Pranvera Alergjia


Jo vetëm ditë me diell, pemë të lulëzuar dhe lawns gjelbër sjell pranverë. Për fat të keq, pranverë, bimëve aktiv lulëzuar sjell shumë njerëz dhe ethe hay pranverë. Çfarë bën kjo fjalë e çuditshme? Pra, mjekët quhet reaksione alergjike për të mbjellë polen, e cila ndodh kryesisht në pranverë.

Pse ka një alergji pranverë?Për kanë kaluar gati 200 vjet që nga ai moment si një mjek Bostock nga Anglia ethe hay njoftoi zyrtarisht. Ai besonte se simptomat alergjike që lidhen me sanë. Pas 50 vjetësh ajo u provua se bari nuk është fajtor, dhe simptomat e ethe hay alergjik të shkaktuara nga poleni. Por emri i mbërthyer, dhe madje edhe në ditët e sotme termi "ethe hay" është ende përdoret gjerësisht.

Ne kemi thënë se shkaku është sëmundje sezonale polen. Kjo është për shkak se natyra synon mekanizëm kompleks të riprodhimit të bimëve. Kjo kokërr polen kryen të gjitha informatat gjenetike të një centrali gjatë pllenim. Pranvera - një kohë e bimëve totale pollinated, polen fluturon kudo, spore të padukshme depërtojnë në rrugët e frymëmarrjes. Ajo ishte atëherë sistemi imunitar i njeriut fillon për të stimuluar prodhimin e antitrupave, duke shkaktuar simptomat e para të alergjive.

Kur është koha për të marrë ilaç për ethe hay?


Simptomat e alergjive të pranverës janë të ngjashme me ato që lindin në kontakt me një alergjen. Por për shkak të sezonalitetit mund të vërtetojë se këto ankesa të shfaqet për shkak të pluhurit kudo:

 • Konjuktivit, ose inflamacion i mukozës së syve, karakterizohet nga ënjtje dhe skuqje, thatësi, kruarje dhe nganjëherë dhimbje në sy.

 • Hundë i lëngshëm ose kongjestion i hundës.

 • Fyt ashpër, e cila nuk është e shoqëruar me dhimbje.

 • Kollë e thatë.

 • Kruarje në veshët dhe hunda.

 • Manifestimet lëkurore janë të rralla, por me vlerë të përmendet në lidhje me to, koshere, kruajtje, thatësi, flaking lëkurës.


 • Simptomat mund të ndodhë vetëm apo në kombinim dhe me intensitet të ndryshme. Zakonisht ata janë rritur në të thatë, mot të nxehtë, në mëngjes dhe jashtë. Por në ambientet, në shi dhe gjatë natës është shumë më e dobët. Por edhe me të dobëtit, format e rralla të sëmundjes duhet të mendojnë seriozisht se si të kuruar ethe hay, sepse kjo kërcënon jo vetëm siklet, por komplikime të ndryshme.
  Shpesh alergjik ndaj pranverës dielli fillon në fund të shoqëruar nga periudhave të shkurtra të astmës. Shpesh sëmundjet e ndryshme virale në të cilën infeksionet më të lehtë të hyjnë në trup nëpërmjet një sistem të dobësuar imunitar.

  Metodat e trajtimin dhe parandalimin e alergjive të pranverës


  Si për të trajtuar ethe hay, në qoftë se nuk ka asnjë mënyrë për të shpëtuar nga poleni, ne tani diskutojmë. Në fund të fundit, jo të gjithë kanë mundësi për të shkuar për një kohë të gjatë në një vend me një klimë tjetër. Dhe në shtëpi nuk zakryyeshsya për disa javë.
  Për të filluar me të, është e nevojshme që të ketë në dorë kontrolluar antihistamine. Gjëja kryesore duhet të mbahet mend - por jo vetë-mjekoj dhe të konsultoheni me një mjek, i cili do të zgjedhë dhe të rekomandojë një droge që nuk do të shkaktojë përgjumje të tepruar dhe do të veprojë shpejt. Pa këto barna të reduktuar simptoma duhet të prisni një kohë të gjatë, e cila në mënyrë të konsiderueshme përkeqësojnë cilësinë e jetës.

  Ndihmojë dhe metoda të thjeshta të parandalimit të ethe hay. Pastrimi i rregullt i lagësht, rrjeta në dritare, Humidification ajrit në banesën e të zvogëlojë rrezikun e depërtimit alergjen në dhomën e ndenjjes. Rruga është e rekomanduar që të veshin syze dielli dhe të ecin mbrëmje krejtësisht me vlerë. Pas ecin do të jetë një veshje të detyrueshme ndryshim dhe lani tërësisht.