Historia mjekësore bronkiektazise


Historia mjekësore bronkiektazise vazhdon me bronkoektazise, ​​kryesisht në mushkëri më të ulët. Dhe bronkit klinikisht, mucopurulent ose purulent. Mund personat e sëmurë e çdo moshe, por më shpesh janë fëmijë ose të rinj. Në mënyrë të ngjashme, sëmundja mund të jetë i lindur. Gratë vuajnë ende më pak se burrat.


Mekanizmi i bronkoektazise

Mukoza në zonën e bronkoektazise si rezultat i inflamacionit kronik shpesh ulcerations. Fibrave të muskujve dhe kërc të shkatërrohen dhe zëvendësohen me ind lidhës. Funksioni ndërprerë të kullimit, duke shkaktuar sekrecione ndenjur në bronkial lumen zgjeruar. Në purulent BRONCHO të jetë i kënaqur që ajo clogs dhe shkakton ënjtje e murit. Zhvillimi i anijeve të tjera, dhe për këtë arsye nuk është e peshtyn gjak, duke shkaktuar një sulm të kollitjes. Më vonë në proces përfshin indet e mushkërive, ajo mund të shkaktojë amiloidosis mushkërive.Klasifikimi:

Sipas llojit të ngjarjes:
Primar - nuk ka sëmundje kronike të tubave bronkial dhe mushkëritë.

Mesëm - pas sëmundjes të gjatë kronike të mushkërive.

Natyra e bronkoektazise, ​​saccular, fusiform, cilindrike, të përziera.

Prevalenca Karakteri i: njëanshme, dypalëshe.
Në fazën e kursit: bronholytycheskaya shprehur manifestimeve, komplikime.

Diagnoza është propozuar në bazë të historisë mjekësore dhe foto klinike, sëmundja shpesh fillon në adoleshencë. Por një bisedë me prindërit e tyre, konstaton se, nga një moshë të re, këta fëmijë ishin të sëmurë me pneumoni, muajt e parë apo edhe vite të jetës. Sëmundja fillon me një kollë e vazhdueshme me alokimit të trashë dhe të trashë pështymë mbuluar me vija me gjak. Shoqëruar shpesh nga pezmatimi i sinuseve paranazale. Dëgjim, dëgjoni wheezing jo të vazhdueshme.Me kalimin e kohës, ankesa kryesore është kollë konvulsiv. Në mëngjes ai është më intensiv. Ky është një tipar i bronkoektazise, ​​gënjyer sekret trashë ende rrjedhin në zonën bronkial, ku ndjeshmëria është ruajtur, dhe kështu shkaktuar refleks kollë. Sulmi mbaron me lirimin e një mukozë të trashë dhe të trashë. Atëherë gjendja e pacientëve të përmirësohet.

Në kohën e pacientëve rënduese ndan numër të madh të purulent pështymë (200 ml. Per dite). Ngecje zgjatur në mushkëri, proceset septike fillojnë të formojnë pështymë erë të keq. Në këtë periudhë pjesa më e madhe e pacientëve me përvojë hemoptysis.


Për të zvogëluar numrin e faljen gëlbazë karakteristike dhe mukozës - purulent mukoze ose ajo bëhet ajo absolutisht nuk mund të jetë.

Pacientët ankohen për dhimbje të shurdhër në gjoks, dhimbje koke, lodhje, nervozizëm, humor depresion, çrregullime pesimist e traktit gastrointestinal.

Procesi mprehje shpesh fillon me ethe në 39-40 gradë, kjo është për shkak se sëmundja e përfshirë fusha të reja të mushkërive. Por në pacientët me kurs të zgjatur të sëmundjes temperaturën e trupit, mund të jetë subfebrile. Për shkak të faktit se të acarohet vjen në lumen të bronke, i cili humbi kontaktet me departamentet e përfshira në mushkëritë e frymëmarrjes. Subfebrilitet është zgjatur për disa muaj për shkak të shkeljes së rrjedhjes së plehut organik në temperaturën e tij të trupit sfond mund të rritet në 39 gradë, dhe pas shkarkimit sekrecionet ndenjur në pemë bronkial, temperatura është reduktuar në subfebrile shifra.


Herët në shfaqjen e sëmundjes shpëtoi, por sëmundja e zgjatur ndryshon ngjyrën e lëkurës, ata bëhen zemlystыmy, pacientët mund të jetë lodhje totale, thonjtë trash, ngjyra ndryshim, cyanotic, formën e tyre në një orë steklyshek gishta të marrë formën e daulle shkopinj, fytyrë të fryrë. Këto ndryshime janë të lidhura me dehje dhe hipoksi.

Nëse sëmundja është flukset afatgjata, dhe procesi i përfshirë disa segmente, ose të dyja mushkëritë shënuar turne reduktimin gjoks, gulçim.


Në mushkëri marrë frymë vështirë, një numër të madh të thatë dhe të lagësht të mesëm - dhe wheezing krupnopuzыrchatыh. Kur kolla dhe pështymë sasi shkarkimin e wheezing dhe tingëllim tyre zvogëlohet.

Me trajtimin adekuat të wheezing zhduken tërësisht ose intensiteti i tyre zvogëlohet

Gjaku tregoi një rritje prej ESR (ESR), rritje të bardhë qelizë të gjakut numërimin e me një ndryshim në të majtë. Për shkak të dehjes zgjatur dhe lodhja lind hekurit anemi mangësi.

Bronkiektazise ndodh me periudhat e acarimit dhe faljen. E relapses ndodhin në pranverë apo sezonet zyyazykay, dhe mund të jetë shkaktuar nga një të ftohtë, grip apo SARS. Përfundimisht ka komplikime të sëmundjes, rritet xhepat pnevmosklerotychni në mushkëri prekur, emfizemë, bronkit kronik astmatik, pneumatoraks spontane, amiloidosis pulmonar.


Ndërsa sëmundje ushqyer keq trajtimin, më e rëndësishme, është parandalimi.