Venat në duar


Forta, duart muskulare me venat shquar - një pjesë integrale e një imazhi kurajoz. Megjithatë, zonjat shpesh kanë për të zbuluar se venat në krahët e saj filluan të duken të ndryshme, të veprojë keq ose sëmuren. Këto ndryshime janë shkaktuar nga një numër faktorësh.
Blegtorale e tepërt
Në gratë shumë të hollë për shkak të shumës së vogël të venave yndyrë në aktin e armëve. Në këtë rast, nuk ka probleme me sistemin e enëve të gjakut më shumë gjasa jo. Bëni mënyrë venat më pak të dukshme më e lehtë të jetë e mundur - për të mbledhur një kilogram pak. Megjithatë, edhe në venat e hollë të japin probleme mund të shkaktohen nga faktorë të tjerë të listuara më poshtë. Nëse Vjenë në dorë dhemb, jo patjetër një arsye për të thinness. Në këtë rast, ju duhet të konsultoheni me një fleboloha ose kirurgji konvencionale.


Varices
Diagnostikua përgjithësi venat me variçe e ulët shqetësimet gjymtyrë. Flebolohy argumentojnë se edhe nëse enët e gjakut e gjymtyrë e sipërme të duket si venat me variçe kohë, të shqyrtojë ato nën mikroskop konfirmon diagnozën, siç u vu re karakteristike e ndryshimeve sëmundjes në muret e enëve të gjakut. Por pyetja është, pse aktin dhe bymehet venat në duart tuaja nëse varices bëjë me të? Shpesh zonjat gjithashtu u ankuar për dhimbje në enët.
Këto simptoma janë të regjistruar zakonisht në pacientët puna e të cilëve përfshin monoton ngarkesës së punës fizike në duar. Kështu ka ngecje e gjakut në gjymtyrë. Veçanërisht, në qoftë se armët janë ngritur mbi kokën e tij, dhimbjes dhe ndjenjës së rënies shurdhim.

Trajtim radikal përshtatshme për venat me variçe në këmbë, në këtë rast përdorimi është i rrezikshëm. Prandaj zonja flebolohy këshillojnë venat e të cilëve në duart e tij i fryrë dhe i lënduar, të shqyrtojë ngarkesën e tyre, të sjellë në jetë më dinamike dhe sportive, të ndryshojë llojin e aktivitetit. Të ndihmojë si trajtimet shëndetësore, masazh limfatik kullimit, kalitje, cryogenic përfundon dhe kështu me radhë. Z.
Pse tjetër lënduar venat në krahët e saj?
Dhimbje ndodh në enët e barrës së tepruar jo vetëm natyrën statike, por dinamike. Pra atletët, sidomos rëndësishmëve, venat në duart e të cilit në mënyrë të qartë të dukshme, mund të quhet trombozë apo përpjekje sindromi Paget-Shrettera. Kjo gjendje është shumë e rrallë, dhe pacientët femra janë tre herë më pak se meshkujt.

Ngatërrohet me venat zakonshëm përpjekje trombozë për shkak të ngarkesave të tepërta të vështira, siç është tipike për këtë sindrom edhe:

 • ënjtje krye të së drejtës (shumë më pak - e majtë) supe dhe gjoks;

 • lëkurës kaltërosh.


 • Pacienti ankohet se gjymtyrë lodhet shpejt, dhe në një ndjenjë të vazhdueshme të shurdhim në krah. Në këtë mënyrë dukshëm të veprojë vetëm në gjoks dhe në krye të djathtë. Kjo gjendje kërkon kujdes emergjent.
  Aging
  Zonja I pyetur se pse venat dukshme në krahët e saj, dhe nuk duhet të humbasë faktorë të tillë si moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës. Gjatë viteve të thins, bëhet e thatë. Anijet kështu fillojnë të flasin, sepse ata thonë se kjo është duart me saktësi të japë moshën e gruas.

  Eliminimi i defektit kozmetike tërësisht e vështirë, megjithatë, mbështetur procedura për të hequr lëkurës dhe kolagjenit ushqim ajo do të ndihmojë për ta bërë venat në duart e më pak të dukshme.
  Faktorë të tjerë
  Nëse venat i lënduar në krahë, shkaqet e kësaj gjendje mund të jetë e lidhur edhe me trauma, në të cilat anije poshkodylysya. Shpesh, siklet në venat e pacientëve ankohen për atherosclerosis. Kjo dhimbje është tipike për clogging enët e gjakut mpiksje nga thromboangiitis, dëme të indeve të buta, sëmundjet kardiovaskulare. Kështu ka zbehtë dhe gjymtyrët fryrë, ndjeshmëri më të ulët.