Vyrylnыy sindromi Vyrylyzm


Sindromi Vyrylnыy - sëmundje endokrine që është e karakterizuar nga pamja e femrave androgen tipare mashkullore mund të ndodhë në pothuajse çdo moshë.
Në gratë, virilization (masculinization) është për shkak të prodhimit të tepërt të androgens (hormoneve seksuale mashkullore) vezore ose gjëndra veshkave, dhe si rezultat i metabolizmit të dobësuar të hormoneve steroide në indet. Edhe zhvillimi i këtij sindromi mund të shkaktohet nga kushte të ndryshme patologjike: hipofizës - tumor Cushing ose hyperplasia veshkave, acromegaly, vezore polykystoznыmy, tumoreve të trurit, tumoret ovarian maskulynyzyruyuschymy, sindromi gjenital tuberkulozi Morgagni. Përveç kësaj vyrylyzm mund të jetë edhe kushtetues dhe të zhvillohet gjatë menopauzës apo gjatë shtatzënisë.


Për shkak të një rritje të konsiderueshme në androgens në trupin e femrës, është zhvillimi i ndërtimit të një vepre meshkuj: një fije floku të mprehtë trupi në trup dhe fytyrë, muskujve hypertrophy atrofi të gjirit dhe atrofi e organe gjenitale brendshëm dhe të jashtëm (mukozën e vaginës, klitoris, mitrës) supet gjerë, pellgut të ngushta , ka një zë të ulët mashkull. Shumë shpesh ka ndryshime në lëkurë, duket lëkurë puçrra fytyre është me vaj.
Diagnoza bazohet në manifestimet klinike dhe analizën e të dhënave laboratorike të urinës dhe të gjakut.

Virylnoho Sindromi Trajtimi varet nga shkaku që e ka shkaktuar këtë sëmundje. Nëse dukuri është shkaktuar formimin e tumorit të vezoreve ose gjëndra veshkave - nevojën e operacionit për heqjen e tumorit. Në rastin konkret, sindromi polycystic vezore, эstrohenhestahennыe përdorur drogë sintetike, antiandrogens (Diana, Androcur) dhe bisekurin. Gjithashtu pronat antiandrogenic veroshpiron në doza të mëdha.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:

1. hipofizës - Cushing 2. Hypothyroidism