Gju bursit - simptomat dhe trajtimi në mjetet juridike popullore në shtëpi, fotografi


Çdo përbashkët e trupit tonë "paketuar" në një synovial veçantë qese (të përbashkët) (Bursa), i cili synon për të mbrojtur të përbashkët nga dëmtimi mekanik dhe depërtimit të infeksionit.
Për një numër arsyesh në qese kyçeve mund të jetë inflamacion - një gjendje tjetër që quhet bursit.
Përmbajtje

Informacione të përgjithshme rreth sëmundjes
Shkaqet e sëmundjes në të rriturit dhe fëmijët
Llojet dhe format e sëmundjes
Shenjat dhe simptomat e gju bursit
Metodat e diagnozës


Trajtimi i bursit të përbashkët gju
Parandalimi i sëmundjesInformacione të përgjithshme rreth sëmundjes?


Çanta Periarticular përfaqësojnë mbyllur dëmtimit të dhëmbëve hollë-mur që janë të veshur me cipë synovial dhe të përbashkët pranë.
Qëllimi kryesor i seminarit:të zvogëlojë fërkimit gjatë lëvizjes;
mbrojtja e joints, muskujt dhe tendons nga dëmtimi.Fig:. Struktura e përbashkët
Bursit - inflamacion në qese synovial (seminar), të cilat mund të kontribuojnë në zhvillimin e një sërë arsyesh.

Shkaqet e sëmundjes në të rriturit dhe fëmijët?


Për shkak të lartë të ngarkesës dhe lokacioni karakteristika, joints gju ekspozuar vazhdimisht mikrotravmatyzatsiya, iritim dhe infeksionit.
Arsyeja kryesore për gju bursit është lëndimi apo mikrotravmatyzatsiya ajo.
Përveç këtyre shkakton inflamacion të qeseve kyçeve mund të ndodhë kur:artrit rheumatoid;
natyra specifike e artritit;
përdhes.
Shkaqet sistemike të sëmundjes janë:
tuberkulozi;
gonorrea;
uremia metabolike;
hiperparatyreoyidyzm.Kur bursit ndodh djersë të lëngshëm, hemorragjike apo karakterin purulent, përhapjes së qelizave dhe fibrozë indeve.
Në disa raste, indi nekrotik depozituar kripë. Në shumicën e rasteve për bursit shoqërohet me sëmundje të tjera inflamatore të indeve të buta.
Kur kombinohet me inflamacion të çanta synovial dhe tendons që prek çanta prekura, sëmundja quhet tendobursyt.

Llojet dhe format e sëmundjes?


Në varësi të vendndodhjen e çanta, bursit përfshijnë:Sipërfaqe. Ato janë të vendosura në mes të kockave dhe ekzekutimin e ndonjë lëkurës. Këto përfshijnë bursit prepatellyarnyy, të vendosura në mes të lëkurës dhe kupë.
Thellë. Bursit tilla lindin në mes muskujve dhe elemente të tjera të fërkim musculoskeletal (bursit "këmbët në anët e syve").
Disa autorë të dalluar veçmas inflamacion i qeseve synovial, e cila u ngrit pas lëndimit - bursit post-traumatik të përbashkët gju.

Në këtë rast, dëmi mund të jetë e hapur apo të mbyllur, me penetrim në zgavrën e Bursës ose pa penetrim.
Aktiviteti në mëshirë të fatit sëmundje dhe bursit izoluar:të mprehtë;
kronike.Shenjat dhe simptomat e gju bursit?


Bursit kryesore Klinika varet nga vendndodhja e saj.
Në rastin e bursit nën sipërfaqe të lëkurës shënuar dhimbshme, celular, formimin rrumbullakuar tumorit me kufij të qartë. Lëkurës mbi ta flushed dhe e nxehtë në të prekur.
Shkalla e tiparet e përshkruara varet nga përmbajtja e çanta synovial.

Foto: bursit të përbashkët gju

Bursit lëngshëm


Simptomat kryesore:arsimit, e cila është mesatarisht i dukshëm i dhimbshëm, elastike;
skuqje dhe ethet e lehtë.Infeksioni (purulent) bursit


Shenjat klinike të theksuar:Formimi që dukshëm e tensionuar, e nxehtë, ashpër e dhimbshme;
Lëkura flushed mbi të;
ndërsa depozitat në zgavrën synovial e çanta kripë ose në ndryshimet fibrotike mund hetim arsimin qëndrueshme me kufijtë e parregullt.Foto: bursit të përbashkët gju

Bursit sipërfaqësore dhe e thellë


Diagnoza e formës sipërfaqësore lokalizuara të sëmundjes nuk paraqet shumë vështirësi.
Dhimbje gjatë rritjes së lëvizjeve të sipërfaqes bursits të kontribuojë çanta tensionit, dhe edhe më shumë - në squeezing ato jashtë.
Më e vështirë për të bërë diagnozën e saktë të bursit thellë-ulur.
Në këtë rast, është e domosdoshme njohja e saktë e topografike çanta anatomi synovial.
Simptomet e ngjeshjes së muskujt dhe tendons dhe lëvizshmëri të kufizuar vetëm në mënyrë indirekte të konfirmuar diagnozën e bursit të thellë ose tendobursyt.

Diagnoza është shumë më e lehtë për zbulimin e X-ray imazhin e çanta shenja të kalcifikim, thembra "Spurs" ose subjekteve të tjera të ngjashme.

Prepatellyarnyy, bursit suprapatellyarnыy të përbashkët gju


Për këtë lloj të sëmundjes përfshijnë inflamacion i qeseve synovial, e cila gjendet në mes të kupë dhe lëkurës.
Në ekzaminimin e jashtëm të skajin më të ulët është parë formimin e kufizuar në mënyrë të qartë e tumorit, e lokalizuar anteriore në kupë.
E drejta e përbashkët gju në këtë lloj të bursit jo habitur, sepse lidhja mes qese dhe zgavrën synovial përbashkët ndodh.


Kjo formë zhvillohet më shpesh në ato profesione të tilla si parket, minatorët, etj - Kjo është për shkak të faktit se njerëzit këto specialitete janë të gjata, ndërsa gjunjëzuar.

Ynfrapatellyarnыy bursit (kist Baker)


Ky lloj bursit është një nga numra të veçanta, të kavitetit popliteal gjysmë qese është e lidhur me zgavrën përbashkët.
Kjo shpjegon ndodhjen e shpeshtë të artritit dhe bursit të njëjtën kohë, e cila në masë të madhe e komplikon diagnozë dhe diferencimin e patologji të përbashkët gju.

Qese Popliteal përbëhet nga dy pjesë, të cilat janë të vendosura nën poluplenchatoy dhe pjesën fillestare të muskujve gastrocnemius dhe të marrë të gjitha fossa e popliteal mbrapa e kapsulë të përbashkët.
Inflamacion është shoqëruar me ënjtje të dhimbshme të saj pas qëndrueshmëri gju elastike.

Shkaqet e kist Baker:trauma;
mikrotravmatyzatsiya;
mbingarkesë;
poliartriti rheumatoid.Klinikisht sëmundja manifestohet ëmbëlsi nën gju, më keq kur këmbët papërkulshëm.

Shtrirja e plotë gjymtyrë në gju të përbashkët është shpesh e pamundur për shkak të dhimbjes. Ju mund të jetë mpirje dhe dobësi.

"Goose" bursit gju


Ajo është e frymëzuar tendons tendobursyt "këmbët në anët e syve", gju përbashkët nuk është i befasuar.
Procesi është i lokalizuar në sipërfaqen e brendshme të gjurit në vendin e ngjitjes dhe poluplenchatoy napivsuhozhylnoho muskujt dhe ligament brendshme anësore.
Sëmundja manifestohet me dhimbje të forta kur ecin ose të zgjatur në këmbë në sipërfaqen e brendshme të përbashkët, kryesisht kur vendosur.

Fig:. "Patë" bursit gju
Prekje mund të zbulojë pikat e dobëta të përfshijnë lidhjen e muskujve.
Nuk mund të jetë një ënjtje të vogël dhe skuqje.
Shqetësuar në lidhje me dhimbje në gjoks gjatë frymëzimin dhe lëvizjes? Ndoshta kjo nevralgji. Në faqen tonë ju do të gjeni shumë informata të dobishme se si për të trajtuar nevralgji ndër brinjëve.
Si për të kuruar nxisë thembra? Gjeni këtu.

Metodat e diagnozës?


Nevoja për diferenciale diagnozën e tumoreve të ndryshme beninje dhe malinje në gju, lipoma, hemangioma, etj

Në një rast të tillë ka birë të madh informativ.
Nëse ju birë zgavrën kist mund të jetë lëng transparent verdhë (bursit lëngshëm), pleh organik apo përmbajtje hemorragjike.
Përmbajtja Aspyryrovannoe është subjekt i studimeve bakteriologjike dhe serologjike për të përjashtuar reumatizmi.
Përcaktoni dimensionet e saktë të arsimit duke përdorur kontrasti radiografi.
Nëse ka komunikim mes zgavrën dhe çanta zgavër materiale përbashkët kontrast do të rridhte në hapësirën e përbashkët.

Një tjetër metodë për diagnozën e sëmundjes - ultratinguj.

Video: bursit prepatellyarnyy nënlëkurës të përbashkët gju me ultratingujTrajtimi i gju bursit?


Kushti kryesor i gju trajtimit bursit është pushuar gjymtyrë e prekur.
Imobilizimi formatimin e teksteve ose autobus promovon shërimin në disa ditë.
Në inflamacion i lëngshëm intensivisht kryer terapi konservative.
Foto: gomave për immobilization e përbashkët gju
Në procesin e tranzicionit në infeksion kronik ose purulent aderimit përdorur trajtim kirurgjik.

Çfarë mjeku trajtimin bursit? Mjekimi bëhet në një klinikë apo spitalor departamenti kirurg ose traumatologist-ortoped.

Ilaçe trajtim dhe antibiotikët


Pranimi është përdorur gjerësisht analgjezik, por një rezultat pozitiv nuk është vërejtur gjithmonë.
Nëse këmbëngulës pikëllues efekt analgjezik dhimbje është zonë infiltrative durueshëm bllokada novokaina.
Trajtim konservativ përfshin çaj të njëjtin qese me futjen e antibiotikë ose hormoneve të ndryshme.

Fig:. Gju birë

Fizioterapi


Një efekt të mirë terapeutik kanë procedura elektrike dhe termike.
Në dhimbje të moderuar sindromi efekt të mirë vërejtur pas aplikimit:diatermi shkurtër-valë;
ultratinguj;
elektroforezë me novokaina.
Në prani të së vatrave kalcifikimi dhe dhimbjeve kronike sindromi radioterapi përdoret në doza anti-inflamatore.
Në rrjedhën kronike tregon radonit dhe sulfide hidrogjeni banja.

Ointments trajtimit lokale dhe dimexide


Aktualisht ka shumë ointments anti-inflamator:emulhel voltaren;
Traumeel;
dyklak;
DIP-rylyf;
hondroksyd;
Apizartron dhe të tjerët.
Aplikuar jashtë fasha dimexide dhe 05% novokaina, të marra në raport prej 1: 3, përkatësisht:përzierje është lagur garzë dhe aplikuar në vend të lënduar;
imponojë film top-polietileni dhe shall izoluar ose peshqir.
Kohëzgjatja e përdorimit të një kompresë të tillë nuk duhet të kalojë 30 minuta, si ju mund të merrni djegie të rënda.

Homeopati dhe trajtimet popullore


Në homeopati një substancë është përdorur, huazuar nga kafshë të egra, insektet, bimët, ndarja e kafshëve, minerale, etj
Megjithatë, metodat e trajtimit homeopatik purulent inflamacion i komplikimeve të mëdha kërcënuese.

Disa metoda popullore:feta hollë e përhapjes papërpunuara patate në një leckë pambuku, pastaj përfundoi një gju lënduar dhe shall izoluar, e lënë gjatë natës, mund të bëjë me panxhar apo lakër;
Propolisi lugë çaji të përzier me 60-70 gram vodka dhe të insistojnë 1 jave në një vend të errët, me një përzierje bërë kremra;

në pambuk dhe vajin aplikuar Vishnevsky sasi e vogël e vodka kompresë është lënë në ditën, përsëritur disa herë në intervale prej 1-2 ditë.Një nga sëmundjet e zakonshme të përbashkët gju - sinoviti. Në faqen tonë ju do të gjeni informata se si të trajtojnë sinoviti të përbashkët gju.
Pse ka dysplasia fijor e kockave? Gjeni këtu.
Cilat janë simptomat e artritit infektive karakterizohet gju? Lexoni këtu.

Gjimnastikës dhe masazh


Klasat fillojnë terapi fizike menjëherë pas inflamacionit akut rënie.

Filloni me lëvizjet e kujdesshëm pasiv dhe gradualisht kalojnë në aktive.
Ushtrime terapeutike duhet të kryhet disa muaj.
Masazh është e kundërindikuar në periudhë akute.
Pas qetësimin poshtë dhimbje mund të jetë massaging vogël pa përfshirjen e zonës së prekur.

Video: ushtrime për gjuOperacion


Nëse nuk bursit gju apo ndonjë lokacion tjetër, të kryer prerje qese periarticular.
Indikacionet për kirurgji:Procesi purulent;
nuk ka efekt kronike e terapisë konservative;

Forma fistulous;
plagosje me depërtimit në zgavrën Bursa.Kundërindikacionet:bursit post-traumatik akute pa hapjen;
exudative (i lëngshëm) inflamacion.
Operacioni Teknologji në prerje çanta prednadkolennykovoyAfter Shave gjymtyrët kryer anestezi lokale;
çanta prerje bërë nga hark seksionit lateral gjatësor;
Qasja pas kujdes pres panik lëkurës nga seminari;
kap clip qese dhe inde të dendura fijor excised;

sigurojë kullimit adekuate;
Lëkura qepi seams nyje;
imponojë një shtypës steril fashë.Për të parandaluar një përsëritje duhet të gjejë plotësisht të indeve të përflakur.
Kursi postoperative dhe dietë pas operacionit
Imunnodefitsyty CAST gjymtyrë suva ose tutor 10-14 ditë për plagë shëruese.
Një profilaksia e trombozë dhe komplikime qelbëzues.
Kullimit është hequr 2-3 ditë, qepje janë hequr pas 2 javësh, ngarkesë të plotë në të përbashkët është e mundur pas 1 muaji.

Foto: Tutor në gju
Për të përmirësuar shërimin e indeve të nevojshme pirë sasi të mëdha të vitaminave dhe ushqyesve, proteina.
Në rast të inflamacionit në një sfond të reumatizma ose përdhes, dietë duhet të përjashtohen nga ushqime të skuqura, erëza, ushqim të konservuar, turshi, pijeve alkoolike.

Bursit në shtatzëni


Vështirësia ndonjë trajtim gjatë shtatzënisë është një contraindication për përdorimin e një numri të drogës që mund të ndikojnë negativisht në zhvillimin e fëmijës dhe shtatzënisë në përgjithësi.

Në këtë rast, trajtimi i kombinuar kryer traumatologist-ortoped apo kirurg dhe gjinekolog.

Parandalimi i sëmundjes?


Masat kryesore parandaluese janë:trajtimi në kohë i sëmundjeve infektive;
ngarkesës dosed në gjymtyrë;
korrigjimin e deformime gjymtyrë.