Bursit bërryl - Trajtimi mjete popullore në shtëpi me antibiotikë


Bursit bërryl - sëmundje mjaft e zakonshme. Në shumicën e rasteve kjo ndodh në disa profesione, por mund të ndodhë në përgjigje të procesit të madhe inflamatore në trup.
Pyetni diagnozës për një specialist nuk është e komplikuar.
Sëmundja trajtohet vetëm në kombinim me mjekësinë konvencionale.
Përmbajtje

Çfarë është bërryl bursit?
Simptomat
Llojet e bursit bërryl
Shkaqet
Metodat e diagnozës


Si për të trajtuar bursit bërryl?
ParandalimÇfarë është bërryl bursit? ?


Për të kuptuar se çfarë e bën këtë term latin, një vështrim të shkurtër në të anatomisë së përbashkët bërryl.
Kështu, bërryl të përbashkët ka strukturën e mëposhtme:
Formohet një kockë e madhe - sup - top, fund pasi ajo përfshin dy eshtra të vogla - radiale dhe ulnar (të cilat së bashku formojnë përbashkët);

Midis rreze dhe humerus, bërryl rreze dhe mes bërryl dhe lëkure çanta janë synovial ("seminari" në latinisht), të cilat janë të mbushura me një numër të vogël të veçantë "lubrifikant" (synovial) fluide.

Ata "shpikur" në mënyrë që të zbuten më të fërkimit gjatë lëvizjes në uljen e përbashkët dhe përreth traumave indeve në kryerjen e funksionit të përbashkët.Inflamacioni i një qese të përbashkët, i shoqëruar nga rritja e shumave të akumulimit të parregullt të lëngjeve në të, dhe të quajtur bursit.

Simptomat?


Në fushën e njërit prej qeseve duket ënjtje synovial që duket si një vulë, shumë i butë kur probing, e cila ka një madhësi prej rreth 70-100 mm

Ajo ndjehet:luhatjet në të lëngshme brenda përbashkët;
dhimbje në të prekur të përbashkët;
dhimbje kur lëviz në bërryl.Një tipar dallues në mënyrë specifike bursit - lëvizje në dhimbje bërryl, por e mundur - kjo dallon sëmundjen e artritit.
Nëse derdhje në qese bëhet infektuar dhe qelbëzuese, ky pleh organik mund të fillojë të shkrihet indet përreth buta (celuliti).

Në këtë rast shfaqen simptomat e mëposhtme:rrit temperaturën e trupit;
dobësi, lodhje;

nauze dhe / ose të vjella;
nyje të kuqe, shumë e dhimbshme, e tensionuar;
ndoshta edhe konfuzion dhe sindromi përçart në rrjedhje të mjaftueshme sasi të shkaktuar nga agjenti agresive.Një tjetër bërryl të përbashkët sëmundje - epicondylitis. Në faqen tonë ju mund të gjeni informacione të dobishme se si të njohin dhe se si për të trajtuar epicondylitis të përbashkët bërryl.
Pse crunches shpinë? Gjeni këtu.

Llojet e bërryl bursit?


Natyra e sëmundjes është i ndarë në disa lloje themelore.

I mprehtë


Kjo është hera e parë që zhvilloi një sëmundje që zakonisht ndodh për shkak të lëndimeve të përbashkëta, të cilat më vonë bashkohet infektimin mikroorganizëm shpesh (kjo quhet bursit akut purulent).
Kjo synovial qese rrit në mënyrë dramatike në madhësi, formë gjysmësferike bëhet.
Fillimisht, bursit akute në qese grumbullohet lëngshëm (të qartë steril,) të lëngshme, por me mjaft bie forca e traumave dhe ka gjak apo plazma e gjakut (bursit hemorragjike).
Stimulon depozitat fibrinoze gjakut në qese synovial zgavër, atëherë fibrion është i organizuar, refuzon anijeve membranë synovial.

Foto: pamja në bursit bërryl
Si rezultat i këtij muri qese proces trashet, sipërfaqja e shell brendshme është e mbuluar nga ind lidhës, e cila rritet, fillon për të ndarë qese zgavrën për xhepin shtesë (bursit akute proliferative).

Purulent


Zhvilluar nga gëlltitje çanta zgavër synovial mikroorganizmave bakteriale.
Këto mikrobet mund të merrni atje:vatra limfatik e inflamacion purulent (vlon, xhevairi erizipelë, plagë);

nëpër traktin e gjakut (me angina, gripit, brucelozës);
kontaktoni - për plagë të infektuar të drejtpërdrejtë objektin apo çanta me procesin e purulent në përbashkëta, çanta synovial membrana kur në kontakt të drejtpërdrejtë me pleh organik.Natyra e mikrobeve që e ka shkaktuar procesi i bursit mund të jetë:specifike: honoreynыm, brutselleznыm, frëngjyzak, tuberkuloz;
nonspecific, bursit të tilla të shkaktuara nga flora "zakonshëm" coccal.Foto: bërryl purulent bursit

Kronik


Nuk është i shpeshtë për shkak të (të përhershme) qese mekanike acarim.

Shumë shpesh është populli i profesioneve në punën e tyre shpesh të bëjë lëvizje në bërryl ("bërryl tenisit") ose bërryl fërkim sipërfaqen e tabelës ("orëndreqës bërryl", "bërryl argjendar").

I përsëritur


Lind në rastet kur pas rënie inflamacion në qese bërryl janë fushat e indeve të vdekur ose lëngu inflamatore.
Për shkak të kësaj, të vogël qese mekanike trauma ose të pafavorshme për kushtet e përbashkëta, sëmundja shpërthen përsëri.

Shkaqet?


Faktorët që provokon zhvillimin e bursit përfshijnë:goditi mikrob në qese synovial zgavër: nëpërmjet limfatike, rrjedhjen e gjakut, nga kontakti;
mavijosur, plagët, abrasions bërryl;
dëmtim të përhershëm të anëtarëve të përbashkëta të profesioneve të caktuara;
Pozicioni i zgjatur statike bazuar në bërryla (gjatë kryerjes së punës të caktuar, alkool ose dehje drogës);
për shkak të disa sëmundje sistemike: artrit reumatoid, skleroderma, përdhes.

Metodat e diagnozës?


Diagnoza "bërryl bursit" janë zakonisht të lehtë për të vënë në bazë të ekzaminimit mjeku traumatologist ortopedike.
Por për sqarim dhe për të shmangur përhapjen e komplikimeve, ka një numër të metodave të diagnostifikimit instrumentale:Radiografi të përbashkët: lejon për të vendosur praninë e inflamacionit në nyje.
Ultratinguj të përbashkët: ndihmon për të sqaruar madhësinë dhe vendndodhjen e qeseve inflamacionit, sasinë e lëngjeve në të
Përbashkët MRI: për të diagnostikuar bursit çanta thella kyçeve.

Si për të trajtuar bursit bërryl? ?


Kjo sëmundje duhet të diagnostikuar sa më shpejt të jetë e mundur është e nevojshme për të filluar menjëherë trajtimin e duhur.
Trajtimi i formave akute dhe kronike është e ndryshme.

Trajtimi i bërryl akute dhe purulent bursit


Ndihma e parë


Në rast të procesit akute nehnoynoho është e rëndësishme për të bërë në vijim:imponojnë fashë të shtrënguar në të përbashkët, të ngutshme që nuk do të ndalojë qarkullimin e gjakut për të reduktuar ënjtje të indeve;
Forma mbajtjen shall (orthoses), i cili do të mbështesë një dorë në pozitë fiziologjik.
Kur bursit purulent nuk e bëj; qelb nën presion mund të merrni në përreth indeve dhe enët e gjakut.

Mjekësi


Për të trajtuar bursit të përdorur lloje të ndryshme të drogës.
Zgjedhja varet nga lloji i procedurës në një proces akute qese patologjike, është i lëngshëm, hemorragjike ose purulent.

Trajtimi me antibiotikë


Në rast të bursit kryer birë qese.
Foto: qese çaj bursit në bërryl të përbashkët
Analiza e larmë emëruar trajtim antibacterial:
me purulent bursit kryera përmbajtje zënë çanta përflakur në media kulturës për të përcaktuar llojin e mikrobeve dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve. Në pritje të rezultatit të trajtimit të farës është përshkruar spektrin e gjerë antibiotik në formën e injeksioneve. Pas marrjes së rezultateve mund të bëhen duke marrë parasysh ndryshimin antybyotykochuvstvytelnosty drogës;
me lëngshëm ose hemorragjike bursit antibiotikët të destinuara për parandalimin e kalbëzuar. Droga mund të përdoret në tableta.
Video: Teknika birë e bërryl bursitTerapia dimexide


Paketa e përdorura me këtë drogë, e cila është në vetvete holluar 1: 4 me ujë të zier, është një antiseptik i shkëlqyer.

Dimexidum ekstrakte plehut dhe parandalon shfaqjen e saj në qese kyçeve.
Nëse një medikament është holluar spërkasë pak antibiotik thatë (p.sh. "ceftriakson"), atëherë ajo nuk do të veprojë i vetëm, por do të mbajnë antibiotik nëpërmjet lëkurës, duke dhënë atë të përbashkët.

Injections


Në trajtimin e bursit të aplikuar si injeksion intramuskular ose intravenoz (antibiotikët, anti-inflamator, analgjezik dhe droga absorbable) dhe administrimin e drogës në një bërryl qese.


Në këtë rast, të përbashkët injektuar:antibiotikët;
hormonet anti-inflamator ("Hydrocortisone", "cenalog");
antiseptics.Jod


Ky antiseptik është përdorur për trajtimin e plagëve sipërfaqësore dhe abrasions në qese përbashkët inflamacionit - vetëm në mungesë të alergjisë te medikamentit.
Ekziston edhe një recetë për "kombëtare" trajtim bursit me jod (duhet të përdoret në lidhje me terapinë e përshkruar nga mjeku juaj), për të cilat janë:1 shishe e vogël e jodit;
1 shishe Cologne trefishtë;

1 shishe ekstrakt Valerian;
6 pluhur tableta aspirina.
Të gjitha komponentët e përzierje, insistojnë në një vend të errët të thatë 5 ditë, atëherë përdoret si fërkim në të përbashkët.

Ointments


Për trajtimin e bursit mund të përdorni vaj e mëposhtme:Traumeel S (a homeopatik agjent anti-inflamator);
dimeksid (ajo është tashmë në një xhel për përdorim të jashtëm vetëm);
vaj inflamator "Voltaren", "Diclofenac" "indometacin" dhe të tjerë.
Pllakat


Në tableta mund të përdoren:
inflamator "NIMESIL", "Diclofenac", "Analgin";
"prednisone" tableta (vetëm në inflamacionet i lëngshëm, në raste të veçanta);
antibiotikët përshkruara nga mjeku.Trajtim tjetër konservator


Në trajtimin e bursit "të gjithë të mirë", sepse metodat e mjekësisë tradicionale duhet të jetë e kombinuar me terapi shtesë.
Mjekimi me Leeches
Në këtë rast, vendosja e Leeches në pak mbi ose nën bërryl, është:përmirësuar microcirculation në thes "i sëmurë";

ul ngjeshur venoz (dhe kështu çanta zgavër pastruar të shpejtë);
hequr ishemi indeve;
përmirëson indet trofik.
Efekti Rrodhe në nyje dhimbshme nga disa enzimeve, ato kryesore janë destabilaza - enzimë "raspylyvayuschyy" clots gjakut dhe clots në zgavrën e qese.
Kjo është veçanërisht i mirë për bursit kronike.
Mjetet juridike popullore
Në trajtimin e bursit themeluar mirë fondet e tilla:Tear off një fletë disa të Kalanchoe, sprapsin tyre. Zbatohen ato në zonën e dhimbshme të përbashkët, të mirë shall përfundojë leshi.

Mbarsur garzë rrënjë rodhe supë, për të imponuar atë në të përbashkët, në krye me polietileni, përfundoi një shall leshi.
Pritini patatet para në feta hollë, ata vënë në h / b rroba, të përfundojë të përbashkët. Në krye të celofan është vendosur, pastaj përfundoi një shall leshi apo shall.
Në shtëpi ju mund të përdorë gjithashtu edhe metodat e mëposhtme:Banjot për të përbashkët të dhimbshme (nëse procesi nuk është purulent) supë me degët e hala pishe dhe kone. Për ta bërë këtë, degët dhe kone të mbushura me 5 litra ujë të ftohtë, përzierje është sjellë një çiban, vlim për gjysmë ore, të lënë për 12 orë.

Tri herë në ditë, gjysmë ore para ushqimit të marrë një gjysmë gotë me lëng të freskët grejpfrut.
30 gram Propolisi përzier me 20 g gjalpë të butë. Një orë para ushqimit, tri herë në ditë, të marrë një lugë çaji të kësaj përzierje.Fizioterapi


Ne përdorim metodat e mëposhtme:ultratinguj;
diatermi;
rrezatimi ultravjollcë;
UHF;
në inflamacion stihanii - banjot parafine, Balneotherapy.
Trajtimi kirurgjik


Në purulent bursit qese akute ndezur hapur, muret e saj excised, trajtohen me antiseptics. Pastaj mbajnë plagën hapur.

Në rrjedhën e purulent përsëritur qese përflakur ekzistuar plotësisht, larë zgjidhjen plagë antiseptik, atëherë personi merr antibiotikë në formën e injeksioneve, medikamente dhimbje, plagë të rrezatimit UV.

Trajtimi i formave kronike dhe të përsëritura të sëmundjes
Pas trajtimit fillestar të procesit akute është e rëndësishme t'i nënshtrohen fizioterapi.
Nëse procesi ka evoluar si rezultat i punës profesionale, pacienti është rekomanduar për të ndryshuar llojin e punës.
Gjithashtu, të përdorë procedurat periodike termike, fasha dimexide, duke shkaktuar ointments inflamatore në nyje.

Nëse procesi korrente qelbëzues, lloji kryesor i trajtimit - kirurgji, kur ulur plotësisht qese synovial.
Pastaj një njeri gati 7 ditësh merr antibacterial dhe terapi anti-inflamator.
Ju wen u shfaq në anën e pasme? Lexoni artikullin tonë mbi atë se si për të kuruar lyth në anën e pasme.
Çfarë dhimbje koke në pjesën e pasme të lidhura? Gjeni këtu.
Çfarë është Chiropractic? Informacione të hollësishme mund të gjenden këtu.

Masat e parandalimit?


Është që të ngarkesës jashtë në të përbashkët.

Ndonjëherë - kursi kronike e procesit - rekomanduar veshur orthoses veçanta.

Gjithashtu, koncepti i "parandalimin e bursit" janë:Trajtimi në kohë i plagëve dhe lëndimeve të përbashkëta;
Trajtimi i përgjithshëm i sëmundjeve inflamatore;
veshur zakonshëm mbrojtëse në zonën e qeseve nënlëkurës në qoftë se puna juaj është e lidhur me trauma të jashtme të vazhdueshme e indeve të përbashkët.Kështu, trajtimi i bursit bërryl duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​dhe përfshin terapi lokale dhe të përgjithshme, përdorimin e objekteve kombëtare dhe fizioterapi.

Nuk lejohet vetë-trajtimin e sëmundjes, pasi ajo është e rrezikshme komplikimet e saj, terapia duhet të jetë nën trauma të detyrueshëm mbikëqyrjes.