Botulizmi - sëmundjet e kallaj


Në periudhën 1817-1822 Yu.Kerner vërejtur dhe e përshkroi simptomat sëmundje të cilat ishin diarre, të vjella, gjendje e sëmurë. Në simptoma të ngjashme ishin sëmundja, e njohur si "ihtiizm" si të lidhur me konsumin e peshkut. Është për botulizmi.
Botulism - një sëmundje të rëndë infektive e lidhur me konsumit te ushqimit që është i kontaminuar me agjentin, dhe ajo përmban toksina. Bacil shkaktar është anaerobe (dmth ekziston në mungesë të oksigjenit). Nëse ju bien në pafavorshme për uyazyka jetës, formon spore të cilat janë të "ruajtur", duke pritur për kushte të favorshme për zhvillimin dhe riprodhimin. Ky bakter sekreton një toksina shumë të rrezikshme që është një helm i fortë që ndikon në sistemin nervor (dozë vdekjeprurëse për njerëzit vetëm 03 mikrogram). Kushtet më të mira për zhvillimin dhe lirimin e toksinave shkopinj regjimit të temperaturës është 20-37 gradë. Shkatërrojë toksina vdekjeprurës nuk është aq e thjeshtë: është e nevojshme të mbështetet në një çiban 15-minutësh, ose ajo mund të zëvendësohet plakjes në ujë të nxehtë (80 gradë) për 30 minuta. Shkatërrojë spore botulizmi qëndron edhe më e vështirë, pasi ato janë rezistente ndaj ngrirjes, tharje, transferimin zgjidhje 18% të përqëndrohemi kripë, madje edhe të vluar, e cila zgjati më pak se 6 orë, nuk është në gjendje të shkatërrojë spore të këtij bakter. Por, kur ata vdesin autoklavë. Në vitet e fundit, gjithnjë e më shumë njerëz filluan të sëmuren nga botulizmi da hahet me cilësi të ulët të mishit vendor dhe kërpudha të konservuar.Parazit mund të jetë në tokë, njerëzit tretje mbeturinave, kafshët, zogjtë dhe peshqit. Si ajo hyn në kontakt trupit apo rrugë fekal-orale. Kështu është e qartë se mund të gjendet në ushqimet që kanë mbizotëronte në mungesë të oksigjenit apo i nënshtrohen trajtimit të nevojshëm të ngrohjes. Botulizmi Wand nuk ndikon në shijen, ngjyrën, produkt erë, e vetmja shenjë mund të jetë ënjtje e kanaçe (në rastin e konservuar). Ndjeshmëria e trupit të njeriut të rrinë botulism është shumë e lartë. Ne e dimë të rasteve të vdekjes, jo vetëm nga të hahet ushqim të kontaminuar, por vetëm në nakalyvanie ushqim të tillë me një pirun.


Simptomet e botulizmi

Periudha e inkubacionit varion nga disa orë për 1-2 ditë, shumë e rrallë se procesi është vonuar nga 3-4 ditë; të gjitha varet nga përqendrimi i toksina që hyn në trup. Nëse periudha e inkubacionit ishte shumë e shkurtër, ajo tregon butolotoksina lartë përqendrimit, dhe prandaj sëmundja është e vështirë.


Fillimi i sëmundjes është zakonisht simptomat akute helmimi ngjan dmth vjellje, diarre, të vjella, dhimbje normale, barkut. Next - një ndjenjë e plotësi në bark, bloating, dhe kapsllëk. Getting sëmundje karakterizohet nga ethe, dhimbje koke, por këto simptome kalojnë brenda një dite. Pacientët ankohen për gojën e thatë dhe lodhje, vizion të paqartë ndodh (ekziston një "rrjet" para syve, objektet duket e paqartë), pacienti nuk mund të lexojnë, nuk është një ndjenjë në gunga fyt, dhimbje, frymëmarrja bëhet e cekët. Timbër të zërit të tij dhe ndryshimit lartësi, nxënësit Dilated, dhe personi bëhet vështrim maskopodibnyy. Mbetet coli dhe botulizmi toksinave mbetet e ruajtur në produkte, të vjellat, kështu që ata duhet të jetë e mundur për të ruajtur dhe të sigurojë mjekun për studim, i cili do të lehtësojë dhe përshpejtojë diagnoza e sëmundjes para trajtimit.


Trajtimi i botulizmi

Trajtimi duhet të bëhet në një spital, dhe ajo përfshin disa masa të detyrueshme. Ajo fillon me terapi intensive, Lavage stomakut, administratës serum antitoksik, detoxification trupit, komplikime të trajtimit, terapi antibiotike dhe hiperbarychnaoksyhenatsiya. Kështu, është e qartë se trajtimi përbëhet nga dy faza: Heqja dhe neutralizues toksina dhe eliminuar patologjitë toksina-i detyruar botulicheskoho shkopinj.


Rreziku i vdekjes është shumë i madh dhe varet se sa shpejt u gjet sëmundja. Pra, duhet të kontaktojnë në spital menjëherë nëse ka shenja të helmimit. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse kjo u parapri duke ngrënë kërpudha të konservuara. Nëse ky produkt është përdorur dhe të tjerët, atëherë ata janë subjekt i inspektimit. Shërimin e pacientit është duke lëvizur shumë ngadalë, madje edhe në qoftë se botulizmi u zbulua shumë shpejt. Disa manifestime të sëmundjes mund të mundojnë pacientin për disa vjet. Pas trajtimit të suksesshëm dhe për uyazyka pa komplikime, pacientët janë subjekt për të kryer dhe të respektohen për 2 javë. Është e mundur që efektet e mbetura të mbetet, atëherë mjeku duhet të respektohen gjatë gjithë jetës.


Ndër ndërlikimet e mundshme të botulizmi përfshin në vijim: miokardit, dështim të frymëmarrjes, shytat purulent, botulicheskoho myositis, pneumonia aspiratë. Pas hyrjes serum antitoksik mund të ndodhë ose syrovatkovahvoroba anafilaktik shoku.


Parandalimi i botulizmi

Është e rëndësishme të mbani mend se botulism - një sëmundje vrasës që është penguar më së miri. Metoda kryesore e parandalimit është për respektimin e standardeve sanitare, veçanërisht për përdorim, deponim dhe gatim. Perimet, fruta para se të hahet duhet të lahen tërësisht dhe konservuar mbajë mirë në ujë të nxehtë.


 
R3r3r391.