Dhimbje në krye të barkut, të majtë të lartë, e djathtë të lartë, në majë dhimbje barku në shtatzëniDhimbje në bark e sipërme është problemi më i zakonshëm i traktit gastrointestinal, për shembull, një gastrit, dhimbje stomaku dhe përçarje e fshikëz e tëmthit.

Kur dhimbje stomaku në çdo fushë nuk mund të masazh, pasi kjo mund të provokojë gjakderdhje. Për shembull, në krye të dhimbjes në stomak mund të shkaktohet nga overeating banale. Ushqimi mund të përmbajnë një shumë të majme, e cila e rrit procesin e gazit. Një tjetër trup nuk mund të marrë të përfshira lactose në produktet e qumështit.


Natyrisht, të gjitha këto arsye mund të shkaktojë dhimbje të përkohshme, e cila zakonisht merr disa orë. Përveç kësaj, dhimbje barku në majë të shkaktojnë sëmundje më të rënda të organeve të ndryshme jetësore janë të vendosura në këtë zonë. Dhe për të përcaktuar se çfarë dhemb është e vështirë, për shkak se dhimbja mund të migrojnë. Dhe në bark mund të japin dhimbje të organeve që janë jashtë zgavrën e barkut, për shembull, nëse pneumoni.
Dhimbje në krye të barkut në shtatzëni

Dhimbje në krye të barkut në shtatzëni sjell dhimbje dhe parehati. Por për të filluar trajtimin, është e nevojshme për të përcaktuar të njëjtën kohë, sepse atëherë nuk është kjo dhimbje. Veç kësaj, dhimbje në majë të barkut në shtatzanise ende mund të jetë i lidhur me fort se rrit mitrës. Më shumë mund të jetë i ngjeshjes së mitrës, dhe kjo çon në atë që po ndodh mëlçisë podzhimanie dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Kjo mund të rezultojë në shkeljen e të cilit do të mbahet në proces zhelcheotdelitelnom, e cila shkakton të gjitha dhimbjet në bark e sipërme.


Ndonjëherë ndodh që femrat të shëndetshme mund të ankohen se ajo pengon dhimbje në pjesën e sipërme të stomakut. Dhe shpesh kjo është për shkak të funksion vendndodhjen e fëmijës në barkun e nënës. Ndjenjat e dhimbshme mund të përshkallëzohet, sidomos kur fëmija në mitër fillon të ndezur. Gratë shtatzëna pas fillimit të dhimbjes mund të jetë e humbur oreksin, dhimbje barku dhe ndjenja e shurdhim shfaqet. Dhe presioni që shfaqet në bark e sipërme, mund të çojë në bloating. Përveç kësaj, hidhërim mund të ndodhë në gojë, R3r3r381. Urth që shpesh pengon gratë shtatzëna.Stomaku dhimbje la lartë

Anën e majtë të barkut janë disa agjenci që mund të përflakur dhe shkaktojnë dhimbje. Për të përcaktuar se çfarë dhemb, ju duhet të dini se në bark e sipërme në të majtë janë: shpretka, stomaku, zorrët dhe pjesë diafragma. Për shembull, në sëmundje të caktuara mund të rrisë shpretkë, dhe kjo shkakton dhimbje të forta. Përveç kësaj, shpretkë mund të thyer, dhe në këtë rast lëkura përreth kërthizës kthehet fuqishëm blu dhe të majtë është dhimbje të forta të barkut. Kur vuan nga zorrë, në dhimbje e sipërm të majtë bark do të jetë e fortë, kjo është ndoshta për shkak të kapsllëk ose diarre, si dhe të jetë e mundur në këtë kohë diktim gjatë jashtëqitjes dhe ethe.


Përveç kësaj, kjo pjesë e barkut mund të japin stomak në qoftë se ajo është acarim mucous membranë. Një tjetër shkak i dhimbjes në këtë fushë mund të marrë alkool, ushqime të yndyrshëm, antibiotikët ose pritja fuqishëm ushqim erëza. Por kjo dhimbje është i dobët, por nuk kalojnë dhe dhemb.


Shpesh në këtë rast i plotëson përzier dhe të vjella. Nuk mund të jetë një hernie, por atëherë dhimbja mund të japin zemrat. Megjithatë hernia mund të deklarojë vetëm mjeku me përvojë, kështu që kur dhimbje të forta me origjinë të panjohur, menjëherë duhet të thërrisni një mjek ose shkoni në spital. Në anën e majtë dhemb më shumë dhe pankreasit, ku temperatura mund të rritet, dhe dhimbje nuk shkon larg pas marrjes së antibiotikëve, dhe nganjëherë të vjella. Shpesh dhimbje në pankreas ndodh në njerëzit që vuajnë nga diabeti, shumë tym, konsumojnë alkool dhe të çojë një mënyrë jetese të sëmurë.Stomaku dhimbje të drejtë të lartë

Shkaku më i zakonshëm i dhimbjeve në bark e sipërme të djathtë është një mosfunksionim ose inflamacion i organeve të brendshme të tilla si fshikëz fshikëz e tëmthit, mëlçisë, pankreasit dhe duodenum. Dhe dhimbje mund të japin në shpatull kur burimi i sëmundjes është në traktin biliar. Kur dhimbja në shpinë paguan, kjo do të thotë se personi është i pranishëm Ulçera duodenale ose një problem me pankreas. Në qoftë se një njeri i jep dhimbje në ijë ose testiseve, kjo do të thotë se ai është një gur në veshka. Nëse dhimbje stomaku sipër të drejtë, kjo mund të jetë shkaktuar nga inflamacion ose sëmundjet gjenitale, apendiksit, sëmundje të drejtë të veshkave dhe problemet me syhyazykadnoyi dhe zorrës së trashë tërthor.


Kur një person ka dhimbje në bark e sipërme të shkaktuar nga një sulm i pancreatitis akute, ajo është një proces shumë i dhimbshëm, i shoqëruar nga djersitje, të vjella dhe të përzier. Kjo sëmundje mund të ngatërrohet me simptomat e fshikëz fshikëz e tëmthit, por në dhimbje akute pancreatitis merr në shpinë në një pozicion janë mbështetur është zgjeruar, dhe në një pozicion ulur dhe anim mbrapa dhimbje zvogëlohet. Për të vendosur saktë diagnozën e saktë të pancreatitis akute duhet të konfirmojë teste laboratorike për të ndihmuar të përcaktuar përmbajtjen e enzimeve të sekretuara nga gjëndrra e dëmtuar.


 
R3r3r3147.