Trajtim bulimia, simptomat, pasojat


Bulimia ose bulimia nervosa përfshin pacientit rritur oreksin grabitqarë të sulmuar me kuptimin më të fortë të urisë egër, dobësi të muskujve, dhimbje të mprehtë në rajon epigastrike. Bulimia është vërejtur pothuajse gjithmonë në kombinim me sëmundjet endokrine, si dhe sistemit nervor qendror me çrregullime mendore. Rezultati është bulimia trashje. Njerëz të famshëm që vuajnë nga nervosa bulimia: Princesha Diana, mbesa e Ernest Hemingway Margaux Louise, modeli i famshëm modës Twiggy, Elvis Presley, aktorja dhe prezantues Jane Fonda gjimnastikë, model të modës Kate Moss.


Sjellja e ushqimit thyer ndodh si më poshtë:
1) sulmet e papritur e oreksit, çoi në një sasi të madhe të absorbimit të ushqimit
2) prania e vazhdueshme e oreksit dhe të marrjes të ushqimit
3) Sulmi uria natën
Kjo sëmundje priren më shpesh femrat se meshkujt. Mosha e pacientëve shkonin 15-25 vjet. Kjo është mosha më e ndjeshme kur më psikikë nënshtrohet një efekt të çuditshëm. Në të gjitha rastet e pacientëve bulimia ankohen e oreksit brutale në mungesë të fuqisë vullnetit dhe pamundësisë për të kontrolluar sasinë e ushqimit të ngrënë. Kjo sëmundje karakterizohet nga kushte të vazhdueshme afatgjata dhimbshme me zhdukjen e ngopje dhe pamundësisë për të ndaluar derisa nuk "i shkatërruar" një sasi të madhe të ushqimit. Pacienti bulimia zgjedh vakt më të bukura dhe gunga yndyrore ushqim, preferon ëmbël. Faza tjetër - privimi i ushqimit, artificialisht duke shkaktuar të vjella. Turistik që vuajnë nga bulimia, gjithashtu duke përdorur diuretics, si dhe enemas. Pacienti u dëmtua nga dyshimet, keqardhje dhe humbjen e kontrollit mbi atë që ndodh. Sjellja e pacientëve me bulimia si sjelljen e pacientëve me anoreksi. Dallon ata që pacientët Bulimia mund të gjatë të fshehur problemin e tyre dhe për të mbajtur peshën brenda kufijve normale, dhe anoreksi vuajnë në mënyrë dramatike humbasë

Shkaqet e Bulimia
- trashëgim, mënyrën e jetesës
- çrregullime psikologjike dhe vetë-respekt të ulët, impulsivity, probleme në marrëdhëniet personale
- mungesa e serotonin, i cili shkaktoi një humor të keq, dhe si pasojë "zhurma" Çështjet
- dietë afatgjatë provokuar ndërprerje në ushqim
- ushtrimi aktiv fizik
- Dëshira për perfectionism (nevojë për të përmirësuar)
- Urdhri i shoqërisë në harmoni si standart (modeli, aktore, këngëtar) dhe si pasojë një nevojë urgjente për të mbajtur veten në formë

- Rezultati nga humbje peshe për të vazhduar shtyjnë llojin e dietës për të arritur rezultate edhe më të mira
- çrregullime të vazhdueshme depresive, ankthi rritet, mendimet dhe veprimet e ngulët
Simptomat Bulimia
- Problemi me mishrat dhe smalt dhëmb dëme
- dehidratim

- lëndime të lehta në gishtat me të cilin pacienti është vjella
- inflamacion i ezofagut për shkak të Veprim konstante vjella
- konvulsione myyazytsilni dhe dridhje e muskujve
- Çrregullime të zorrëve (diarre, dysbiosis përmes përdorimit të tepërt të laxatives

- përkeqësimi i mëlçinë dhe veshkat
- gjakderdhje yyazytsirnist lartë
- parregullsi menstruale
- sëmundje zemre
- Sëmundje karakter neurotike
Efektet Bulimia
Pasojat e bulimia në trup shumë të varfër dhe në qoftë se ju nuk filloni për të trajtuar pacientin, me vdekjen e mundshme. Në të mirë të zhvilluar dështim të zemrës akute, krizë nervash në të gjitha varësisë manifestime, drogës dhe drogës, humbje e interesit në jetën dhe shkatërrimin me të dashurit e të gjitha marrëdhëniet

Bulimia Trajtimi
Getting shpëtoj e bulimia, nëse ju jeni tashmë të përfshirë në sëmundje dhe nuk mund të ndalet? Së pari Jini të ndershëm me veten dhe të vendosin për veten tuaj përgjithmonë, ju me të vërtetë duan atë? Hapi i dytë - të harrojmë për të gjitha llojet e dieta. Një shtim në peshë të vogël është e vlefshme një herë dhe të harrojmë për bulimia. Në këtë ditë do të hani gjithçka, por pak dhe shpesh. Nevoja për të mashtrojnë urisë dhe në çdo rast jo të presim për të kërkuar themelore instinkt - urisë. Ushqimi duhet të jetë i shpeshtë, por pa përplot me një ndjenjë e shurdhim në stomak. Dërgo në shërim të plotë nga ecje në ditëlindje dhe vakt tjetër. A nuk provokoj veten, të paktën në fillim.

Ndihmë shumë e mirë për të tërhequr veten së bashku seanca psikoterapeutike, qetësues drogës dhe ilaqet kundër depresionit dhe ato durim dashur.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. migrenë. Dhimbje migrenë
2. migrenë nevralgji