Dhimbje në vaginë dhemb Pse vaginë
Dhimbje në vaginë nuk ka zënë vendin e fundit në listën e kërcënimeve më të tmerrshme për shëndetin e grave. Për më tepër, shkaku i dhimbjeve të tilla shpesh është mjaft e vështirë për të zbuluar, dhe diagnoza të pasakta, vetë-ilaçe apo edhe injoruar këtë problem shumë delikat mund të çojë në pasoja të pakthyeshme dhe në më shumë probleme shëndetësore.
Natyra e dhimbje në vaginë mund të ndryshojnë në masë të madhe. Ajo mund të jetë:
Dhimbje janë bashkë me kruarje dhe shkarkimin. Kjo është shpesh shkaku i infeksionit në sistemin urogjenital.


Dhimbje ndodhin gjatë seksit, ose pas saj.
Dhimbje gjakderdhje akute ose, në menopauzë.
Dhimbje, epiqendra e vërtetë e cila është në rektum dhe ndjenja të them se dhemb vaginë.
Dhimbja që rrjedhin nga probleme psikologjike.
Çfarë është dhimbja vulvovahynalnaya?
Dhimbje Koncepti vulvovahynalnoy (vulvës Pain) përfshin një numër të drejtë të përkufizimeve. Dhimbja Vulvovahynalnoy përcaktojë:
Vulvodynyyu - një sëmundje shoqërohet me dhimbje vulvovahynalnoy pa arsye të dukshme.

Dhimbje në vaginë dhe zona e saj holl se nepryvyazanы për marrëdhënie seksuale dhe e treguar në vulvovaginitis, tumoreve, sëmundjeve dermatologjike dhe lëndime në vaginë dhe vulvë.
Vaginismus, se spazma dhimbshme e muskujve të vaginës dhe holl saj shoqërojnë futjen e penisit në vaginë, shtupë vaginale apo gisht. Këto dhimbje në hyrje të vaginës janë të kushtëzuar refleks dhe jo një pasojë e patologjisë së organeve gjenitale femërore.
Dyspareunia (dyspareunia), pra dhimbje në vaginë dhe vulvë gjatë seksual, si dhe të para dhe pas saj. Të thuash të drejtën, dyspaurenyya është vetëm manifestim klinik i sëmundjeve të ndryshme, duke përfshirë mësipërme, vaginismus dhe vulvodynyyu.

Dhimbje në vaginë gjatë seksit, në shumicën e rasteve të shoqëruara me probleme serioze që lidhen direkt me çrregullime gjinekologjike apo edhe psikologjike. Në këtë rast, pavarësisht nga dhimbje shkaqet, një grua humb dëshirën për të vazhduar për të bërë seks. Nga ana tjetër, si rezultat i vidyazyka seksuale janë fyerjet dhe grindjet, marrëdhëniet lartësi dhe familjen.
Dhimbje në vaginë prelud shoqëron me seksin apo seksuale akti vetë, shpesh karakterizohet si "prerje" dhe "djegur". Ata janë të ndarë në disa lloje:

Dhimbje sipërfaqësore - dhimbje aty ku dhemb hyrjen në vaginë dhe serbia jashtëm dhe të brendshëm gjatë marrëdhënieve seksuale. Ky lloj dhimbje në disa raste mund të jetë aq i fortë se një grua që vuan prej tyre, duke përjetuar siklet të konsiderueshme gjatë futjen dhe heqjen tampon higjienike kur ulur në një sipërfaqe të fortë dhe çiklizmit, gjatë ekzaminimit gjinekologjike. Gjatë mjeku fundit, nuk duan shtesë, probing shtupë pambuku me lagështi në zonën e dhimbshme madje mund të shkaktojë dhimbje të fuqisë që dhimbja që ndodh gjatë marrëdhënieve seksuale. Sipërfaqja dhimbje lloji në vaginë është më shumë i zakonshëm se të tjerët.

Dhimbje të thellë - dhimbje aty ku dhemb vaginë pas seksit ose gjatë atë diku thellë, barkut dhe është i mbuluar shpesh me rektumin, mollaqe, dhe në bigëzim. Dhimbje të thellë është natyra e dëshpëruar, akute dhe i mpirë, shumica e pacientëve përshkruhet si shfaqjen e pengesave të thellë vaginë dhimbshme në futjen e penisit, shtupë vaginale apo gisht.
Postpartum dhimbje - dhimbje që ndodh në vaginë, pa arsye të dukshme, më shpesh në gji të ushqyerit gratë dhe lindi për herë të parë. Dhimbje Postpartum në vaginë, sipas studiuesve të ndryshëm mund të ndodhë brenda 3 deri në 12 muaj. Kohëzgjatja mesatare është 55 muaj.

Pse lënduar në vaginë, dhe çfarë sëmundje këto dhimbje mund të shoqërojnë?
Shkaqet e dhimbje në vaginë mund të jetë:
1. Sëmundjet seksualisht të transmetueshme
Dhimbje ne hyrje vaginë mund të jetë një reaksion me zhvillimin dhe rrjedhën e proceseve inflamatore të mukozës të trupit dhe mitrës të mitrës, shtojca e tij, i vagines dhe vulves, i cili nga ana e tij janë të shkaktuar nga infeksionet lokale urogjenitale:
- ureaplasmas;
- Klamidia;
- mikoplazmat;
- Gardnerella;
- Candida;
- Virusi herpes gjenital;
- të tjerët.
Fabrics përflakur zonën gjenitale plagosur edhe nga një fërkim të lehta që shkakton siklet të konsiderueshme dhe dhimbje në vaginë. Përveç kësaj, pezmatimi i indeve të organeve gjenitale mund të manifestuar veten si kruarje dhe djegie në vaginë dhe vulvë, shkarkimin bollshme mukoze nga trakti gjenital, ndonjëherë të përziera me qelb dhe nganjëherë me një erë të pakëndshme.

2. sëmundjet inflamatore
Stanjacioni i gjakut në organet pelvike, të cilat shpesh shoqëron rrjedhën e proceseve inflamatore në organet gjenitale, është arsyeja që vagina lënduar pas seksit. Në shumicën e rasteve të tilla, përfundimi i marrëdhënies orgazmës mund të harrohet.
3. Lëndimet dhe kirurgji
Dhimbje në hyrje të vaginës mund të ndodhë për shkak të lëndimeve të perineum dhe vaginës ose të jetë rezultat i operacioneve gjatë lindjes së fëmijës në organet gjenitale të jashtme.
Plagosje perineum, vaginë, qafën e mitrës, dhe kjo është hendeku i tyre, shpesh ndodhin gjatë lindjes, kur muskujt e perineum dhe vagina direkt komponentët kanalin e lindjes për kalimin e fetusit, është ngarkesa veçanërisht të larta. Në shumë raste këputje mjaft të rrezikshme e perineum gjatë lidhjes lindjes të përdorë për kirurgji - prerë bigëzim.

Shpesh, në rastet e këputje gjatë lindjes mbështesë mitër, ligaments, dhimbje barku të ndodhë në kohën e futjes së penisit në vaginë.
4. Mungesa e lubrifikimit vaginal
Parehati gjatë raportit seksual, i cili mund të shoqërohet me dhimbje, mund të jetë për shkak të lagështisë joadekuat në menopauzë vaginale dhe gjatë ndryshimeve hormonale.
Në shumicën e rasteve, ndryshimet hormonale, të karakterizuara nga mungesa e estrogjenit (hormonet seksuale femërore) kundër zemrat gji pas lindjes. Kjo mund të jetë shënuar ndryshime degjenerative ose të dobët hidratues lubrifikant (lubrykatsyya) Mukoza vaginale. Gropë vaginale nuk reagon për shkelje të mbetet ngushtë dhe neudlynennoy. Ky reagim pengon rrjedhën normale të marrëdhënieve seksuale.

5. Probleme psikologjike
Tensioni psikologjik lidhur me frikën personale, përvoja negative seksuale, partner i nevrikosur sjellja perceptimit të meta të koncepteve që lidhen me seksualitetin dhe seksin dhe mungon rudimentare kombinim të mrekullueshme dhe relaksuese e faktorëve për të vepruar çojë lubrykatsiyi në mukozën e pamjaftueshme vaginale. Kjo fërkime shkakton acarim penis, të shoqëruar nga dhimbje në vaginë.
Gratë me probleme psikologjike mund të merrni në një rreth vicioz. Duke pritur dhimbje nga seksi tashmë po shkakton tensionin e muskujve dhe mungesa e reagimeve vaginale ndaj agjentit, dmth, vajosje vaginale nuk është prodhuar. Kjo përsëri çon në më shumë acarim dhe dhimbje në vaginë gjatë raportit seksual.

Një tjetër arsye e rëndësishme për tension në muskujt e vaginës mund të bëhet vaginismus. Rezultati, përsëri, është e gjatë dhimbje seksit në vaginë. Zhvillimi vahinizmu të bazohet si në psikologjik, dhe faktorët fizike.
Kush të kontaktoni për dhimbje në vaginë?
Për përgjigje të pyetjes: "Pse lënduar vaginë tuaj?" A duhet të zbatohet për mjekët të tilla si:
Gjinekolog
Seksolog i njohur
Psikiatër
Por ekspertët dhe kjo shkaku fillestar i dhimbje në vaginë për të përcaktuar saktësisht se mund të jetë mjaft e vështirë. Në disa raste, diagnoza duhet të përdorë për të profesionistëve të shërbimeve të lidhura:

Proctologist
Urolog
Neurolog
Endocrinologists
Mjekët tjera
Analiza e përbashkët ndihmon për të diagnostikuar saktë dhe zgjidhni programin më efektive trajtimi që synon të trajtojë dhimbje shkakton vërtetë në vaginë.