Dhimbje në shpinë
Statistikat kokëfortë thotë se dhimbje prapa ndikon më shumë se gjysmën e popullsisë të punës. Çuditërisht, mjekët hartuar me një në pesë pacientë. Ndërkohë, mbrapa dhimbje - një simptomë e rrezikshme. Rreziku është që sëmundja e shtyllës kurrizore, zakonisht shpejt tërheq në procesin patologjike të shumë organeve të brendshme dhe të muskujve të trupit të njeriut.
Dhimbje të thjeshtë në shpinë qafës së mitrës mund të prodhojë komplikime të rënda në formën e dhimbje koke dhe marramendje, dhe probleme vizion dhe tringëllimë në veshët keqe pak. Sëmundjet e shpinë kraharorit shpesh të çojë në probleme me frymëmarrje dhe zemër. Dhimbje në shpinë të ulët mund të jetë harbingers e problemeve me veshkat dhe sistemin e tretjes e trupit, dhe burrat - të çojë edhe në potencë reduktuar.


Shkaqet e Back Pain
Për dhimbje prapa mund të jetë shumë arsye të njohura të shkencës. Duke filluar nga muskujt banale mbingarkesës fizike dhe duke i dhënë fund infeksioneve të rrezikshme dhe tumoret ndikojnë indet kurrizore. Megjithatë, kjo masë ekstreme. Midis tyre - shumica e sëmundjeve kryesore të pasme. Të tilla si dhimbje të ulët mbrapa, scoliosis, disqe diskale dhe shumë arsye të tjera për t'u shqetësuar në lidhje me shpinë të tij.
Megjithatë, zakonisht punon të kundërtën - jap disa komplikime sëmundje siklet në shpinë. Kështu, të ngjashme me dhimbje ishias mund të shkaktohet nga dhimbje barku i veshkave apo ulçerë stomakut. Përcaktoni se dhimbja nuk është e lidhur me problemet e shpinë, dhe sëmundjet e organeve të brendshme, ndihmon eksperiment të thjeshtë. Mundohuni të lëvizur. Nëse dhimbja mbetet i njëjtë pavarësisht nga lëvizjet tuaja, në mënyrë që shpinë ka të ngjarë të bëjë me.

Dhe anasjelltas. Në veçanti, sëmundje të tilla si shpinë steohondroz kraharorit mund të japin dhimbje në zonën e zemrës. Shpesh sëmundja është përcaktuar gabimisht si anginë.
Si dhimbje të dukshme prapa?
Osteokondroza - sëmundja më e zakonshme provokon dhimbje në zonën e prapme. Nëse ju ndjeni dhimbje sa herë ligët përpara dhe njëkohësisht rrotullohen bust në anën, ndërsa heqja diçka e rëndë - kjo është një rast për të parë një mjek. Nëse pas hapave një ditë ju lënduar një nga këmbët, dhe përveç dhimbje prapa dhe këmbë përforcohet nga çdo makinë (kur kollitjes ose teshtitjes, lodhje apo lëvizje) - ju mund të keni një hernie diskale.

Nëse tilted përpara dhe të kthehet drejt ju përjetojnë dhimbje të mprehtë në rajonin e mesit - kjo mund të jetë një nga manifestimet e nervit shiatik akute. Kjo, rastësisht, është shumë sëmundje "popullor".
Nëse pas çdo të kthehet ju kreu muchytesya në dhimbje e vazhdueshme në pjesën e prapme të kokës dhe supet - ndoshta ju filloni një nga sëmundjet kronike të shtyllës kurrizore. Për këto kushte, spondylosis qafës së mitrës fillon. Ky zgjerim dhe deformim i rruaza - është ajo që ju mund të ndjehen.

Nëse ju kanë reduktuar lëvizshmërinë e gjoksit dhe ju do të jetë jashtëzakonisht e dhimbshme për të marr frymë thellë - kjo mund të jetë një shenjë e të ashtuquajturës spondylitis ankylosing (një sëmundje shpesh të referuara si sëmundje Bechterew). Kjo është gjë tjetër veçse një inflamacion kronik i nyjet e shpinë.
Shumë shpesh, dhimbje prapa është shkaktuar nga dëmtimi - shtrihen lidhje ose duke vrarë një nga muskujt e mbrapa. Nëse ju vendosni taktikat e duhura për të luftuar këtë problem, dhimbje në fund të kalojë pa lënë gjurmë. Mirëpo, nëse problemi filluar, ju mund të prenepryyatnыe komplikime - edhe lakim serioze e shpinë.

Diagnozë
Nëse jeni të shqetësuar në lidhje afatgjatë apo dhimbje të rregullta në pjesën e prapme, ajo është gjithmonë një arsye për ta kthyer në neurolog. Vetëm një mjek mund të përcaktojë me saktësi shkakun e dhimbjes. Përkundrazi, pas inspektimit do të jetë e nevojshme për të kryer një seri studimesh mjekësore.
Pjesa më e madhe provokuar përsëri sëmundjet dhimbje diagnostikuar me MRI - rezonancë magnetike. Plagosje dhe disa sëmundje të shtyllës kurrizore mund të gjendet me një të thjeshtë X-ray. Ndonjëherë mjeku dërgon pacientin në një studim nga electromyography dhe potencialet thirren. Ky studim ndihmon për të treguar një ngushtim të kanalit kurrizore apo myelopathy shtyllës kurrizore.

Trajtim
Luftoni me dhimbje akute mbrapa duke përdorur ilaçe vetëm pas konsultimit me neurolog. Shpesh dhimbja - një shenjë se kirurgjisë nevojshme. Me shumë sëmundje kronike mund të trajtohen në mënyrë efektive me nga terapi manuale, terapi fizike ose akupunkturë akupunkturë (). Në aditivëve për çdo gjë që çdo njeri duhet të mbani mend se mënyra kryesore për të parandaluar përsëri dhimbje është që të mbajë një sjellje korrekte.