Dhimbje në bark të burrave dhe grave Pse bark lënduar
Belly - një nga zonat më të rrezikuara të trupit të njeriut. Dhimbje në fund të më të madhe të sinjalit të sëmundjes së rëndë dhe një shkak për apel urgjent për ekspert të specializuar mjekësor.
Arsyeja kryesore pse bark lënduar
Dhimbje në anën e djathtë mund të jetë për shkak të humbjes:
shtojcë - shtojca (apendiksit);
pjesë të zorrëve të vogla dhe të mëdha, çapok në më të ulët, cecum, ngjitje zorrës së trashë në departamentin;
veshkave drejtë;


organet e brendshme gjenitale.
Nëse dhimbja është e lokalizuar në të majtë, ndoshta inflamacion:
zorrë syhyazykadnoyi në zonën dhe / ose zorrës së trashë transversal;
veshkave la;
embrion organet (riprodhuese).
Cramping, thikat dhimbje në fund të barkut mund të shkaktohet nga helmimi me plumb, dhe vërehet edhe në pacientët me diabet në fazat e hershme të gjendje kome, çrregullime të metabolizmit lipidet (shtetërore hypoglycemic), porfirinë sëmundje.
Karakteristikat e vendndodhjen e dhimbje në bark
Dhimbje në bark të burrave dhe grave tradhtarësh dhe të pandershëm. Jo gjithmonë dhimbja është e përqendruar në vendin ku organet e prekura. Shumë sëmundje filloni të ndiheni përhapur (qetësuar) dhimbje; vetëm disa orë dhimbje bëhet më e qartë "të lidhura" në një fushë të veçantë.

Po, pezmatimi i shtojcës mund të dëmtojë në fillim nën gji ose pranë kërthizë. Nëse koha nuk është trajtuar dhe zhvilluar peritonit, në fazën e përgjithësime (përhapjes) dhimbje prapa mund të "derdhje" rreth stomakut.
Ajo mund të jetë mjaft e vështirë të kuptoj se pse ajo dhemb bark të ulët dhe vrimë e ulcerat gastro mbuluara me si, nga koha që pacienti fillon të shqyrtojë mjekun, shumica e simptomat zbutur, dhe pacienti ankohet vetëm për dhimbje në zonën e duhur çapokor, e cila shpesh merr përmbajtje hastoroduodenalnoe .

Përveç kësaj, ka një numër të sëmundjeve jo e lidhur me zonën e peritoneal në të cilën ka edhe dhimbje dhemb apo të mprehtë në bark të burrave dhe grave.
Dhimbje në fund të barkut dhe karakterin e saj
Kur diagnostikimin e një sëmundje manifestohet nga sindromi dhimbje në fund të barkut, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet natyrës së dhimbjes: ajo mund të jetë një "tip" e mirë.
Kontraktimet, dhimbje barku, dhimbje të papritur të rënda në bark ndërsa spazma më të shpeshta të muskujve të butë të ashtuquajturit organe tuba.

Inflamacion të ndryshme karakterizohet zakonisht nga vazhdueshme, dhimbje gradualisht në rritje.
Dhimbje në bark janë të mëlçisë dhe dhimbje barku i veshkave karakterizohet si pengim spastik dhimbje e një pjese të zorrëve për shkak të ndërhyrjes mekanike. Por këto përfundime nuk janë absolute: ajo ndodh se tipike sëmundja "vrullshëm" shoqërojnë budalla apo zvarritje dhimbje në bark, dhe në 10-20% të rasteve të inflamacionit akut të shtojcës, pacientët ankohen për dhimbje barku - kjo ndodh kur shtojcë membrana muskujve reagon në dysheme Lumen shkurtime të dhimbshme.

Sëmundjet që shkaktojnë dhimbje në bark në burrat dhe gratë
1. shkak i zakonshëm i dhimbje në bark të ulët është inflamacion i organeve të brendshme, të vendosura më lart peritoneum. Formuar në vende lëngu inflamator (exudate) rrjedhjet në inde dhe të përhapet në rënie. Një shembull tipik - apendiksit; në fillim të sëmundjes një person ndjen dhimbje në zonën e kërthizës pastaj zhvillon dhemb dhimbje poshtë barkut, ka simptome të tjera: neveri për ushqim, të vjella, të dridhura.
2. Dhimbje të forta në bark të ulët duke shkaktuar mbytur hernie. Shpesh nuk mjekë shumë të vëmendshëm në diagnozën e gabuar, duke dështuar për të shqyrtuar murin e përparme të peritoneum në vendet ku formuar shpesh hernie. Ndërkohë, ndërsa kufizimin rajonin vypyachena hernie dhe zonat përreth janë shumë të dhimbshme dhe të përcaktohet thjeshtë palpyrovanyem.

3. Dhimbja që ndodh zgjatje kur abnormale e vrimë në mur syhyazykadnoyi zorrë (diverticulum), ashtu si dhimbje në apendiksit akute; por në këtë rast dhimbje përhapur mbulon gjithë bark.
4. Nëse ka dhimbje në bark të grave duhet të përjashtohet inflamacion akute të organeve riprodhuese të vendosura në rajonin e legenit - tubat fallopiane, vezoret (salpingjitit, adnexitis). Për këto inflamacion në fazën akute karakterizohet nga rassredotochennaya dhimbje më të ulët bark, shpesh ethe. Kjo mund të dëmtojë barkut pas gjenitale kërkimore mjekësore, zorrës së trashë apo vaginale - në qoftë se ka pasur një ndryshim të mitrës ose si rezultat i veprimit mekanik në inde të ndjeshme.

4. Shkaku i veçantë i dhimbjes papritur tërhequr ose barkut të grave dhe vajzave - ovulacionit. Në mes të periudhës së menstruacioneve, ruptures pjekur gjëndër, ajo vjen me gatshëm për të fekonduar vezën; Këtu është një proces i natyrshëm dhe mund të shkaktojë ndjesi të papritur të dhimbshme të lokalizuara në të djathtë apo të majtë anë të barkut, në varësi se ku është gjëndër ovulyruyuschyy. Pastaj lëviz dhimbje në zonën e legenit bëhet përhapur; stomak dhimbje zakonisht disa orë, por disa gra ankohen për dhimbje gjatë për disa ditë, dobësi e përgjithshme, rritje dhimbje duke ecur. Arsyet për shqetësim në këtë rast nuk është, për të lehtësuar gjendjen e rekomanduar për të pirë një pilulë Nospanum. Por në qoftë se në mes të ciklit hënor nuk lindin vetëm tërhequr dhimbje barku në femra, por shkarkimi nga organet gjenitale përzier me gjak - duhet të regjistrohen në një konsultim mjekësor: ajo mund të jetë një shenjë e një inflamacion, endometritis, cysts formuar në myometrium ose kanal i qafës së mitrës.

5. dhemb bark të ulët gjatë pengim zorrë, të trasha ose të hollë, shpesh natyrës mekanike (në mënyrë të foluri të përbashkët - volvulus). Përqendrimet tipike dhimbje në kërthizë apo në zonën e poshtme të barkut. Në fillim të sëmundjes shfaqen periudhave të shkurtra episodik të prerjes dhimbje, atëherë dhimbja është e vazhdueshme dhe të bëhet e shurdhër, squeezing karakter: Pengimi i zorrëve është mbi-shtrihen fillon anijeve ishemi.
6. Një nga shkaqet e dhimbje barku (poshtë) është një sëmundje që ndikojnë në organet urinare dhe të traktit urinar. Nëse keni gurë në veshka ndonjë prej tyre mund të bien në uretër dhe pastaj një dhimbje barku i veshkave, një dhimbje të mprehtë në bark, në yrradyyruyuschaya përkatëse njëra anë në pjesën e poshtme të barkut dhe të kofshës së sipërme. Urinalysis Designed pacienti zakonisht tregon rritjen e qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut, prania e baktereve. Gjithashtu, ka dhimbje ekstreme në zonën manual kërkimore të veshkave. Për diagnozën definitive është e rekomanduar x-ray e veshkave - pyelography, duke ju lejuar për të përcaktuar shkakun e patologjisë, madje edhe në rastet kur guri është i papërfillshëm dhe nuk është e dukshme.

7. dhimbshme, dhimbje të mprehtë në bark të burrave dhe grave të ndodhë në inflamacion akut të një ose të dy veshkat (pielonefrit), sëmundjet shoqëruar nga të dridhura, ethe, temperaturë. Pyelonephritis diagnostikuar nga analiza e urinës dhe pyelography.
8. mbajtjen urinar, i cili zhvillohet për shkak të arsyeve të ndryshme, si shkak i akute simptomë prerja dhimbje. Ka dhimbje shpesh të mprehtë në bark në meshkujt që kanë probleme të prostatës; mbajtja urinar shpesh diagnostikuar në femra. Një tipar karakteristik që lehtëson diagnozën, është një ënjtje të vogël e vendosur nën kërthizë. Ndihma e parë në këtë situatë - një kateteri; atëherë pacienti duhet t'i nënshtrohen provimit të përshtatshme për të gjetur mbajtjen urinar shkaktojë rrënjë.

Ku për të shkuar në qoftë se barkut lënduar ulët
Nëse rrënuar nga dhimbje në bark, ju duhet të kontaktoni një specialist, gastroenterologist, urolog, proctologist, kirurg. Gratë inkurajohen për të vizituar një gjinekolog burra - andrologist. Kur dhimbje të papritur të mprehta dhe të rënda të barkut (sidomos në anën e djathtë), duhet të thërrisni një ambulancë mjek.