndonjëherë njerëzit që vuajnë nga phimosis, paraphimosis fillon të zhvillohet - një sëmundje e cila në prepucit zrushuvanni në përmbajtje kokë është shoqëruar me penis gjenitale. Urinimi vështirësi dhe të mprehta, simptomat e dhimbshme është paraphimosis. Në fazat fillestare të sëmundjes kreu i shtohet penisit dhe bëhet ngjyrë blu-vjollcë, dhe në qoftë se kreu i patrajtuar në vend të mbyten lakut duket thellë.
Në çdo rast, në qoftë se ju ndiheni të pakëndshme dhe ju penis vazhdimisht ose intermittently lënduar, ju duhet të kontaktoni menjëherë një urolog ose sëmundje veneriane.