Varicocele - operacion, trajtim, simptomat, shkaqet, parandalimin


Varicocele - Kjo sëmundje karakterizohet nga zgjerimi i rrjetit venoz testicular. Varicocele mund të jetë i lindur dhe është për shkak të disa faktor primar. Duhet të theksohet se varicocele në meshkujt është një sëmundje mjaft e rëndë dhe mund të, në qoftë se nuk trajtohet, të çojë për të përfunduar sterilitetin. Kjo është për shkak se rrjedha e shqetësuar gjakut kontribuon në atrofi të indit testicular dhe parandalon spermatogjenezes normale.
Më e zakonshme është varicocele kongjenitale apo primar. Gjithashtu shpesh subjekt i manifestimeve të varicocele është lënë testikul. Kjo mund të shpjegohet me faktin se venë majtë testicular është më shumë se e drejta dhe ka një gradient shumë më të lartë presion. Prandaj, varicocele më të lehtë për të zhvilluar këtu, duke përdorur bazën favorshme.


Shkaqet e varicocele


Patogjeneza kryesor i varicocele është se testicular ngjeshur rrjet venoz ndodh gjak venoz. Kjo ngecje mund të formohet për shkak të tri arsye kryesore: mungesa e valvulave venoz, venat dhe paaftësinë e presionit të lartë brenda venat, e cila pengon promovimin e gjakut nëpër vena.
Venë testicular si të gjitha veglat e trupit, me strukturën në formimin e veçanta-valvulave. Këto valvulave të përbëhet nga disa valvulave dhe të mbyllura gjatë diastole të zemrës, mos lejuar gjakut të drejtohet në drejtim të kundërt nën forcën e gravitetit. Për më tepër valvulave të koordinojë të gjithë rrjedhjen e gjakut, duke i dhënë asaj një lëvizje qëllimshëm. Nën kushte të caktuara valvul bend (pamjaftueshmëria lindura apo të valvulës) valvul nën rrjedhën e gjakut dhe kaloi atë. Si rezultat, në disa zona venat akumulon një sasi të caktuar të gjakut. Me kalimin e kohës, ky vëllim është rritur gradualisht, shtrihen e anijes. Venat kanë mure të hollë në krahasim me arteriet dhe për këtë arsye rritet shumë shpejt, duke kaluar nëpër deformim i strukturës dhe duke çuar në zhvillimin e varicocele.

Kur dështimi shtresë muskulare deje, venat nuk mund të pompë një sasi normale të gjakut në, kështu që ata sërish akumuluar gradualisht volumin e gjakut venoz. Gradualisht shtrirje venat dhe vizatoni një valvulave fletë që nuk mund të lidhen. Si rezultat, të zhvilluar dështimin e mesme dhe madje edhe më të forta prurjet rritet dhe akumulimin e gjakut të ndenjur, e cila përsëri do të çojë në zhvillimin e varicocele.
Presion të lartë në venat testicular është e ngjashme me venoz dështimit mur mekanizëm Zanafilla varicocele. Presionin e lartë të gjakut pengon promovimin e gjakut në shtratin e saj në funksionet normale të venat muskulare mur. Si rezultat i të gjitha më lart do të zhvillojë mekanizmat dhe varicocele.

Përveç kësaj, zgjerimi i mureve të venave, tension të lartë të gjakut dhe pezëm sistemi i vazhdueshëm ndihmëse aktivizon venat. Ata janë quajtur collaterals deje, dhe tipi operativ "workaround" - të krijojë një tjetër rrugë, e cila mund të vidtikaty gjak ndenjur, kështu që në testis ka shumë "Alternativa" anastomoses dhe shunts. Por, pasi që këto venat janë muret edhe hollë se në venat kryesore, ata gjithashtu shpejt shtrirje dhe rreth testiseve janë formuar vatra të shumta e ngjeshur, e cila në masë të madhe e komplikon rrjedhën e varicocele.

Arsyet që të çojnë në ndryshime të tilla patogjene janë të ndryshme dhe varen nga format dhe llojet e varicocele. Siç u përmend më lart varicocele është primar dhe sekondar. Varicocele kryesore - sidomos lezionet lindura, i cili do të formohet vetëm pas burrin e saj të zhvillimit seksual.
Shkaqet e varicocele primar shkaktuar të ndryshme. Kjo mund të ndodhë për shkak të mungesës së valvulave venoz dhe venat e testiseve prapa një braktisje totale të diastole të gjakut të zemrës. Gjithashtu varicocele mund të zhvillohen në shtresën kongjenitale muskulare e venave hollë që thjesht nuk mund të shtyjë me një sasi normale të gjakut. Një tjetër shkak i anomalive kongjenitale - është anormal arteriet vend yayichkovoyi, të cilat mund të mërzitur sepse testicular venë dhe shtrydh atë, duke shkaktuar hipertensionit dhe përfundimisht të çojë në zhvillimin e varicocele.

Një bazë e rëndësishme etiologjik i varicocele është një rritje intensive e djemve në adoleshencë. Me këtë venat speciale kurorë në koqe (kurorë hrozdevydnыh) rrit ndjeshëm gradient presion intravaskular. Përveç kësaj, në këtë kohë rrit qarkullimin e gjakut dhe testes, duke rezultuar rrjedhjen e sasive të mëdha të gjakut, venat testikulave shtrirë gradualisht. Kur venat tensioni dhe valvulat e tyre nuk mund të kryejë funksionin e tij për të mbrojtur anijet nga kundërt (reaksionar) rrjedhjen e gjakut. Kjo është për shkak se enët e gjakut zgjerohet dhe valvula fletë thjesht nuk mund të lidhen.

Varicocele mesëm manifestuar tashmë në moshën e rritur. Më shpesh kjo është për shkak të presionit të lartë intravaskular në venat e testiseve ose ngjeshje yayichkovoyi venave, duke përfshirë edhe procesin e vëllimit (tumor). Varicocele mesëm mund të shkaktojnë tensionin e lartë veshkave, veshkave formimin e tumorit dhe arsimin hernie.

Simptomat varicocele


Në thelb varicocele është mjaft i ngadaltë dhe e zgjatur rrjedhë procesi. Varicocele mund të shoqërohet me simptoma klinike të ndritshme, dhe të mos zbulojë të gjitha ato. Në këtë pjesë të dytë, "bezbolevom" sëmundje mashkull mund të shkojnë për vite me varicocele dhe nuk e di edhe për këtë. Sëmundja më e zakonshme e tillë është zbuluar në kontrolle parandaluese dhe mjaft nga aksidenti. Zbulimin Rastësisht rastit varicocele nga ekzaminimet profilaktike nga personeli mjekësor ose trajtimin e patologjive të tjera mjaft të shpeshta.

Por, në asimptomatike tij, varicocele gjithashtu mund të shoqërohet nga një numër i manifestimet e tij klinike. Manifestimi i parë klinik të varicocele, natyrisht, është një dhimbje. Ajo mund të jetë natyra krejt të ndryshme: me gjemba, duke tërhequr apo shurdhër. Shpesh lokalizimin ajo do të jetë vetëm në koqe dhe mund të shoqërohet me të pakëndshme "djegur" ndjesi.
Dhimbje në varicocele rritet me ushtrim, marrëdhënie seksuale ose kapsllëk. Gjithashtu, dhimbje mund të përkeqësohet kur ecin në një sezon të nxehtë. Ulur apo edhe të kalojë tërësisht për një kohë dhimbje të tillë mund pozicioni horizontal i pacientit apo ngritjen scrotum. Kjo shpjegon faktin se këto dispozita të kontribuojnë në dalje congestive e gjakut nga koqe prekur. Gjithashtu rrezatim tipike e dhimbje në shpinë, bark, zonën perineal, hip dhe ndonjëherë penisit.

Dhimbje karakteristikë gjithashtu progresive në varicocele: së pari ajo është e vogël, por ka vetëm një ndjenjë pak të rralla të pakëndshme. Pastaj nuk do të jetë dhimbje gjatë stërvitjes dhe kontakti prekur scrotum me lëkurë dhe indet gjatë në këmbë, por zhduket në dispozitat që lehtësojnë rrjedhjen e gjakut. Përfundimisht, dhimbja do të jenë të përhershme; ata do të shqetësojë njeriun gjithmonë dhe kudo, dispozitë nuk qethur shkurt dhe të zgjeruara lehtëson vetëm.
Interesante, ka disa pika kyçe në sjelljen e pacientit, i cili gjithashtu mund të flasin për praninë e mundshme të varicocele. Pacienti nuk do të jetë në gjendje për të shënuar një lokalizimin qartë të dhimbjes në scrotum. Kjo do të shënojë lehtësim për vetë-lehtësim të dhimbjes, veshur mbathje të ngushta ose ruajtjen scrotum konstante.

Një tjetër simptomë e madhe në varicocele është zhvillimi gradual i mosfunksionim seksual dhe shfaqjen e disfunksionit riprodhues (përpjekje negative të krijoj se kaluar për disa vite). Këto simptome mund të shtohet mosfunksionim urinim: pacientët këto ditë do të festojë urinim i shpeshtë dhe natën mund të jetë i detyrueshëm (myyazytsilni) urinim.
Përveç kësaj, varicocele, si me sëmundje të tjera simptoma të qarta të përgjithshme: dobësia, humbja e oreksit, ndjenja e "dobësisë" dhe të zvogëlojë efikasitetin.

Diagnoza e varicocele


Në mënyrë për të zbuluar varicocele dhe dërguar pacientit për trajtim të mëtutjeshëm ka një numër të metodave diagnostike. Këto metoda mund të jetë edhe i dobishëm (ultratinguj) dhe të drejtuar përmes disa mostra (mostër "tensioni" Valsalva) ose (rritje e dukshme në madhësinë e scrotum) vizuale.
Fizikë mund të zbulojë scrotum asimetrike rritjen e madhësisë së koqe prekur. Nëse prekje zbuluar rënie testicular dhe rritjen e densitetit të saj, dhe shumë venat e dukshme, kjo është një shenjë tashmë ka filluar një atrofi gradual të testiseve për shkak të varicocele. Është e rëndësishme për të kuptuar se të reduktuar atrofi testicular do ta nënshkruajë atë në varicocele vetëm kur ajo është asimetrike dhe shoqërohet me rritjen e densitetit.

Një tjetër aspekt i rëndësishëm i prekje scrotal për të përcaktuar se nëse apo jo varicocele pacienti, është se mjeku palme dhe dhomë temperatura, ku studimi duhet të jetë në temperaturën e dhomës. Tepruar mjeku duart e ftohta ose të ajrit të ftohtë dhomë do të reduktojë ngre muskujve dhe një të tillë që vë vezë dhe reduktimin lëkurën e scrotum, e cila në masë të madhe komplikojë studime të mëtejshme.
Një test specifik për zbulimin e varicocele është një mostër e "tensionit" Valsalva. Pacienti u pyet për të mbajtur frymën tuaj, lodhje me abdominals maksimale. Gjatë kësaj kohe të shkurtër në trup në mënyrë të konsiderueshme rrit nivelin e presionit intra-abdominale. Kjo rritje presion brenda barkut është "tregues" për të identifikuar venat me variçe testicular ndryshuar nëse ka, atëherë gjatë këtij testi ata duhet të gjejnë përdorimin inspektim vizual dhe prekje e scrotum.

Ndarja e dytë specifike për diagnozën e varicocele është se ndershme paqeje venat me variçe pacienti hrozdevydnыe rritur koqe prekur dhe zgjeruar. Nëse ju të ndryshojë të njëjtin pozicion vertikal në një spadayutsya horizontale këto venat shpejt.
Një tjetër hile është karakteristika prekje e venave në varicocele. Nëse këto venat goditje poshtë, ata zbrazur dhe reduktuar në madhësi. Nëse, në të kundërtën, goditje e tyre nga poshtë lart, ju lehtë mund të plotësoni në gjakun e tyre se ata do të jenë të shoqëruar nga një zgjerim të rëndësishëm.

Ndër metodat instrumentale përdorur gjerësisht përkufizimin e varicocele vasculature Doppler testicular. Kur varicocele në këto anije tregon zabros deje kthimit. Ju gjithashtu mund të plotësuar studimin gjatë kryerjes provë "tension" dhe të përcaktojë një rritje të mprehtë në diametër prekur venë prej rreth 05 mm apo më shumë. Përveç përdorimit Doppler në varicocele mund të gjenden në unazat inguinale e tre ose më shumë venat avancuara testicular që do të ketë një diametër prej 3 milimetra.

Në studimin e rrjedhjen e gjakut testicular për të mbajtur analiza spermë. Në këtë analizë, varicocele e mundshme, vëmendje e veçantë është përqendruar në parametrat lëvizshmëri të spermës. Në mungesë të lëvizjes ose maloruhomosti duhet të mendojnë për atrofi gradual të koqe dhe varicocele.

Trajtimi i varicocele


Varicocele është patologji thjesht kirurgjikale dhe duhet të trajtohet kirurgjike. Përveç kësaj, një gjë e tillë si një "trajtim të varicocele pa kirurgji" nuk ekziston. Vetëm të kryer ndihmës kirurgjikale mund të korrigjuar venat me variçe në varicocele.

Trajtimi kirurgjik është i rëndësishëm në trajtimin e varicocele. Terapia e barnave është edhe trajtimi shoqërues kirurgjikale dhe janë përdorur shpesh pas operacionit sesa para saj. Grupet kryesore të barnave që janë përdorur janë vitamina, shtojcave ushqimore me selen dhe zinkut, dhe nëse është e nevojshme, hormonosoderzhaschee (androhensoderzhaschye) droga. Qëllimi kryesor i këtij terapi - Nisja dhe mbështetje spermatogenesis normale në periudhën postoperative. Gjithashtu me sindrom të fortë dhimbje në ditët e para pas pacientëve të kirurgjisë mund të jetë e përshkruar drogë nonsteroidal anti-inflamator për të ulur dhimbjen dhe ndjenjat pakëndshme.


Trajtimi për kirurgji varicocele është që pacienti është duke zhvilluar një seri të procedurave dhe studimeve synojnë shkarkimit trupin para operacionit dhe studiuar gjendjen e saj të përgjithshëm funksional. Pacienti emëruar studime biokimike të niveleve të gjakut të ure dhe kreatininës për vlerësimin e funksionit të veshkave. Gjithashtu kryer testin e gjakut për të përcaktuar nivelin e hemoglobinës, qelizat e kuqe të gjakut dhe numërimin e leukociteve, numërimin e leukociteve dhe formula (i ndryshimit mund të tregojë praninë e inflamacionit në trup që negativisht për operimin). Përveç kësaj, grupi i vendosur i gjakut dhe faktori Rh nevojshme për transfuzionin e shpejtë të gjakut me humbje masive operativ. Gjithashtu është e nevojshme për të provuar për ndjeshmëri për një lloj të veçantë të anestezi të shmangur alergji të tyre dhe zhvillimin e anaphylaxis në një pacient gjatë operacionit.

Para operacionit, pacienti ulet në një dietë të veçantë. Dita e ndihmave operacionale pacientit kateteryzyruetsya kateteri urinar për monitorimin e vazhdueshëm të prodhimit të urinës gjatë operacionit.
Është e rëndësishme të dini se varicocele është një sëmundje me një paraqitje mjaft të favorshme. Gjëja kryesore këtu - ajo caktuar trajtimin e hershëm të sëmundjes.

Kirurgji varicocele


Operacioni varicocele testicular është treguar për simptoma të rënda klinike (sidomos kur sulmet dhimbje) kur përsëritje (rikthim) dhe varicocele i ndikimit jopjellor martuar e varicocele në shkelje të spermatogenesis në meshkuj. Përveç kësaj, tiparet diagnostike gjetur në favor të progresive atrophic ndryshime testiseve (reduktimin e madhësisë dhe strukturës compaction) të pranishme në varicocele është një tregues i drejtpërdrejtë, si për të kryer kujdesin kirurgjikale.

Thelbi kryesor i të gjitha operacioneve varicocele - është eliminimi i stagnimit të gjakut në venat e testiseve dhe korrigjimin e variçe venë e koqe. Prandaj, kirurgji për të korrigjuar një varicocele ndarë në llojet e mëposhtme: operacionet që ruajnë anastomoses dhe collaterals në testis dhe operacionet që synojnë shkatërrimin e anastomoses. Tani është aplikuar një lloj të dytë të operacionit. Më të popullarizuara të tyre aktualisht ka dy ndihmës operacionale: operacion Yvanyssevychu në funksionimin e Marmarasë.
Ndërhyrja kirurgjikale Yvanyssevychu është më radikal - kur prodhohen ligation ovarian venë dhe përdoret për të hyrë në hapësirën retroperitoneale. Ajo mund të kryhet me varicocele çdo madhësi, si dhe varicocele korrente. Ky udhëzues kirurgjikale fillon me një seksion të gjerë të murit të barkut në rajon majtë çapokor. Pas kësaj formuar qasje në hapësirën retroperitoneale. Pastaj lëshoi ​​venë ovarian clamped dy clamps, perev'yazuyetsya dhe kryqëzon në qendër. Përveç venat kryesore ovarian gjithashtu janë larguar në të njëjtën mënyrë të gjitha degët e saj. Pas kësaj shtresa nga fushën kirurgjikale me qepur edges plagë dhe vendosjen fashë të gjerë steril.

Por tani kjo metodë është më pak efektive dhe pas mbajtjes së tij në rreth 40-45% e pacientëve të zhvilluara ri varicocele. Kjo është për shkak të faktit se jo të gjitha degët kalojnë arteriet yayichkovoyi mund të hiqet, aq më shumë kirurg qasja do të jetë e dukshme vetëm një pjesë e vogël. Si rezultat, disa ndryshohen patologjikisht dhe zgjeruar degët ende i paprekur, e cila promovon ri-zhvillimin e varicocele. Përveç kësaj, ky operacion është shumë traumatike, për shkak të qasjes nadsekaetsya lëkurë të performancës, nënlëkurës yndyrë, muskujt dhe shtresa të tjera lëndore. Si rezultat i kësaj, pacienti do të ketë nevojë për një kujdes më të gjatë postoperativ, e cila së bashku me transaksionet mashtruese paefektshmerine relativisht të larta nuk janë të përshtatshëm.

Një tjetër mënyrë më të përshtatshëm dhe modern kryer një operacion në varicocele është një mënyrë Marmara. Operacioni Marmara në varicocele është formuar nga një qasje të vogël në rrjet inguinale dhe intervenimit të mëvonshëm, duke përdorur instrumentet microsurgical laparaskopike dhe nën kontrollin mikroskopik. Kursi i mëtejshëm i operacionit është e njëjtë si në Ivanissevicha operacion: fara perev'yazuyetsya Vjenë dhe degët e saj. Por, pasi që në këtë manual është përdorur me të shumta zoom mikroskop, është e mundur që të lidhë deri të gjitha venat dhe për të parandaluar përsëritjen e varicocele. Përveç kësaj një operacion i tillë, ku më pak traumatike dhe një periudhë më të shpejtë zbatimit - rreth 40 minuta.

Varicocele pas operacionit


Shërimi nga varicocele merr kohë të ndryshme. Çdo gjë do të varet nga manualet operative që është përdorur. Kështu, kur transaksionet janë të ligation testicular venë dhe kanë nevojë për qasje intracavitary zgjat më shumë për një shërim të plotë të trupit - deri në 2 javë. Por rehabilitimi pas operacionit, e cila përfshin minimalisht invazive trajtimet kërkojnë vetëm 3 ditë.
Me trajtimin në kohë të varicocele eliminuar plotësisht. Por gjithmonë një rrezik i përsëritjes, veçanërisht në qoftë se shkaku i venave varicocele shërbeu si ashtuquajturën "qasje të vështirë", - ata janë të vështirë për të arritur gjatë kryerjes kujdes kirurgjikale.

E gjithë periudha e pacientëve postoperative rimëkëmbjes përshkruar veshur zakonshëm të veçanta, mbështetur scrotum, dhe për një javë pas operacionit duhet të eliminojnë akte seksuale. Gjatë gjashtë muajve të ardhshëm pacienti gjithashtu do të duhet për të zvogëluar ngarkesën fizike.
Operacionet që synojnë eliminimin varicocele, në përgjithësi është mjaft e sigurt dhe janë shpesh mjaft të favorshme. Por çdo kirurgjia - është një pushtim bruto i mjedisit të brendshëm të brishtë, dhe për këtë arsye mund të shoqërohet me një numër të komplikimeve. Nuk e kurseu këtë fat dhe pacientët që janë në kujdesin postoperative.

Operacioni varicocele testicular mund të jetë i komplikuar nga fenomeni lymphostasis scrotum. Lymphostasis - kjo është ngecje në enët e tyre limfatike, të cilat stacion apo në trup. Gjatë operacionit për të hequr një varicocele mund të jetë subjekt i disa enëve limfatike dëme të scrotum. Shumica e këtyre anijeve ose kaluan gabimisht me venat ata shoqërojnë apo të dëmtuara nga koagulimit operativ. Zbuluar një komplikim postoperative do të jetë shumë e ndritshme, pothuajse dita e parë pas operacionit dhe anën e scrotum, ku enët e gjakut të dëmtuara bëhet i fryrë dhe i rritur disa herë. Kjo ënjtje shoqërohet me dhimbje dhe parehati. Që lymphostasis shfaqet në ditët e para pas operacionit, të ngarkuar me gjendjen e përgjithshme postoperative mund të shihet jo vetëm pacientët. Ky problem është shumë e lehtë të shërueshme dhe me terapi adekuate dhe mënyra (një të veçantë "mbështetës" fashë në scrotum) zhduket plotësisht në 4-5 ditë.

Një pasojë më serioz është operacioneve atrofi ose testikujt kequshqyerja. Ajo zhvillon kur dëmtohet gjatë operacionit arterie Seed që ushqen testis. Si rezultat, zhvillimin ishemi saj gradual dhe atrofi.
Kalimi farë arterie është thelbësor për komplikime të tilla është e mundur pas këtyre operacioneve si azoospermia, gjatë së cilës të privuar nga furnizimin me gjak dhe gradualisht atrofyruyuschyesya testikujt nuk prodhojnë një spermë të qëndrueshëm.
Hydrocele postoperative mund të jetë gjithashtu një komplikim i kirurgjisë për trajtimin e varicocele. Hydrocele - është grumbullimi lëngjeve në membranat e koqe. Kur veprojnë trajtim hydrocele e varicocele zhvillon për shkak të aksidentale anijeve lëndimi testicular. Kur këto lëndime në predha gjak testicular mund të mblidhen dhe të çojë në zhvillimin e edemë testicular. Ky problem praktikisht nuk shfaqet klinikisht për të zbuluar se është përmes metodave diagnostike.

Komplikimet e varicocele


Kryesore dhe më e vështirë është rezultat i infertilitetit varicocele. Për shkak të stagnimit të vazhdueshëm të gjakut në testis nuk mbështetet nga temperatura normale dhe rreth një të ashtuquajturën "zonë temperaturë të lartë." Sperma është prodhuar vetëm në rreth 34-35 ° C. "Zona Termike" ngre temperaturën e brendshme të testiseve në 38-39 ° C. Si rezultat i spermatogenesis thyer pjesërisht ose plotësisht.
Edhe përçarje të spermatogenesis në varicocele mund të ndodhë edhe për shkak të ndërprerjes së furnizimit me gjak të koqe. Venat me variçe nuk mund të sigurojë rrjedhjen e gjakut testicular që ata të mbështetur normën. Si rezultat i kësaj, veza nuk ka marrë më shumë se vëllimin minimal të kërkuar të gjakut të tij, kërkon oksigjen dhe ushqyesve që rrjedhin nga gjaku. Qelizat gradualisht testikulave fillojnë të atrofi, dhe së shpejti kjo strukturë dhe funksion (duke përfshirë edhe funksionin e spermatogenesis) testiseve shqetësuar.

Varicocele Parandalimi


Parandalimi synon parandalimin e zhvillimit të shkaqet kryesore të varicocele - zgjerimin e rrjetit venoz (ose parandalimin specifike) si i tillë nuk ekziston, kështu që është e pamundur për të ndikuar në parandalimin e procesit të bazuar gjenetikisht. Por ka një sërë masash të përgjithshme, në vijim të cilat mund të reduktojnë ndjeshëm shanset e simptomat e varicocele.
Një nga këto masa është inspektimi i detyrueshëm i të gjithë të rinjve të moshës nga 19 deri 20 vjet si një urolog në prani të variçe venë e koqe. Kjo moshë zgjedhur me qëllim: ajo është në lidhje me burrat në këtë moshë mbaron me pubertetin dhe formimin, kështu që diagnoza praninë e mundshme të varicocele në adoleshencë do të jetë shumë më e lehtë se më parë. Nëse ky ekzaminim për shenja të testicular venat me variçe është zbuluar, ajo eliminon praninë e mundur kryesisht varicocele duhur në meshkuj.

Përveç kësaj, edhe këshilluar për të kryer ekzaminimin e rregullt scrotum për praninë e venat me variçe në burrat dhe më të vjetër. Është e nevojshme për të bërë kohë për të parë sinjalet e para të varicocele mesme. Dhe si një varicocele mesme mund të jetë shkaktuar procese që krijojnë tension të lartë në deje rrjet testiseve hrozdevydnom ose sdavlyvayuschymy tyre (p.sh., tumoreve), samoohlyad tilla rregullt bëhet i rëndësishëm.
Një tjetër pikë është parandalimi në varicocele ka shfaqur karakteristikat e tij. Në këtë rast, njeriu do të duhet të kalojnë një korrigjim rigoroz të aktivitetit fizik. Përveç kësaj, ju duhet të terapisë për qëllim normalizimin e stol, si kapsllëk të shpeshta mund të rritet ndjeshëm presionin brenda barkut dhe forcuar sëmundje themelor. Në doza të ushtrimit është gjithashtu e rëndësishme, si me çdo parandalim, përjashton përdorimin e dozave të tepërta të alkoolit.

Një tjetër metodë e mirë e parandalimit varicocele do të reduktojë peshën e tepërt trupore. Trashje dhe teprica e peshës normale për një njeri të treguesve përmirëson presionit të barkut dhe shtrihen muret e venave testiseve, duke çuar në dështimin e venave të mesme dhe të valvulave mund të shkaktojë një varicocele.
Gjithashtu për herë të dytë varicocele shkak mund të zhvillohet si rezultat i krem ​​të ndryshme nervoz që janë përdorur për të rritur ndjenjat orgasmic. Këto krem ​​stimuluar venat dhe rrjedhjen e gjakut në organet gjenitale. Prandaj, përdorimi i shpeshtë dhe i tepruar i vajrave të çojë në një stanjacion gradual dhe përsëri të varicocele.

Por mjetet më të rëndësishme të parandalimit të varicocele është trajtimi i saj në kohë kirurgjik. Kjo është vetëm në këtë rast, ju mund të shmangur plotësisht zhvillimin e mëtejshëm të varicocele dhe komplikimet e saj, duke përfshirë edhe komplikime të tilla të tmerrshme si burrat varfëri.