Ethe pranverë për të hequr qafe alergji


Ne shohim përpara për të ngrohjes dhe të natyrës shpejtë lulëzuar - por dikush fjalë për fjalë qarë nga shëtitjet në park ose një udhëtim në vend. Këta janë njerëz që vuajnë nga ethe hay, ose "ethe hay." Rreth alergji dhe se si për të mbrojtur veten nga ajo, mjeku thotë allergist-immunologist Zharuk Elena.

Ethe hay (nga greqishtja "polen", polen) - një sëmundje e njohur që nga koha e Greqisë së lashtë, Hipokrati dhe përshkruar. Duket hundë sezonale hundët, teshtimë, kruajtje, sytë itchy durueshëm dhe nasopharynx, lot ndonjëherë rrjedhin. Në raste të rënda të ethe hay astma të shoqëruar nga dyspnea, kollë, skuqjen e lëkurës, temperaturë të lartë. Këto simptome shpesh janë marrë gabimisht për SARS - dhe të trajtohen gabimisht. Shkaku i vërtetë i ethe hay - alergjik ndaj mikroskopike, të padukshme për kokrra polen sy të bimëve.


Nëse rëndim të ndodhë në prill dhe maj, atëherë ajo është më shumë gjasa alergjik ndaj polenit pemë. Lotët në qershor dhe korrik - një reagim ndaj polenit kullosa farë e keqe (p.sh. Timoteu, Bluegrass, bar gruri, etj) ose të lashtat kultivuara (p.sh. misri). Në gusht dhe shtator teshtij njerëzit me alergji në polen përbërë - nga pelin, quinoa për ragweed. Plus, ju mund të keni përkeqësimin sezonale e alergjive për shkak të kërpudhave mikroskopike. Përsosin diagnostikimin dhe trajtimin parandalues ​​para mjekut rëndimit mund allergist-immunologist.
Pse të jetë alergji frikë?


Reagimi nuk mund të ndodhë vetëm në pranverë, dhe jo vetëm në bimë lulëzuar. Një person mund të jetë alergjik ndaj çdo substancë që merr frymë, ha, ose ajo përballet. Ajo mund të jetë:ushqime (agrume, çokollatë, preservatives, thickeners dhe flavorings, arra, vezë, peshk dhe ushqim deti);
pluhuri shtëpi; marimangat pluhur
pluhur industriale (grimcat e disa substancave jo vetëm mund të shkaktojnë alergji, por edhe të shkaktojnë sëmundje të sistemit të frymëmarrjes);

kimikatet shtëpiake, ilaçe, kozmetike;
grimcat e lëkurës vidluschyty dhe pezmatim i përkëdhelur;
ushqyer për peshk akuariumi;
helm insekteve thumbues (Grerëzat, bletët, Hornets)
Reaksionet alergjike mund të ndodhë në përgjigje të viruseve - kështu që mjekët shpesh përshkruajnë droga protyvoalerhenni trajtimin paralele e sëmundjeve të tjera.

Si të mbroni veten nga alergji, nëse ju jeni në rrezik?

kafshët shtëpiake nuk të kandidojë (ose të paktën nuk lirimin e tyre në dhomën e gjumit);
hiqni qilima nga shtëpia, si dhe libra dhe sende, dyqan leshi në një kabinete mirë vulosura;

ndryshojë lulëzuar bimët Aloe dhe bimë të tjera me gjethe të mëdha;
Hold pastrimin e lagësht të banesës së paku një herë në javë (pas pastrimit nuk është përfshirë në dhomë për 3-4 orë); huyazytsi veshin dorashka para se të pastrimit duke përdorur kimikatet shtëpiake;
Përdorni jastëkët dhe batanije nga materiale hypoallergenic;
të heqë dorë nga rrobat sintetike;
Punojnë në zonat e ventiluar mirë;
përdorni numrin minimal të kozmetikës (preferojnë kozmetike hypoallergenic);

Ndiqni dietën hypoallergenic (mjeku i saj do të ju them).Për të përcaktuar shkakun e alerhotestuvannya alergji kryer - ajo përfshin teste të lëkurës, analizat e gjakut për antitrupa ndaj alergeneve të zakonshme dhe IgE (një matje e imunoglobulinave totale) testet e aplikimit me alergeneve kontaktit, si ju duken në mjek-okulist dhe Ent.
Kur bimët janë vidkvitnuly, metoda më e mirë e parandalimit është immunotherapy specifike duke përdorur alergeneve polen, "fajtor" në sëmundje. Kjo terapi përdoret sukses në trajtimin e sëmundjeve alergjike të përhershme - rinitit, konjuktivit, astma, të shkaktuara nga ndjeshmërisë rritjes te grimcave эpydermalnыm brendshme dhe pluhuri libri, kërpudhave dhe flokëve të kafshëve.

Doktor allergist-immunologist ndihmon pacientët që vuajnë nga:dermatit alergjik;
urtikaria;
Angioedema;
reagimet ndaj pickimin e insekteve;
alergji ushqimore dhe intolerancës ushqimore;
çrregullime imunitetit - këto përfshijnë ftohjet e shpeshta dhe sëmundje kronike me acarimin shpeshta (abrasions, grykët, sinusit, bronkit, osteomielit, sëmundjet e sistemit urogjenital, traktin gastrointestinal);
infeksion vazhdueshme të shkaktuara nga virusi, virusi Epstein-Barr; virus njerëzor lyth, citomegalovirus;

sindromi i lodhjes kronike.