Varur moles


Moles Hanging janë neoplasms beninje epiteliale (tumoret). Pamja e jashtme, ata duken si një rritje trazuar në sipërfaqen e një larmi të ngjyrave - nga ngjyrë bezhë në ngjyrë kafe të errët. Ndryshe moles në këmbë me të cilën ata janë të hutuar shpesh, moles varur kanë një proces të gjatë, dhe në rritje nga sipërfaqja e lëkurës. Mundohuni të kuptoni se pse trupi rritet në lartësi nishan, dhe se si të shpëtoj prej tyre.

Varur Moles në trup - ShkaqetMoles varur mund të shfaqen në çdo pjesë të fytyrës dhe trupit, por më shpesh ato janë të vendosura në fushat e mëposhtme:


 • qafë dhe décolleté;

 • sqetull;

 • perineumit.


 • Këto tumore të ndodhë në njerëzit gjatë gjithë jetës, por në raste të rralla ato shfaqen nga lindja. Para së gjithash, varur nishan formuar nga ndikimi i melaninës, e cila ndikon në maturimin e pigment nën lëkurë. Me akumulimin e pigment nën ndikimin e diellit fillon për të formuar një nishan që gjatë zhvillimit të saj merr formë përfundimtare, forma dhe ngjyra.
  Mjekësia identifikon një numër të shkaqeve të mundshme të pezullimit të moles, të cilat përfshijnë:


 • Qëndrimi i gjatë në diell;

 • Vizitat e shpeshta në diell;

 • infeksion papillomavirus;

 • ndryshimet hormonale të shkaktuara nga pubertetit ose shtatzanisë;

 • sëmundjet e organeve të brendshme (sidomos me shumë moles varur);

 • degjenerimi malinje e qelizave të lëkurës.


 • A mundem të hiqni varur nishan?


  Nga ana mjekësore, ndonjë nishan, dhe sidomos varur është potencialisht e rrezikshme. Në paraqitjen unaesthetic e tumoreve të tilla faktit pakëndshme se ata janë shumë të lehtë për të dëmtuar. Ato mund të rubbed stolitë nasheynыmy veshjeve, ata mund të dëmtojë gjatë heqjen e flokëve, masazh dhe madje edhe thjesht për chesanyy. Ky problem nuk është edhe se lëndimi ndodh dhimbje dhe gjakderdhje, dhe se kjo mund të çojë në zhvillimin e tumoreve malinje.

  Kjo është arsyeja pse në shumicën e rasteve, dermatologists rekomandojmë varur hiqni moles - për të parandaluar ndërlikimet e mundshme. Ata që në trup janë moles të tilla është e rekomanduar për të vizituar një dermatolog rregullisht dhe në mënyrë periodike të vlerësuar gjendjen e tyre më vete. Nevojë urgjente për të parë një specialist në qoftë se ju vini re se:

 • varur mol nxirë ose përndryshe ndryshuar ngjyrën e saj të zakonshme;

 • ndjeu kruarje apo dhimbje në nishan varur;

 • varur nishan në një kohë të shkurtër është rritur në madhësi;

 • ka gjakderdhje, ënjtje, inflamacion rreth një pendë apo saj;

 • Varur rreth nishan ishte spot-halo (të lehta ose të errëta);

 • varur uschilnylasya nishan;

 • rodymtsi filloi të zbehet model të lëkurës.


 • Mjeku do të shqyrtojë një pendë, nëse është e nevojshme, të emërojë ekzaminim shtesë ose dërgoni konsultimin me oncologist. Pas nevojshme specialist Procedurat diagnostike do të rekomandojë mënyra më optimale për të hequr moles.

  Varur nishan - si për të hequr?


  Hiq varur Moles mund të bëhet në këto mënyra:

 • Djegurit nga nitrogjen të lëngët.

 • Electrocoagulation - Efekti i rrymës frekuencë të lartë.

 • Prerje kirurgjikale me sasi të mëdha të moles.

 • Koagulimit Radiowave duke përdorur një fije e hollë tungsten.

 • Heqjen Laser.


 • Metoda e fundit është mendimi më i zakonshëm i efikasitetit të lartë dhe të minimizuar efektet negative pas procedurës.