Lythat


"Unë do të doja të marrë ju në dorë e zgjatur e tillë dinake në trupin e lëkurës, i hollë në bazë dhe zgjeruar. Ata janë 2 copë e mi. 1-2 mm në gjatësi dhe gjithmonë duan të lotsjellës, dhe ju nuk mund ose nuk e di".
Warts - infeksion viral i lëkurës. Kjo shpesh janë tumore epiteliale ngjitëse e shkaktuar jo më pak se 60 lloje të virusi lyth njeriut. Disa lythat mund të bëhet i keq. Ato mund të shfaqen në çdo moshë, por janë më të zakonshme në fëmijët më të vjetër; të moshuarit, ata janë të rralla. Jashtme dhe madhësia e lythat varet nga vendndodhja e tyre dhe shkallën e acarim dhe trauma të cilat ata janë të ekspozuar. Humbjen vazhdon ndryshe. Infeksioni mund të ndodhë nga lythat vetme ose të shumëfishta. Shpesh ata përfundimisht të zhduken plotësisht - si rezultat i trajtimit, dhe vetvetiu; por kjo ndodh që lythat janë ruajtur për vite ose të rishfaqen në të njëjta dhe në vende të tjera.


Viruset që shkaktojnë lytha disa lloje dhe llojet. Një veçanërisht i përhapur se "rritet" , lythat zakonshëm të thjeshta që janë të mirë. Kjo i vogël (2-10 mm diametër), tumoret solide me kufij të qartë, sipërfaqe të përafërt, raund apo formë të parregullt, ngjyrë gri, të verdhë, ngjyrë kafe ose pak gri-zi. Më shpesh ato shfaqen në vende të prirur për të traumave (p.sh., gishtat, bërryla, gjunjë, kokës), por mund të jetë në zona të tjera të trupit.


Lythat shputës zakonisht janë formuar në thembra të këmbëve, kompakt nën presion dhe të rrethuar nga epiteli keratinizuara. Ata mund të jenë shumë të dhimbshme; i calluses dhe drithërat mund të dallohen nga ferrë e tyre të vogël të një pin, pikat e gjakut që të veprojë në qoftë se prerë lythat lartë.
Lythat Filiform - e vogla rriten gjatë dhe e ngushtë - formuar zakonisht mbi qepallat, fytyrën, qafën, buzët.
Flat (rinore) Lythat - banesë nodules qetë verdhë-kafe - janë zakonisht në fytyrë dhe përgjatë gjurmët e kruarje, më shpesh në fëmijët dhe moshë të re.

Lythat forma të pazakonta, siç janë ulur në të rrjedhin ose ngjajnë lulelakër, më shpesh ndodhin në kokë dhe qafë, sidomos në pjesën e leshtor në zonën e mjekrës.
Lythat gjenital (lythat) janë të ngrohtë sipërfaqet me lagështi trupit mbresëlënëse: organet gjenitale të jashtme të burrave dhe grave. Kanë një vështrim flluska e butë dhe me lagështi të vogla të rozë dhe të kuqe. Ata rriten me shpejtësi dhe në këtë mënyrë mund të formohet në bazë të një këmbë të ngushtë.
Virusi hyn në trup, mishëruar në lëkurë ose mukozës. Pastaj shfaqet në shtresën podэpytelyalnom dhe penetron indet nervor. Gati: Tani virus - prona tonë për jetën, dhe e tij skuqje të lëkurës vendndodhja shpjegon marrëdhëniet me shtetin e sistemit nervor: lez të materializohet, kjo është e gjitha shumë e shqetësuar shoku, frika, zhgënjimi, ankthi apo vetë-hipnozë: "Dhe papritmas ata duket!?" Pastaj nuk do të jetë i detyrueshëm. Vetëm tronditur shumë viruseve, por këtë herë nuk e di.

Virusi mund të "marr një sy gjumë"Pa shkaktuar dëme. Ndoshta "udhëtim" përgjatë shtigjeve nervore brenda trupit dhe madje edhe shembull pafajshëm obhruntovuvatysya në palcës kurrizore. Por edhe një herë të bëhet i përflakur, pasi ai është gjithmonë i gatshëm për të kryer një rrugë të kundërt të lëkurës dhe të shpërblejë të presë "zbukurim".
Një virus transmetohet nga të sëmurë të shëndetshme me kontakt të drejtpërdrejtë - një shtrëngim duarsh, për shembull. Ose përmes objekteve të infektuar: lodra, handrails në transportin publik. Dy apo tre orë të jetës së virusit në mjedisin e mjaftueshme për dikë infektuar, infeksioni është mjaft e zakonshme.

Çon në faktorë të infeksionit - djersitje (e cila, që ra fjala, gjithashtu varet nga gjendja e sistemit nervor) dhe microtrauma e lëkurës. Microtrauma është gjithmonë e pashmangshme në shtëpi ata punojnë: larje, gatim, pastrim, dhe në fëmijët edhe kur ka aktivitete të tilla të pafajshëm si balta modelimit.
Veçanërisht lagështi të ngrohtë është virusi i kënaqur lyth njeriut që shkakton lythat shputës - vula, shpesh të dhimbshme dhe të krijojnë siklet kur ecin. Këpucë nga sintetike, foshnjat dhe palestër këpucë atlete ndonjëherë krijuar uyazyka ideal për virusin, djerse këmbë, fluturues. Nëse dyqane në afërsi të njëjtë - shfaqjen yyazytsirnist e lythat shputës ashpër. Vërejtur më tepër se fëmijët dhe të rriturit e rinj shpesh të prirur për të tilla "sulm".

Lythat e zakonshëm në shumicën e rasteve në mënyrë spontane zhduken brenda 2 viteve. Kushdo që lehtë të shpjegojë që sistemi nervor është i varfër, do të bëjë gjithçka që ai do të bëjë, por vetëm në mënyrë të vendosur duke besuar se ky lythat zhduken. Për shembull, ndonjëherë të rriturit, edhe, personalitete shumë nervoz dermatolog është absolutisht një metodë të favorshme: dal nga wardrobes shishe me ujë çezme dhe e quajti atë të mrekullueshme, mjete të rralla. që "Unë kam vetëm në menaxhimin e katërt". Pas aplikimit të dytë të lythat si një Licks gjuhën lopë!

Një person me një sistem të fortë nervor ky mashtrim nuk do të kalojë. Pra, duke lënë mënjanë tregime qesharake e mace të vdekur dhe ilaçe nga trokitje e lehtë duhet të them, gjetur veten në lëkurën e disa tepricë, nuk nxitojnë për të lehtësuar zemrës mjekësinë popullore bukur. Shko tek një dermatolog të mirë. Për më tepër, paraqitja e lythat mund të ndodhë në një shumë të ndryshme, tumoret shumë më të rënda.
Mjeku ka konstatuar se ju zgjedhin lez është mënyra më e padëmshme dhe të përshtatshme për të hequr atë. Metodat e mjaftueshme. Cryotherapy (shkaterrues ftohtë) të kryejë bora e acidit karbonik, në mënyrë të foluri të përbashkët - është akull i thatë. Kimioterapia përdor barna të veçanta (feryzol, Resorcinol) që lythat shpifjeve. Ka metoda diathermocoagulation dhe terapi lazer. Të përcaktuar se cila metodë është më e mira për ju dhe lythat tuaj - Doktor drejtë. Pra, ai erdhi në spital me lythat shputës, nuk kërkon që ajo hiqet vetëm me lazer, "sepse kjo është metoda më moderne". Mjeku e di, dhe ju nuk e bëni që lythat shputës vetëm me terapi me lazer mund të prodhojë komplikime. Metoda dhe mjetet e trajtimit dermatolog gjithmonë zgjedh individualisht.

Të gjitha metodat e lythat hequr, për të cilin është thënë, absolutisht pa dhimbje, dhe kurrë nuk duhet të mbështetet në shtëpi-rritur këshillë të tillë "acid pikoj ose sheqer shkrirë" dhe e dhimbshme, dhe rezultatet e paparashikueshme
Yuri Novikov
Fakte interesante e anatomisë njerëzore