Dislokimi i rruazë qafës së mitrës, - mesit parë, torakale, një fëmijë, simptomat dhe trajtimi


Një kurrizore e dëmit më të madh të rënda të sistemit musculoskeletal, si është e shoqëruar shpesh nga dëmtimet e shtyllës kurrizore.
Dëmtime të tjera të zhvendosjes shpinë rruaza (izoluar ose të kombinuar me thyerje) ndodhin shpesh, shpesh lindin në situata të përditshme.
Përmbajtje

Çfarë është zhvendosja e rruazë?
Shkaqet kryesore
Shenjat dhe simptomat

Pasojat e mundshme
Diagnoza e dislokimit vertebrale
Trajtimi rruazë përmbysje
Parandalim

Çfarë është zhvendosja e rruazë? ?


Rruazë zhvendosja është një zhvendosje e trupit vertebral lidhje me ndarjen më të ulët në kundërshtim me nyje kyçeve mes degëve të sipërme (vыvyhnutoho) dhe rruaza të ulët.
Foto: zhvendosja e rruazë qafës së mitrës pestë
Varësisht se si ka ndodhur kalimi, sprains ndahen në:para dhe mbrapa;
bilaterale dhe unilaterale;
plotë dhe pjesa (subluxation);
lidhura, rrëshqitje dhe i kthyeshëm.Karakteristika anatomike dhe fiziologjike të shtyllës kurrizore, i projektuar për të siguruar mbështetje të besueshme dhe të rezistencës trupin e njeriut, në masë të madhe komplikojë mundësinë e zhvendosjes - rruaza të sigurt lidhur me njëri-tjetrin me anë të nyjeve të forta kyçeve, ligaments dhe disqe intervertebral.

Fig:. Dislokimi i njëanshëm
Prandaj, një çrregullim i mundshëm i veprimit të faktorëve të mjaftueshëm të forta traumatike, por edhe në këtë rast ndodh shpesh me thyerje shoqëruese e zhvendosjes rruaza (zhvendosja-perelomo).
Fig:. Kalë zhvendosjen dypalësh e rruazë qafës së mitrës
Përjashtim është shpinë qafës së mitrës - për të shkathët, me ligaments fleksibël intervertebral shtrirje dhe nyjeve funksionalisht aktive - nuk lindin zhvendosje në formë të pastër.

Arsyeja kryesore?


Shkaku kryesor është trauma rruazë zhvendosja, edhe pse në disa raste mund të rruazë zhvendosur për shkak të një të mprehtë, tkurrje jashtëzakonisht të fortë të muskujve.

Faktorët që shkaktojnë traumatike përkulje tepruar shpinë, zgjerim, rotacioni (rotacioni) ose lakimi, ndërsa radha, të çojë në një ndryshim të rruaza.
Sprains neto mundur në shybatelnom, rotacionit dhe mekanizëm përkulje-rotacionit të lëndimit, pererazgibaniya vыvyhu zakonisht paraprihet rruazë thyer.
Fig. Shtyllën kurrizore - mesit (a, b) dhe qafës (c, d)
Lakimi dhe zgjatues zhvendosja gjithmonë bilaterale, rrotulluese - njëanshëm.
Menjëhershëm shkaqet dislokimi i rruaza:
Aksidentet rrugore (makina, lëndimet aksident treni në çiklistëve).
Renia nga lartësi (katatravma).
Diving në pellgje të cekët me një zhurmë kokën e tij në pjesën e poshtme.
Bie në kokë tilted përpara (në miniera, ndërtim).
Sport lëndimit (radha, anim, rënie, kthese).
Heqjen e peshave.
Tkurrje spastik muskujve.Shenjat dhe simptomat?


Shenjat klinike i zhvendosjes rruazë përcaktuar lokalizimin e lëndimit, prania ose mungesa e lëndimit të palcës kurrizore.

Dislokimi i rruazë qafës së mitrës


Simptomet kryesore të dislokimit të qafës së mitrës rruazë janë:dhimbje;
gjë e shëmtuar qafën;
detyruar ose pozita e paqëndrueshme kokë.
Dhimbje ndodh në kohën e lëndimit, shpesh i shoqëruar nga kryq rreth qafës së tij.
Për shkak të dhimbjeve në qafë është mundësia e thyer e lëvizjeve aktive dhe pasive e kokës së tij. Kur ngjeshja e arteries vertebral festohet marramendje, pacientët përmend "potemnenyy" ose "ndez" në sytë.
Nëse dëme shoqërues rrënjët spina radiating dhimbje përgjatë nerva:
në rajon zverku (çrregullimi në Atlanta - rruazë parë i qafës së mitrës);
në sup brez, sup (zhvendosja në mesatare qafë departamenti);
në gjymtyrëve të sipërme dhe mezhlopatochnuyu zonën (në më të ulët dislokimin qafës rruaza).Qafën deformim shfaqet dukshëm në sy të ndryshojë konfigurimin e tij (pamjen e kthesa patologjike, ulet shfaqje në vendin e zhvendosjes).
Qafa prekje vendosur:dhimbje;
ënjtje;
në disa raste jashtë prekje është "dështim" mbi vendin e zhvendosjes dhe gishtin futur në gojën e viktimës, është e mundur me anë të pasme të fytit për të ndjehen të fryrë zhvendosur rruazë.
Pozicioni i stimuluar kokë mund të jenë të ndryshme në varësi të llojit i zhvendosjes dhe mekanizmit të origjinës së saj:një kreu i paplotë zhvendosja e njëanshme (subluxation) tilted në një mënyrë të shëndetshme;
me dislokimin e plotë të njëanshme - pacientit;
Në dislokimit dypalësh për shkak të prirje e tepruar kokë lakimi, shtyrë dhe tilted pak përpara.
në stsepyvshemsya dislokimit kreu tilted në anën dëmtuar dhe u kthye në banak.Përkufizimi subluxation i një fëmije: Photo
Shkalla e paqëndrueshmërisë së kokës në krahasim me trupin varet nga shkalla e dëmtimit.

Në lëndimeve të rënda që përfshijnë të shtyllës kurrizore shënuar simptomë guillotines (kreu i "lirë"), me lëndimet e pacientit moderuar ashpërsia ka për të mbajtur kokën e tij me duart e tij, me dritë stabilitetin Zhvendosjet kreu parashikuar tensionin shtesë muskujt e qafës.
Nëse dislokuar shpinë rruazë nerva kurrizore-plagosur trurit, pacienti ndodhin në pjesën e sipërme gjymtyrë parezë apo paraliza, ulur ose dhimbje mungon dhe ndjeshmëri prekshëm nuk quhen reflekset.
Fig:. Ngjeshja e palcës kurrizore në dislokimin e qafës së mitrës rruazë

Paraliza e plotë e të gjitha katër gjymtyrët, mungesa e kontrollit mbi fiziologjik (urinim myyazytsilne dhe defekimit) tregojnë çështjen e lëndimit të palcës kurrizore - jashtëzakonisht të pavolitshme sa i përket shenjë prognoze.
Ju duhet të marrë në konsideratë mundësinë samovpravlenyya zhvendosja e rruaza të qafës së mitrës, sipërfaqja e kyçeve në rajonin e qafës së mitrës janë pothuajse horizontale, dhe kur e kthyer kokën (në dëmtime të vogla të rastit apo të rastit gjatë transportimit të pahijshme) është kompensuar rruazë në vendin e "tyre".

Si rezultat i X-ray e shenjave shpinë zhvendosjes mungojnë, ndërsa dëmi i vërtetë mund të jetë shumë serioze.
Është e vështirë për të vendosur diagnozën e saktë dhe të çon në azhurimet trajtim të kërkuara.

Dislokimi i rruazë mesit


Në mesit Zhvendosjet vertebral janë të rralla, prapa lëndimet zakonisht japin rritje të perelomo-zhvendosje.
Perelomo-dislokimin e rruaza në shpinë mesit, e kombinuar zakonisht me lëndimit të palcës kurrizore, duke qenë jashtëzakonisht të rënda, dëmtime të rrezikshme për jetën.

Disponueshmëria dhe mungesa e substancës së dëmtimet e shtyllës kurrizore do të varen simptomat dislokimit:viktimat ankohen për dhimbje që mund të lokalizuara në pjesën e prapme dhe për të dhënë bark, ijë, mollaqe, gjymtyrët e poshtme;
rrënjët kurrizore trurit është në gjendje të çojë në dhimbje të forta të barkut shoqëruar nga simptomat e acarim peritoneal, ndonjëherë i gabuar për klinikën "barkut akute".
pacienti është në një pozicion të detyruar lëvizjet aktive në gjymtyrë të ulëta të kufizuara ose krejtësisht e pamundur.
Foto: rruazë pereloyazykavyh në foto
Në provim mbrapa mund të zbulojë abrasions, bruises.
Gjatë mjeku prekje duke mbajtur gishtin tuaj në këshilla e proceseve spinous e rruaza, tregon një boshllëk në vendin e linjave të zhvendosjes (perelomo-zhvendosja) dhe dhimbje lokale.
Shpesh një rënie ose mungesa e ndjesi në gjymtyrët më të ulët, pamundësia për të urinuar.

Dislokimi i rruazë kraharorit


Kraharorit rruaza janë gjithashtu në bashkim të fortë mes tyre, e cila çon në mungesë pothuajse të plotë të zhvendosjes "të pastër".

Simptomet e dislokimit kraharorit rruaza janë të njëjta si zhvendosja në shpinë mesit:dhimbje;
shqisor;
ndryshojë lëvizjet vullnetare poshtë lëndimit;
zbulimin e një pushim në linjë vizatuar mbi proceset spinous.Perelomo-zhvendosja e rruaza të kraharorit lëndimit palcës kurrizore çështje prognoza jashtëzakonisht të pavolitshme sa i përket, rezultateve të mundshme fatale edhe në fazën prehospital ose paaftësisë.

Rruazë zhvendosja në fëmijë dhe foshnja


Lëndime të qafës së mitrës - një variant i traumave lindjes.
Dislokimi i rruazë qafës së një fëmije në lindje është:Në manual përafërt obstetrik për të tërhequr në kokë, sidomos jashtë pushtetit, në qoftë se nuk duhet kryer mbrojtur perineum dora obstetër vë presion mbi fëmijën rozhdayuschuyusya kokë.
Kur aplikoni pincë ose nxjerrja vakum të fetusit.
Gjatë cezariane, sepse kur fëmija minimale prerje tërhoqi qafën dhe kokën.
Një ofrimit të shpejtë dhe të shpejtë, me një legen të ngushtë e nënës.

Ofrimit të natyrshme në prezantimin e gabuar të fetusit (kundërvajtja, këmbë, fytyrës).
Për fëmijët e parashkollor dhe shkollor moshës dislokimin e rruaza që i përkasin të rralla lëndimeve specie vstrechayuschemusya, dhe shumë shpesh ndodhin në shpinë qafës së mitrës.
Zakonisht zhvendosja prek pjesën e sipërme të qafës së mitrës (zhvendosja Atlanta-boshtor të përbashkët), ata vënë re një përmbysje të rrallë të rritur e rruazë qafës së mitrës dytë.
Një zhvendosje e lehtë e rruaza në qafë e sipërme të shkaktuar nga çekuilibër fiziologjik (kreu relative të trupit sesa në të rriturit) dhe dobësia e komunikimit në nivel të parë dy rruaza të qafës së mitrës.

Një tipar i veçantë i shtyllës kurrizore në fëmijët është elasticitetin e saj të lartë, e cila ka rezultuar në lëndime të rënda dhe madje edhe me zhvendosjet fortë kurrizor dhe dëmtimit masiv të substancave të shtyllës kurrizore mund të myyazytsilne rivendosur integritetin anatomike e kanalit kurrizore.
Kur një fëmijë i tillë kryhet X-ray e shpinë, zbulojnë një mospërputhje të mprehtë mes ashpërsia e foto radiologic (ndryshimet normale ose minimale) dhe ashpërsia e simptomave klinike.
Pse crunches shpinë? Mbi shkaqet e mundshme, lexoni artikullin tonë në lidhje me kriza në shpinë.

Çfarë dislokuar rruazë ndryshon nga subluxation? Shih këtu.


Pasojat e mundshme?


Pasojat Rruazë dislokimit do të varet nga lëndimi shoqërues (palcës kurrizore, rrënjët cerebrale kurrizore, arteriet vertebral), afateve kohore dhe plotësinë e trajtimit.
Rezultati rruazë zhvendosur mund të jenë:Shërim të plotë.
Dhimbje koke, marramendje, migrenë, hipertension - pas dislokimit të rruaza në compression qafës së mitrës e enëve të gjakut.
Dhimbja në gjoks dhe mbrapa pas çrregullimesh në torakale dhe mesit.

Parezë përkohshme dhe paraliza, ndijor dhe mundësitë e lëvizjeve aktive nën plagë me bruises dhe ngjeshje e çështjes shtyllës kurrizore.
Dhimbje të nervit shiatik, dhimbje mesi, manifestime të tjera të osteokondroza.
Paralizë të përhershme me humbjen e ndjeshmërisë, aftësinë për të kontrolluar lëvizjet vullnetare dhe e fiziologjike nën dislokimin në shkelje të integritetit anatomike të palcës kurrizore.
Transformimi i disk intervertebral mes rruaza dhe vыvyhnutыm më të ulët të cilat më pas mund të shkojnë për të herniation disk.

Fëmijët dislokuar rruaza gjatë lindjes mund të shkaktojë rritjen e presionit intracranial, nervozizëm, hypertonicity, keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu, dhe shkakun e mëtejshëm të dhimbje koke të shpeshta, dystonia vegjetative-vaskulare, sjellje të pasakta.Foto: Kryvosheya një fëmijë

Diagnoza e dislokimit vertebrale?


Lëndimet diagnostike kërkimit mbrapa përfshijnë:Sëmurë sondazh (ose dëshmitar plagosur nëse viktima është pa ndjenja, e cila është në gjendje kome apo shok);
shqyrtim i kujdesshëm;
Metodat e ekzaminimit të veçanta (laboratorike dhe instrumentale).

Sondazhi hetuar rrethanat e lëndimit - një pikë shumë të rëndësishme, sepse kjo ju mundëson për të vendosur mekanizmin e lëndimit dhe për të nxjerrë konkluzione në lidhje me llojin e zhvendosjes dhe vendndodhjen e saj.
Për shembull, një tregues i dëmtimit të qafës, në një gjendje të zgjerimit (duke rënë nga një lartësi ose të bjerë objekteve të rënda në kokë) do të jetë yyazytsirnistyu lartë tregojnë dytë përmbysje qafës së mitrës rruazë.
Nëse pacienti është i vetëdijshëm, duke i kërkuar atij për karakterin dhe vendndodhjen e dhimbjes: sa intensive është, jep kudo, rritet me lëvizjet. Pacientët mund të tregojnë një mungesë të urinimit, mungesa e kontrollit mbi funksionet fiziologjike.

Gjatë inspektimit gjithashtu:vlerësuar peshën e (nga e kënaqshme në subluxations çrregullimesh jashtëzakonisht të rënda në perelomo-çështje e lëndimit të palcës kurrizore ose me dëmtime të kombinuara);
shqyrtuar me kujdes lëkurën për të zbuluar bruises, hematomas. Kushtoj vëmendje për pozitën e detyruar të kokës dhe trupit;
Vlerësimi vizuale kryer konfigurimin e shpinë;
mjeku kryen prekje, duke vënë në dukje fushat e dhimbjes lokale, ënjtje, "dështim", "vыbuhanyy" dhe defekte të tjera, shkelje të linjës integritetit vizatuar së bashku majat e proceseve spinous;

studiuar lëvizjet e ruajtjes vullnetare, ndjeshmëri, reflekset gilcë.Në provim, është thelbësore për të përcaktuar nëse ka pasur shkelje të integritetit anatomike të palcës kurrizore, e cila në fillim është një detyrë mjaft e vështirë.
Fakti është se kur ka një dëmtim kurrizore kurrizore shoku - "pushim fiziologjik ose funksional palcës kurrizore, e karakterizuar ndalimin e përkohshëm të reflekseve, mungesën e ndjeshmërisë dhe lëvizjeve vullnetare nën nivelin e lëndimit.
Simptomet e shokut kurrizore mund të ruhen për një kohë të gjatë - nga disa ditë deri në një muaj.

Për të dalluar tronditjen kurrizore e anatomik pushim ndihmë karakteristikat e mëposhtme:prania e madje edhe lëvizjet delikate apo reduktime arbitrare nën lëndimit të muskujve;
ruajtjen ndjeshmëri ndaj presionit të fortë;
prania e nxit të pastroj ose të urinuar.Të gjithë pacientët me dëmtimet e shtyllës duhet të inspektojë traumatologist dhe neurolog, dëshminë - një kirurg, neurokirurgu dhe specialistë të tjerë.

Hapi i ardhshëm është një provë shtesë diagnostik.
Në kushtet e çdo spital si metodë informative e thjeshtë e përdorur X-ray e shpinë, zbulon dislokimit, subluxation dhe zhvendosja-perelomo.

Megjithatë, ajo duhet të konsiderojë mundësinë e dislokimit samovpravlenyya kur shenja X-ray e deformimi do të jetë.
Nëse është e mundur, është e këshillueshme për të kryer një kompjuter ose rezonancë magnetike të imazhit të shpinë, e cila mund të shihet jo vetëm kockave dhe dëme të përbashkët, por ndryshime në thelbin e palcës kurrizore, përreth indeve të buta.
Sa mbulon një pjesë të shtyllës kurrizore? Kjo ju do të mësojnë nga neni tonë në lidhje me hapësirën shell dhe palcës kurrizore.
Çfarë kockat përbëjnë skeletin tonë? Lexuar në lidhje me të këtu.

Pse dhemb joints? Shih këtu.

Trajtimi i rruaza ndrydhur?


Ndihma e parë


Nëse dyshoni se një pacient kurrizore plagosje duhet të vihet në një sipërfaqe të fortë, duke siguruar pasuri maksimale të vërtetë.
Transporti kryhet në mburojë në pozicionin e viktimës shtrirë në shpinë të tij. Nëse nuk mburoja, transporti është kryer në një barelë në pozicion të prirur në barkun e tij me kokë dhe supet nën rul.
Pasi viktima është marrë në spital, është e nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur për të vendosur një diagnozë të saktë dhe të fillojnë trajtimin - aq më shpejt ajo filloi, më mirë prognoza për viktimën.


Largimi i dislokimit të pastër është bërë nga reposition menjëhershëm, ose me anë të nxjerrjes ose procedure kirurgjikale.

Reduktim


Reduktimin simultan është kryer në të freskët (deri në 10 ditë) dislokimin e rruaza të qafës së mitrës (nga të dytë të gjashtë).
Reduktimi është kryer pas anestezi mëparshëm: pacienti është vendosur në shpinë të tij shpjegoj me kokë (kokë varur mbi buzë të tabelës) dhe kirurg dorë merr praktikë.

Zgjerim


Shtrihen është më efektive kur Zhvendosjet në rajonin e qafës së mitrës, dhe në rastin e dëmtimit të shtyllës kurrizore në torakale apo mesit të përdorin atë praktike.

Fig. Duke tërhequr zhvendosjen e rruazë qafës së mitrës
Shtrihen është kryer duke përdorur sythe Hlyssona me ngarkesë ose me tërheqje skeletik për kurrizin parietal. Në ngarkesa normale përdorimi tërheqje peshon deri në 4 kg, e detyruar - ngarkesa të rënda peshon 10 kg
Pas reposition ose nxjerrjes për të siguruar stabilitetin në shpinë qafës së mitrës dhe rivendosur funksionet e rekomanduar immobilisation qafën jakë nëpër llogore veshur për të paktën një muaj, pastaj u transferua në një korse të veçantë ortopedik.

Foto: Shangqiu jakë
Në këtë periudhë bëhet edhe fizioterapi.

Trajtimi kirurgjik


Reduktimin e hapur e dislokimit rruazë përmes seksionit operativ treguar në çrregullimesh të vjetra, trauma, kraharorit dhe mesit, të cilat zakonisht janë vërejtur zhvendosjen kombinuar me thyerje dhe dëmtim të përmbajtjes së kanalit kurrizore.
Në këtë rast, auditimi i detyrueshëm për të eliminuar mbeturinat, gjakderdhje burime, etj
Foto: imobilizimi operacional i dislokimit të qafës së mitrës rruaza
Aktualisht, kirurgji rekomanduar për të komplikuara dhe çrregullimesh në rajonin e qafës së mitrës.

Video: diagnoza dhe trajtimi kirurgjik i rruaza të qafës së mitrësMasat e parandalimit?


Parandalimi i dislokimit të rruaza është reduktuar në parandalimin e lëndimit - e brendshme, industriale, sportive.
Për të parandaluar zhvendosjen e qafës së mitrës në foshnje është e nevojshme për trajnimin dhe ritrajnimin dhe gjinekologëve të përqëndrohet në menaxhimin e kujdesshëm të punës, për të kryer një vlerësim të duhur të punës, të kryer seksion cezariane në malposition.