Shkaqet peptike, trajtimi dhe dietë


Ulçerë peptike dhe Ulçera duodenale - është ndoshta sëmundja më e zakonshme e sistemit të tretjes. Kjo sëmundje karakterizohet nga formimi i lezioneve ulcerative të mukozën e zorrës së hollë dhe stomakut.
Shpesh ulçerë çon në shumë të komplikime të rënda të ulcerat malinje me zhvillimin e mëvonshëm të kancerit të stomakut, ulcerat në depërtimit janë organet afër, vrimë e ulcerat, gjakderdhje të brendshme, etj Aktualisht Ka shumë trajtime për këtë sëmundje"Por me të vërtetë të efektshme janë vetëm disa prej tyre


Trajtim


Quite një periudhë të gjatë kohore ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale u konsiderua si një çekuilibër të thjeshtë në mes të rikuperimin dhe shkatërrimin e indeve të mukozës së stomakut dhe duodenum. Gjithashtu, besohej se një rol të rëndësishëm në formimin e ulçerës luajtur stresit kronik dhe rritjen e sekretimit të acidit klorhidrik.
Megjithatë, pas një studimi të detajuar dhe të plotë të Patogjeneza e sëmundjes gjeti që ndoshta rolin kryesor në formimin e ulcera peptike luan sëmundje "Helyobakter pylori"Si një komponent i rëndësishëm i ulçerave të trajtimit ishin antibiotikët.

Trajtimi i ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale ka objektivat e mëposhtme:
- Helikobakterioza çrrënjosur plotësisht
- Parandaluar ndërlikimet
- Normalizuar tretje
- Mbroni traktin gastrointestinal nga efektet negative të ushqimit moderne
- Për të reduktuar sekretimit të acidit klorhidrik
- Mbrojë Mukoza e stomakut dhe duodenum nga efekti i dëmshëm i enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit dhe acid klorhidrik
- Për të shpejtuar shërimin e ulçerës formuar
- Kjo është e detyrueshme për të trajtuar comorbidities, mund të stimulojë zhvillimin e mëtejshëm të ulcera peptike

- Treat komplikime të shkaktuara nga ulcera peptike
Çrrënjosja e plotë e helyobakternoy infeksionit të kryer në dy faza (shumica e pacientëve shërohen pas fazës së parë).
Llojet e drogave të përdorura në trajtimin e të helyobakternoy:
- Droga Antibacterial: penicilinë (Amoksytsyklyn), një grup i nitroimidazole (metronidazol), tetracyclines dhe makrolid (Clarithromycin)
- Frenuesit e acidit hidroklorik sekretimit, frenues pompe protoni (omeprazol, rabeprazole dhe lansoprazole) dhe antihistamines (Ranitidina)

- Hastroprotektorы: Përgatitjet bismut (subcitrate bismut)
Në fazën e parë të trajtimit të emëruar proton frenues pompe ose antihistamine + Metronidazole + clarithromycin. Nuk përjashtohet zëvendësuar një drogë në një tjetër (vetëm veprime të ngjashme). Dozimi dhe përbërja përfundimtare e të gjithë rrjedhën e trajtimit të miratuar nga një mjek në bazë të performancës individuale të secilit pacient individualisht. Trajtimi i zakonshëm i sëmundjes peptike kryhet brenda shtatë ditëve dhe suksesi i këtij kursi ka për qëllim zhdukjen e plotë e baktereve helyobakternoy është rreth 95 për qind, dhe frekuenca e rikthim vëzhguara vjetor është zvogëluar për 35 për qind.

Në rrjedhën e trajtimit të përshkruar më sipër skemës yyazytsirnist madhe (rreth 63%) e reaksioneve të ndryshme negative. Reagimet më të zakonshme anësore alergjike (skuqje të ndryshme të lëkurës) janë edhe raste të shpeshta të shkeljes së funksionimit normal të gastro - traktin e zorrëve (dysbacteriosis, diarre, nauze dhe vjellje), rrallë gjetur shkelje të gjakut (agranulocytosis). Reagime goxha serioze negative vërehet kur duke marrë medikamente si furazolidone dhe tetracycline (rreth dhjetë për qind e pacientëve në këtë rast anuluar këtë kurs të trajtimit).

Në mungesë të dinamikën pozitive të trajtimit të fazës së parë, faza e dytë është caktuar: subcitrate bismuthit + tetracycline + pompë proton frenues + Metronidazole. Kohëzgjatja e trajtimit është rreth katërmbëdhjetë ditë. Megjithatë, ajo është shumë më tepër (se në të parë), efektet anësore dhe shumë e vështirë tolerohet.

Për të përshpejtuar shërimin ulçerë dhe të stimulojë proceset e shërimit të caktuar: detit buckthorn naftës, Methyluracilum, anabolics steroide, Solcoseryl, aloe dhe vitaminat.

Për të eliminuar dhimbjet dhe për të përmirësuar procesin e shërimit përshkruesit: almagel, sukralfat dhe de-Nol.
Në rast të komplikimeve (zhvillimi i kancerit të stomakut, stenozë, ulcerat dhe gjakderdhje të brendshme), aplikuar kirurgji, qëllimi kryesor i të cilit është eliminimi i ulcerat dhe fillimin e komplikacioneve. Hiq ulcerat gjithmonë të kombinuara me hastroplastykoy (restaurimi formë stomaku)
Dietë


Pacientët me forma akute peptike Ulçera emëruar ashtuquajtur №1 dietë.

Nga ushqimi janë eliminuar:
- Perimet e papërpunuara dhe fruta (dardha, pjeshkë, lakër)
- Fried ushqime, turshi dhe i tymosur
- Supë koncentruar dhe erëza
- Kakao, kafe dhe pije të gazuara
Konsumi i rekomanduar:
- Peshku dhe mishi (steamed)
- Kashi e bollgur dhe bollgur
- Produktet e qumështit
- Pure Blackberry, mollë, karrota dhe panxhar
Ushqimi duhet të jetë pjesë si të vogla 5-6 herë në ditë. Ushqimi duhet të jetë në temperaturën e dhomës.

E gjithë periudha e trajtimit duhet të jetë për të eliminuar plotësisht përdorimin e alkoolit dhe duhanit.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. kolit. Simptomat dhe trajtimi i kolit
2. Trajtimi i gastrit dhe dietë të detyrueshme
3. Trajtimi i mëlçisë