Ulcerative kolit - Trajtimi


Trajtimi konservativ i kolit ulcerative efektive vetëm kur është e nevojshme për të eliminuar simptomat - dhimbje, diarre, ethe. Nëse pacienti hap gjakderdhje, ajo është jashtë në zgjedhjen e strategjisë së trajtimit - për herë të parë mjekët janë duke u përpjekur për të ndaluar atë përdorimin e drogës, por me relapses shpeshta apo gjakderdhje shqiptuar, ndërhyrje kirurgjikale është treguar.
Aktualisht, sëmundja është e vështirë për të kuruar - një qasje të integruar dhe dietë të rregulluar për të ndihmuar në parandalimin e ulcerat dhe vonuar pamjen e re. Kjo kërkon një kohë të gjatë dhe nuk garanton një rezultat të suksesshëm.


Karakteristikat e trajtimit të mjeteve juridike popullore ulcerative kolit


Trajtimi i bimëve ulcerative kolit duhet të jenë shumë të kujdesshëm. Fakti se edhe bimët në dukje të parrezikshëm mund të shkaktojë dëm të konsiderueshëm të trupit. Prandaj, para se të trajtohet me herbs, ju duhet të konsultoheni me një mjek ose për ta vënë atë në vëmendjen për të ndoshta të rregulluar ilaçe duke marrë barëra.
Gjithashtu vini re se një fitolikuvannya mjaftueshme. Terapia e kombinuar e nevojshme që përfshin ilaçe dhe mjete të bimor. Mbështeten në fuqinë e bimëve në këtë situatë nuk kanë simptoma si të rënda të kolit ulcerative është trajtuar shpesh me hormone, analoge të cilat në botën bimore atje.

Trajtimi i Propolisi ulcerative kolit
Shpesh në sëmundjeve të traktit gastrointestinal cilat janë të lidhura me aktivizimin e microflora dëmshme dhe ulur imunitetin dhe formimin e ulcerat, duke përdorur Propolisi. Kjo është një Germicidit madhe me veprim efektiv astringent. Propolisi përmban shumë enzima për shkak të specifikave të krijimit të tij - bletët duhet të përpunojë atë për të marrë këtë produkt.
Për trajtimin e kolitit ulcerativ përdorur ujë dhe 30% tretësirë ​​alkoolit. Edhe në kohërat sovjetike, kur janë zhvilluar ilaçe nga kolit ulcerative, hulumtuesit kryer eksperimente - Propolisi mund të ndikojë pozitivisht në rrjedhën e sëmundjes. Rezultatet ishin inkurajuese - Propolisi mund të zvogëlojë dhimbjen dhe për të rivendosur lëvizshmëri zorrëve, dhe testet treguan se microflora patogjene u shkatërrua.

Propolisi duhet të marrë 30 pika 3 herë në ditë para ushqimit për një muaj. Kur degradimi duhet të ndalojë marrjen e ilaçeve.
Gjithashtu në trajtimin e sëmundjes mund të ndihmojnë microclysters me 4% solucion ujor te propolis. Kanë nevojë për 4 g Propolisi grimcuar thatë derdh 100 ml ujë dhe le të qëndrojë gjatë natës. Zgjidhja është që të bëjë një klizmë.
Trajtimi i bimëve ulcerative kolit
Ekspertët rekomandojnë të pijshëm zierje Mjekësia tradicionale e gjethet e butë për të reduktuar simptomat e kolit. Gjithashtu ekstrakte të dobishme e kamomil dhe bli lule - ata ndihmojnë lehtësimin inflamacion.

Sage dhe nenexhik të ketë një efekt qetësues në mukoze që ndihmon të zvogëlojë dhimbjen.

New në trajtimin e kolitit ulcerativ


Për trajtimin e kolitit ulcerativ zakonisht kanë disa grupe. Midis tyre, ne mund të gjeni produkte të reja dhe efektive të drogës testuar vjetra që janë ende të domosdoshme.
Trajtimi i zorrë ulcerative kolit në simptome të moderuar
Nëse simptomet slabovыrazhennыh medikamente të përshkruara acid 5-aminosalicilik. Këto përfshijnë mesalazane dhe Sulfasalazine. Ata kanë një efekt shërimi dhe redukuar inflamimin.

Trajtimi i sëmundjes me simptoma
Kur simptomat janë të nevojshme kortikosteroidet - prednisolon, për shembull. Ata mund të administrohet në formën e enemas, tableta ose injeksione. Nëse keni kurs septike, edhe të emërohen, dhe antibiotikët. Trajtimi i simptomave, përveç këtyre barnave, nuk kërkojnë mesalazane të ndaljes apo sulfasalazine.

Parandalim


Përdorur më parë si një mjekim parandalues ​​vetëm acidit 5-aminosalicilik, por sot është edhe një grup i drogës me vitamina, rikthen mucous - Doktovyt, për shembull.

Kur operacioni është i nevojshëm?


Mjekët besojnë se operacioni është i nevojshëm në qoftë se ka pasur gjakderdhje e rëndë, vrimë zorrës së trashë zhvilluar, ose ka një ngushtim i lumen.