Dhimbja Çfarë ndodh nëse bigëzim dhemb
1. dhimbje në perineum, djegie dhe ndjenjat e tjera të pakëndshme janë shpesh shenjat e sëmundjeve të prostatës. Në mënyrë tipike, kjo është një problem me fshikëz farës ose prostatitis kronike. Dhimbje vjen nga acarim në uretrës ose prostatës, siklet transmetuar përmes nervave sakrale.
Pacientët tregojnë se ata ndjejnë dhimbje në perineum apo rektum. Në këtë rast, urolog detyrueshëm konsultimi.
2. Mjaft të zakonshme janë dhimbje në perineum gjatë shtatzënisë për shkak të presionit të fetusit në muskujt, nervat dhe ligaments. Nëse bigëzim lënduar gjatë shtatzënisë, zakonisht pas lindjes të gjithë siklet zhduken. Megjithatë, dhimbja mund të vazhdojnë pas lindjes, gjatë lindjes, nëse perineum ruptured. Kjo është e njëjta ndjenjë dhe qepje imponuar pas episiotomy.


3. bigëzim dhemb dhe kur uretriti. Në formën akute të sëmundjes një person ndjen një dhimbje të mprehtë, kronike - më tolerant, shpesh ajo merr formën e djegies. Zakonisht dhimbja është ndjerë gjatë urinimit, por shpesh ajo ndihet e sëmurë gjatë gjithë kohës. Kjo tregon farë inflamacion gungë - kollykulyte.
4. Nëse pacienti ankohet për dhimbje në perineum, mjeku mund të parë të dyshuar prostatitis. Në formën akute të sëmundjes që karakterizohet nga një dhimbje të mprehtë që është ndjerë në kokës si një anëtar, anusit, ndenjurat. Prostatitis kronike ka simptoma të tjera: dhimbje tërhequr, e cila mund të zgjasë shumë kohë.

5. bigëzim lënduar dhe abscesi. Një nga pjesët e prekura të abscesit të prostatës. Dhimbja është ndjerë në anën ku plagë. Kjo sëmundje karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme: urinim të vështirë, stol vonuar dhe gazit. Temperatura e trupit rritet gjatë shfaqjes së ulcerat, pacienti ndjen dhimbje në perineum, e cila është dhënë në rektum dhe mollaqe.
6. Nëse pacienti ankohet se bigëzim moderuar lënduar dhe parehati që dalin gjatë lëvizjeve të zorrëve dhe pozicionin ulur, atëherë ne mund të flasim për Cooper - inflamacion në gjëndër qepë-urethral. Zakonisht sëmundja është uretriti njëkohshëm, inflamacion i gjëndrës kalon nga uretrës. Tolerant dhimbje tregon se rrjedhje e lëngjeve nga gjëndër është normale. Në qoftë se ajo është e thyer, ka një ekzemë, dhe pastaj të ashpër bigëzim dhemb, dhimbje është ndjerë në rrënjë të penisit. Në këtë rast, mund të ketë ethe, të dridhura ndodhin.

7. dhimbje në perineum mund të jetë rezultat i traumave së prostatës ose dëmtimi mekanik te uretrës. Ka disa lloje të dëmeve:
Lëndime të mbyllura që ndodhin si pasojë e kontaktit të drejtpërdrejtë të objektit që e ka shkaktuar dëmtimin e uretrës. Kjo ndodh pas thyerje legenit, bigëzim thyer në vjeshtë, duke përdorur catheters metalike, hyrjes me forcë ose cystoscope buzha, traumat perineal gjatë lindjes, kirurgji për trajtimin e kancerit të prostatës. Uretrës mund të ketë lloje të ndryshme të lëndimeve nga tendosje në thertore dhe shkatërrimtar. Ky njeri ndjen një dhimbje të shurdhër në scrotum dhe perineum, shpesh ndihet goditjen e një dhimbje të mprehtë në uretrës. Simptomet e lëndimit është paaftësia e urinimit në dëshirat e shumta, prania e hematoma, del nga shtrati fshikëz. Si pasojë, në bigëzim dhe kofshët duket rrjedhjet e urinës.

Lëndimet e hapura mund të kombinohet ose të izoluar nga plagët me prejardhje të ndryshme: kafshimit, shembje, plagosje apo zjarri-thika, etj me plagë thikë lëndimit uretrës prek penisin dhe perineum. Nëse plagë të inçizuara, ajo mund të jetë i paplotë ose i plotë. Nëse kafshuar plagë, dëme në lidhje me penis dhe pjesa bira-bira e uretrës. Me dëmet e tilla vonuar urinimit, kërkojnë të shpeshta një person ndjen, ndjen dhimbje në bark perineum dhe më të ulët. Fshikëz është rritur në madhësi nga plaga mund të rrjedh urinë.

Lëndimet e mbyllura fshikëzat seminale dhe të prostatës - një hendek dhe grevave që kanë ndodhur për shkak të ndikimit të eshtra të thyer dhe edhe përmes rënies në zonën bigëzim, nga goditur një objekt të vështirë. Edhe dëme të tilla vërehet në kateter input metalike të pasakta, cystoscope pahijshme manipulim. Njeriu ndjen dhimbje në perineum dhe më poshtë dhimbje barkut mund të ndikojë edhe anusit. Urinim gjithashtu shkakton dhimbje.
Plagosje hapur fshikëzat seminale dhe të prostatës të shkaktuara nga goditjet dhe plagët e ndryshme. Shpesh ajo është plagët thikë. Pacientët që përjetojnë dhimbje në perineum, uretrës oozing me gjak, urinim të dëmtuar. Për prodhimin, një diagnozë të saktë është kryer uretrohrafyya dhe provim zorrës së trashë. Për trajtim kryhet operacioni, me plagë hequr clots gjakut dhe të organeve të huaja.

8. Dhimbja në perineum gjatë shtatzënisë dhe dhimbje pas lindjes kanë shkaqe të ndryshme. Ajo dhemb perineum gjatë shtatzënisë për shkak të lëvizjes së legenit, presion mitrës mbi nervave dhe muskujve. Pas lindjes, ajo është një dhimbje për shkak të lëndimit bigëzim. Pas lotët apo shkurtime formuar indeve mbresë, dhe gruaja ndjen parehati gjatë seksit dhe ekzaminimit gjinekologjik për disa muaj pas lindjes. Nëse gruaja ndjeu dhimbje në perineum gjatë shtatzënisë, por mangësitë në lindjen e fëmijës nuk ishte, atëherë dhimbja do pas lindjes.

9. Dhimbje në perineum mund të rezultojë nga nervore hequr në fytyrë, i quajtur të turpshme. Kjo dhimbje shtrihet në organe gjenitale të jashtme dhe të shoqëruar me probleme në aktin e jashtëqitjes. Dhimbja është më e keqe, kur një person merr një pozicion ulur ose bie.
10. Një tjetër arsye për dhimbje në perineum - kancerit të prostatës.
Nëse bigëzim lënduar gjatë shtatzënisë ose pas lindjes, ajo duhet t'i referohet një mjek obstetër-gjinekolog. Burrat duhet të mbërrijë në dhimbje për të konsultoheni me një urolog ose proctologist. Në disa raste, ndihma është e nevojshme oncologist.