Dhimbje në mëlçi Çka nëse ajo dhemb të mëlçisë ose mëlçisë
Shkencëtarët thonë se dhimbja mëlçisë nuk janë tipike, por pyesin pse ajo dhemb mëlçinë, ndodh shpesh. Dhimbje të shkaktuara nga një kapsulë, e cila përfundoi trupin. Ndryshimi më i vogël në mëlçi shkakton shtrihen nga kapsulë, duke shkaktuar dhimbje dhe dhimbje receptorët që janë në të.
Nëse ka dhimbje të mëlçisë të sëmurë në sektor të sipërme të djathtë, ose një ndjenjë e trishtim. Dhimbje të tilla mund të japë në qafë, prapa, blades shpatullën. Dhimbje mund të jetë e shurdhër dhe i shqetësuar gjatë gjithë ditës. Në tendosje të vogël, dhimbje në mëlçi përforcohet. Ushqimi yndyror, aromë dhe i skuqur gjithashtu të shkaktojë dhimbje, e cila mund të shoqërohet me nauze. Gjithashtu, dhimbje mund të shkaktohet nga pirja e duhanit, alkoolit, dështimi dietë. Shpesh natyra e dhimbjes në mëlçi ka përzier arsye. Kur dhimbja lind në belching mëlçisë, shije të hidhur në gojë. Ka abuzojnë stol, bloating.


Përgjithshme dobësi, përgjumje, lodhje, dhimbje koke dhe shpesh madje edhe mundësinë e zalisur - të gjitha shenjat e një mëlçi të sëmurë. Sëmundje të mëlçisë Gratë çojnë në parregullsi menstrual, burrat - impotencë.
Dhimbje në sektor duhur sipërme mund të ndryshojnë në intensitetit dhe kohëzgjatja, mund të ndodhë në prani të gurëve në mëlçisë ose tëmthit, ose ne fillim te procesit inflamatore. Shpesh dhimbje në mëlçi shoqërohet me ethe, nauze dhe vjellje. Ngjyra e verdhë e mukozës, fron i pangjyrë folur për gur traktin biliar bllokim. Verdhëz të zgjatur çon në pruritit, për shkak të ndryshimit të gjakut - numri i përbërësve të biliare në të rritur. Çka nëse mëlçisë dhemb, një mjek mund të vendosë pas kryerjes kërkime të nevojshme. Shkaku i saktë i dhimbje në mëlçi mund të përcaktohet me anë të ultrazërit. Gjithashtu, me ultratinguj lejon diagnozë të saktë.

Hepatitit akut
Akute hepatiti - një sëmundje infektive që zhvillon papritmas dhe ndikon në tërë sipërfaqen e mëlçisë. Kjo është një nga arsyet më të zakonshme pse dëmtojë mëlçinë, por edhe dyahnostyruemoy vështirë. Ka disa lloje të viruseve të hepatiteve: A, B, C, D, E dhe F. Hepatiti A ndodh kryesisht nga transmetimi nëpërmjet gojës së ushqimit apo ujit të infektuar. Transfuzioni i gjakut të infektuar, futjen serum, përdorimi i shiringa unsterilized shumta kërcënon shfaqjen e hepatitit B. Gjithashtu, ky lloj i hepatitit transmetohet seksualisht. Më të hepatitit B bëhet kronik.

Duke futur drogë me injeksion apo parenterale transmetohet hepatit C, dhe siguron transmetimin e virusit nëpërmjet kontaktit seksual. Hepatiti C është karakteristike që në fazat fillestare praktikisht nuk diagnostikuar si dhimbje të theksuar në mëlçi e pacientëve nuk e mërzit. Hepatiti D nuk është e favorshme për shfaqjen e një sëmundjeje të pavarur, por shpesh bashkohet virusi B. si viruset E dhe F, janë sot pak e studiuar, dhe nuk është i njohur për të shkaktojë format kronike të sëmundjes. Virusi E transmetohet kryesisht me anë të ushqimit të infektuar dhe ujë, F - parenterale.

Hepatiti kronik
Procesi inflamator në mëlçisë për më shumë se 6 muaj quhet hepatitit kronik. Kronike hepatitit B ndikon në tërë sipërfaqen e mëlçisë (lezione Shperndare) dhe ekziston në dy forma. Hepatiti vazhdueshme dhe hepatitit aktiv ndryshojnë në shenjat klinike.
Në rast të ndonjë forme të hepatitit kronik B është një domosdoshmëri për të gjetur të gjitha arsyet që çuan në sëmundje. Vetëm në këtë mënyrë na lejon të kuptojmë se çfarë të bëni nëse një mëlçi lënduar dhe të caktojë metoda më efektive të trajtimit. Hepatiti kronik janë ndër sëmundjet më të rrezikshme të organeve të brendshme.

Cerozë
Arsyeja e rëndë pse ajo dhemb mëlçisë është cerozë mëlçisë. Kjo sëmundje aktive përhapen indeve lidhës, së bashku me procesin inflamator. Ind lidhës zëvendëson qelizat e mëlçisë, enët e gjakut të mëlçisë janë fillesa terhiq e indeve. Si rezultat, rrjedha normale e gjakut është ndërprerë deri në mëlçinë e tij dhe të organeve të tjera të barkut. Ajo gjithashtu çon në shkeljen e rrjedhjes së gjakut në venë portal që furnizon gjakut sistemin e tretjes dhe shpretkë dhe pankreasit. Si rezultat i rrjedhjes së gjakut në portal venë rritur presionin e gjakut, duke çuar në zhvillimin e ascites. Ekzaminimi i plotë i pacientit e lejon mjeku për të vendosur se çfarë të bëni nëse ajo dhemb të mëlçisë për shkak të kesh dhe të fillojnë trajtim të menjëhershëm.

Steatoza hepatike
Ajo quhet steatoza yndyror degjenerim. Kjo vetë sëmundje përhapur mëlçisë që zhvillon për shkak të akumulimit të yndyrës në qelizat. Manifestimi kryesor i sëmundjes - mëlçisë zgjeruar, dhimbje mëlçisë nuk e mërzit. Më shpesh sëmundja shfaqet rastësisht gjatë një ekzaminim mjekësor të planifikuar, ose duke përdorur ultratinguj.
Steatoza është shkaktuar nga konsumi i tepërt i alkoolit, mungesa e proteinave në kequshqyerja. Steatoza gjithashtu mund te ndodhin si komplikim e diabetit që është i shoqëruar nga obeziteti ose vetvete, ose si rezultat i sëmundjeve të caktuara endokrine dhe sëmundjeve të sistemit të tretjes obezitetit.

Cerozë primar i vrerit
Shkatërrimi fillestare e kanalet e vogla intrahepatic biliare dhe përhapja e mëtejshme e procesit inflamator në qelizat e mëlçisë - një mekanizëm të veçantë të sëmundjes së mëlçisë - cerozë primar tëmth. Duke vepruar brenda, sëmundje thellësisht prek mëlçinë dhe shkakton zëvendësimin e qelizave të indeve lidhës.
Tumoret mëlçisë
Tumoret beninje të mëlçisë karakterizohet nga fakti se ata nuk janë të shqetësuar në lidhje me praninë e pacientit ndonjë dhimbje në mëlçi, dhe nuk është zbuluar në studimet laboratorike. Zbulimi i tumoreve beninje është aktualisht ndodh kryesisht përmes ultrazërit.

Tumoreve malinje, ose kanceri i mëlçisë, është e ndarë në disa lloje. Kanceri i mëlçisë fillore zhvillohet nga qelizat është e lidhur shpesh me praninë e tipit hepatitit virusi B ose C. kancerit Mëlçia cirroza ndodh në sfondin e dy të tretave të të gjithë pacientëve. Nuk është kanceri i mëlçisë që zhvillon për shkak të metastases mëlçisë të tumoreve ekzistuese në organet e tjera.
Cysts mëlçisë
Për shkak të arsyeve të ndryshme në mëlçi mund të zhvillojë dëmtimit të dhëmbëve të mbushura me të lëngshme quajtur cysts. Në mënyrë tipike, dhimbje në cysts mëlçisë nuk shkaktojnë, dhe të njohin ato e mundur vetëm me anë të ultrazërit ose tomography llogaritur.

Cysts janë kryesisht sferike ose ovale në formë, ai mund të jetë gropë të vetme ose ata mund të jenë të shumta. Me zbulimin e mjekut dëmtimit të dhëmbëve duhet të përcaktojë nëse kist është një manifestim i kancerit të mëlçisë primar janë cysts parazitare ose natyra neparazytarnuyu, dhe nëse komplikimet cysts.
Mëlçia abscesi
Mëlçia Infeksioni nga bakteret ose parazitët protozoare shpesh shkaktojnë bakteriale (në rastin e parë) ose protozoynыy (respektivisht, dytë) absces të mëlçisë. Pra quajtur qelb e mbushur zgavër në mëlçi. Protozoynыy abscesi shkaktuar kryesisht nga amebë që depërtojnë në trup duke neglizhuar standardet sanitare.

Abscesi karakterizohet nga dhimbje në mëlçi, ethe. Mëlçisë normalisht rrit gjatë inspektimit të mjekut mëlçisë shumë të dhimbshme. Testi i gjakut tregon pse ajo dhemb të mëlçisë, arsyeja kryesore është procesi inflamator.
Abscese mund të zhvillohet si një e vetme, dhe të shumta. Ka abscese fillore dhe të mesme. Kur abscese sëmundjet sekondare diagnostikuar lehtë në identifikimin nahnoytelnoho procesin në mëlçi, kryesisht nga ultrazërit.
Rekomandime

Në rast të një dhimbje të mprehtë, të fortë, e shurdhër, dhemb ose të mprehtë në mëlçi, veçanërisht në qoftë se ju keni qenë të përzier, ethe, mëlçisë zgjeruar, duhet të aplikojnë për gastroenterologe, hepatologists ose oncologist. Dhe menjëherë i nënshtrohen ultratinguj, përmes të cilit mjeku realizon atë nëse ajo dhemb të mëlçisë dhe të përshkruajnë trajtim të duhur, thonë ilaçe dhe tableta është treguar në rastin tuaj.