Ulçera peptike Ulçera duodenale 12


Organet e tretjes brenda rreshtim mukozës, e cila mund të rrëzohet nën ndikimin e acidit dhe pepsinë. Ulçera peptike Ulçera duodenale 12 është shkaktuar nga ky proces patologjik dhe i shoqëruar nga shprehjet që nuk shërohet plotësisht - në vend të kësaj ata formuan indeve mbresë.

Pse zhvillojnë ulçerë duodenale 12?Shkaku kryesor i kësaj sëmundjeje është një infeksion i bakter Helicobacter pylori. Fillimisht, ky mikroorganizëm shkakton inflamacion i stomakut, dhe pastaj - në 12 zorrë duodenale.

Faktorë të tjerë të favorshme:

 • Imuniteti sëmundje;

 • duodenitis kronike;

 • lodhje nervor, stresi sensibilitet;

 • trashëgim;

 • rritur aciditetin e stomakut lëng;

 • të ushqyerit e dobët;

 • duke marrë drogë të caktuara (antibiotikët, hormonet, droga jo-steroidal anti-inflamator);

 • abuzimi me alkoolin;

 • trauma, humbja e gjakut, djegiet.


 • Simptomet e Ulçera duodenale


  Sëmundja është kronike, dhe kështu ndodh me remissions dhe rifillimi. Në rastin e parë, shenjat klinike të ulçerë praktikisht të padukshme ose mungon. Gjatë Ulçera duodenale akute ka simptomat e mëposhtme:


 • humbje të rënda në peshë pavarësisht nga rritja e oreksit;

 • urth;

 • kapsllëk nga disa ditë deri në 2-3 javë pas lëvizjeve të zorrëve janë shpesh të pranishme në mpiksjen e gjakut karrige;

 • belching;

 • të përzier;

 • bloating;

 • të vjella, e cila e bën më të lehtë për shenja të sëmundjes;

 • dhimbje mbi kërthizë dhe zonën epigastrike (sindromi zakonisht shfaqet gjatë natës dhe në një stomak bosh ose 2-3 orë pas një vakt, shpesh i jep dhimbje në shpinë, të zemrës, nën teh shpatullën);

 • nervozizëm;

 • pagjumësi.


 • Trajtimi i Ulçera duodenale


  Strategjia kryesore në trajtimin e ulçerës - Regjimi korrigjim dhe dietë. Dietë duhet të përmbajnë sasi të larta të fibër, vitamina adekuate, proteina dhe minerale. Ne rekomandojmë produktet e mëposhtme:

 • herbs, fruta dhe perime;

 • efekti i drithërave ambalazhi, veçanërisht bollgur;

 • gruri tërë bukë pjekje dje;

 • supave mukoze;

 • dietë mishit të bardhë dhe peshku.


 • Është e këshillueshme për të krejtësisht të heqë dorë nga alkooli, të paktën gjatë relapses. Në raste të tjera duhet të abstenojnë nga skuqur, tymosur, konservuar, i kripur dhe ushqime të ëmbël, të kufizojnë sasinë e kafe, çokollatë dhe erëza nga menuja.

  Përveç kësaj, mjekim të caktuar:

 • antacidet për të ulur aciditetin e stomakut;

 • antibiotikët, në qoftë se ndonjë infeksion Helicobacter pylori;

 • Agjentët antisecretory.


 • Acarimin shpeshta, formimin e plagët e shumta dhe të mëdha në mukozës 12 Ulçera duodenale është arsyeja për kirurgji. Operacion përfshin largimin e plagët ose prerje e seksionit të dëmtuar e trupit.

  Parandalimi i Ulçera duodenale


  E vetmja mënyrë efektive për të parandaluar sëmundje konsiderohet respekt të rënda dhe të përhershme për një dietë të ekuilibruar. Është e rëndësishme që të heqë dorë nga alkooli dhe duhani, të japë pjesën tjetër natë të mjaftueshëm të s. Parandalimi gjithashtu përfshin ekzaminimin e rregullt nga një gastroenterologist të përjashtuar ndotjen nga mikroorganizmat Helicobacter pylori, duodenitis rrjedhjen e kontrollit, në qoftë se ajo është e pranishme në histori.