Vasculitis - trajtim


Midis sëmundjeve autoimune vasculitis është një nga vendet e para në kompleksitetin e trajtimit. Një shumëllojshmëri e formave të kësaj sëmundjeje paraqet një diagnozë të rëndë problem mjekësor dhe masat e duhura për të adresuar simptomat e shumta. Për fat të mirë, sot nuk është një dënim. Vasculitis, trajtimi është i drejtuar në drejtimin e duhur, më shumë se 74% e pacientëve përfundon shërim të plotë.

Shkaqet e vasculitisInflamacioni i mureve të enëve të gjakut - kjo është ajo që vasculitis sëmundje. Por shenjat e jashtme ose e brendshme të inflamacion të enëve të gjakut - vetëm simptomat. Në mënyrë të gabuar do të fillojë një trajtim pa hequr shkaqet rrënjësore të vasculitis.

Një nga mekanizmat më të zakonshme që shkaktojnë procesin e sëmundjes, është faktori i ndikimit të jashtëm, e cila filloi luftën trupit të papërshtatshme "shkatërruar" organet dhe sistemet e tyre. Vasculitis provokuar:

 • efekte të rënda toksike të infeksionit bakterial;

 • virus të rënda - parvovirus, citomegalovirus, hepatiti B dhe C;

 • bakteret që krijojnë xhepat qelb - salmonelës, streptokokeve, Stafilokoket;

 • tuberkulozi;

 • alergji të drogës;

 • mosfunksionim i sistemit endokrin;

 • plagosur rëndë indeve lidhës;

 • rrezatimit jonizues.


 • Shenjat e vasculitis


  Ndër simptomat e zakonshme janë vërejtur:

 • "Marbling" e lëkurës;

 • gjymtyrë cianozë;

 • dhimbje në muskuj dhe nyje;

 • konfiskimet;

 • ethe;

 • dhimbje në zemër;

 • gjak në urinë dhe zorrëve gjakderdhje.


 • Manifestimi edhe simptomat më sugjeron nevojën për një ekzaminim të plotë të trupit. Dhe kjo - hapi i parë dhe më i rëndësishëm në trajtimin e vasculitis. Është e rëndësishme të mbani mend se pasojat e vasculitis - një atak në zemër ose goditje - janë kërcënim real për jetën.

  Klasifikimi i vasculitis


  Sipas llojit të origjinës vasculitis ndarë në fillore dhe të mesme. Kjo është e rëndësishme në diagnozën. Ndërsa vasculitis kryesor konsiderohet sëmundje e pavarur, e mesme - është një nga simptomat që shoqërojnë të sëmundjes në trup.
  Gjithashtu vasculitis kanë shkallë të ndryshme të ashpërsisë dhe simptoma. Prandaj - emrat e shumë të njëjtat sëmundje:

 • Aortoarteryyt jospecifik (Sindromi aortës harku, sëmundja Takayasu s) ndikon aortës dhe degët e saj.

 • Polyarteritis gunga - sëmundjet e arterieve të vogla dhe të mesme për të formuar aneurysms vaskulare.

 • Granulomatoza e Wegener ndikon në enët e vogla dhe të mesme të gjakut;

 • Sëmundjeve Kawasaki - Formimi mykroanevryzm në arteriet koronare.

 • Arterit gjigant celular (Arterit përkohshëm, sëmundja Horton-së) - inflamacion i arteries përkohshme dhe degët extracranial e arteries karotide.

 • Polyanhyyt mikroskopike - Humbjen enët e vogla të veshkave dhe mushkërive, pa formimin e granulomat.

 • Granulomatodat eozinofilik dhe anhiyit (Sindroma Charha-Strauss) - një sëmundje me formimin e nodules në enët vogla te traktit respirator.

 • Vasculitis hemorrhoidal (Schonlein-Hanoku purpura) - inflamacion microvascular e lëkurës, zorrë dhe veshkat për të formuar mikrotrombov.

 • Kryohlobulynemycheskyy vasculitis - humbja e (të rralla - të mëdha) e vogla dhe të mesme lezioneve vaskulare të sistemit nervor periferik, i shoqëruar nga prania e kriohlobulyniv gjakut. Yyazytsirnoyu shkak i këtij lloj vasculitis është hepatit C virus.


 • Vasculitis hemorrhoidal dhe Granulomatodat Wegener mund të kombinohen termin "vasculitis alergjike" simptoma të cilat janë manifestimet e mesme e reaksioneve alergjike ndaj barnave dhe vaksinave. Një nga simptomat e zakonshme të këtyre sëmundjeve janë astma bronkiale.

  Si për të trajtuar vasculitis?


  Metodë universale e trajtimit vasculitis ekziston. Më parë veprimet mjekësore kishin për qëllim bllokadën përgjigje imune, si dhe eliminimin e sëmundjes simptomatike, mjekësia moderne ofron një sërë të thellë të masave për të rregulluar atë:

 • Instalimi dhe hequr burimin e infeksionit, alergjen apo sfond të hormoneve në trup.

 • Rifillimi i enëve të gjakut dhe të organeve të përflakur.

 • Rivendosur funksionin e sistemit imunitar dhe nervor.

 • Pastrimin e trupit nga efektet toksike të barnave që përdoren për trajtim.


 • Mjete vasculitis Trajtimi popullore


  Mjekësisë tradicionale ka një numër të madh të sekreteve të përmirësuar formimin e gjakut dhe eliminimin e efekteve të alergeneve. Disa receta të dobishme me vasculitis:

 • Colon Pastrimit : Mix pjesë të barabartë të thata Shkumë, dragua, misk dhe gabimet; 2 tbsp. l. përzierje pour 1 litër ujë të vluar dhe të lënë për 2-3 orë në një termos; të marrë në formë të dobësuar (100 ml infuzione në 100 ml ujë të valë) dy herë në ditë për 30 minuta. përpara se të hahet.

 • Pastrimit të gjakut : Disa gjethe të thata e Bergenia crassifolia duhet të derdh një gotë me ujë të zier, në një termos 12 orë, tendosje, shtoni 1 tbsp. l. mjaltë; pini çdo mëngjes në një stomak bosh.

 • Shtypjen e përgjigjes imune në vasculitis alergjik: përzierje pjesë të barabarta me lule Calendula, buds e plepit, lule elderberry, gjethe nenexhik, vazhdimësisë, yarrow dhe horsetail; 1 tbsp. l. përzierje, derdh një gotë me ujë të vluar, të paktën 1 orë, tendosje dhe të marrë çdo 3 orë 100 ml