Dhimbje në pleksus diellore dhe shkaqet e tyre
Pleksus diellore, njësia diellore apo rrjet i mbushur - një grup i elementeve nervore që janë jashtë sistemit nervor, më i madh në trupin e njeriut. Struktura përfshin garlands nyje mezenteriale, e drejtë dhe e nyjet majtë celiac nga nyjet në drejtime të ndryshme ndryshojnë nerva të shumta, si dielli, e cila i dha emrin e këtij nervore grupimeve.
Këto nerva të na sigurojë të gjitha organet dhe sistemet e sistemit nervor qendror, duke treguar rëndësinë e veçantë të këtij qendër, dhe në qoftë se ajo dhemb pleksus diellore, deri në atë pikë duhet të trajtohen me përgjegjësi të madhe, sepse ajo mund të tregojë probleme serioze shëndetësore 'gropa.


Në fakt, kjo dhimbje është pasqyruar, si qendër nuk mund të lënduar, dhe dhimbje në pleksus diellore - një reflektim i dhimbjes nga një goditje në dhimbje diellore pleksus apo një organ të veçantë. Shkaku kryesor i dhimbjes tillë është nevralgji pleksus diellore. Pasi ky shtet që quhet sindromi stimulim pleksus diellore.

Shkaqet kryesore të nevralgji:

pezmatimi i gjymtimi gjenital;
pezmatimi i organeve të barkut, prania e sëmundjes Ulçera ose dehje shkak të antibiotikëve, efekt negativ në mur stomak - në këtë rast, dhimbje në pleksus diellore lindin në mëngjes dhe uria;

Trupat mosveprim;
formimi i mbështjelljes postoperative;
zhvillimin e infeksioneve të ndryshme;
ndër brinjëve nevralgji - pleksus diellore lënduar pak për disa minuta, dhe pastaj dhimbja përhapet në të gjithë gjoks;
dështim të zemrës në sëmundje të ndryshme të sistemit kardiovaskular - dhimbje zakonisht ndodh pas tendosje fizike ose kur valëve të forta.
Natyra e dhimbjes në pleksus diellore me nevralgji
Nëse dhimbja kushtet e mësipërme në pleksus diellore merr një natyrë djegie, zgjat për disa orë ose mund të jetë në formën e sulmeve. Zakonisht lokalizuar vetëm mbi kërthizë, por mund të jetë edhe herpes, me një ndikim të madh në shpinë dhe stomak. Shpesh kur ndijor dhimbje të tilla të ndodhin:

dërrmuese dhimbje në gjoks;
ndjenjë e trishtim dhe bloating;
Ndjenja e nxehtësisë së brendshme në temperaturën normale të trupit.

Shkaqe të tjera të dhimbjes në rrjet diellore

1. Në rast të lëndimeve të lehta në nevralgji pleksus diellore traumatike mund të formohet në të cilat, përveç që dhemb rrjet diellore, pacienti mund të përjetojnë me përshtypje në gjoks, ajo bëhet e vështirë për të marrë frymë, ka një dhimbje e shurdhër në zemrën time.
2. Në kohëzgjatjen zgjatur e sindromës stimulues pleksus diellore pa mbikëqyrje mjekësore ka plexitis - Humbja e rëndë e faqes diellore. Ndoshta dyja akute dhe kronike. Me këtë pacient humbjen ankohet se ajo dhemb shpime diellore pleksus djegur dhimbje, edhe pse ai mund të marrë dhe të shurdhër, dhemb karakter. Në thelb dhimbje nuk është e vazhdueshme, ndodhin në formën e sulmeve mund të përshkallëzohet kriza. Vendi më i dhimbshëm përcaktohet nga mjeku në prekje.

Kur pacienti Solarium ndjen dhimbje së bashku me ndonjë nga simptomat e mësipërme, dhe mund të shkelin tonin stomakut, e cila shkakton belching, kapsllëk, vjellje, humbje e oreksit - simptomat kryesore të sëmundjeve të sistemit të tretjes. Prandaj, kur një dhimbje në pleksus diellore, të cilat janë të shoqëruara me ndjenja të tilla, për të përjashtuar sëmundjet e traktit gastrointestinal.
Nuk Plexitis të lihet i patrajtuar, drejtimin e një formë kronike mund të shkaktojë dëme të rënda në sistemin nervor qendror. Me këtë pacientët Diagnoza qetësues parashikuar dhe agjentët antispasmodic, metodat më efektive deri më sot njihet fizioterapi dhe masazh terapeutik.

Irrituese pleksus diellore ndodh kryesisht në njerëzit kryesorë të një jetë ulur në pacientët me sëmundje kronike të organeve të brendshme, që nuk ndjekin rekomandimet e mjekut. Shpesh rrezikojnë të vijnë njerëzit që e bëjnë një jetë aktive, pa menduar për pajtueshmëri me sigurinë, duke rezultuar në çdo, madje edhe dëmtimi më të parëndësishme mund të çojë në plexitis. Nëse keni dhimbje në njeriun pleksus diellore përpiqet të marrë qëndrimin se do të shkaktojë sa më pak vuajtje - prirje, tërheq këmbët në bark. Pacienti mund të ndjehen të kërkojnë të rreme të zbrazët zorrët.

Nëse ju keni një dhimbje në pleksus diellore, ju mund të ndjeni një të mprehtë, duke shtypur dhimbje, djegie, trishtim në bark, një kusht i tillë nuk mund të lihet pambikëqyrur. Është e nevojshme që të kthehet në një terapist t'i nënshtrohet provimit të plotë, për të identifikuar shkakun dhe qëllimin e trajtimit. Kardiolog i detyrueshëm konsultimi, neurolog, gastroenterologist, specialist infektive sëmundje, endokrinolog.