Dallimi në mes dhimbje koke migrenë


Kjo është shpesh jo vetëm njerëzit e thjeshtë por edhe mjekët përzierje termat "dhimbje koke" dhe "migrenë". Por kjo është e gabuar. Dhimbje koke është simptomë e parë. Migrenë ka më semundja ose sindromi. Pothuajse çdo person ballafaqohet në jetën e tij me një dhimbje koke. Në mënyrë tipike, kjo ka ndodhur për shkak të lodhjes ose paraqitjen e ndonjë sëmundje në trup. Për shumicën e rasteve, në qoftë se një dhimbje koke, të mbajtur në painkillers kabinetit mjekësi. Me të vërtetë e mirë, në qoftë se tabletë menjëherë ndihmon. Situata më e vështirë nëse ju keni lidhur me dhimbje koke antispasmodics trajtimit. Këto barna të lehtësojë receptorët acarim meninges ose enët dhe sinuset, por nëse shkaku është një vrull i dhimbjes. Në qoftë se një person nuk është overdriven, ai nuk ka temperaturë, është e nevojshme për të kuptuar se cilat sëmundje dhimbje koke sinjale. Fakti se dhimbja e tillë mund të them që mund të ndikohen nga presioni dhe ton enëve të gjakut, si tru dhe tërë trupin. Gjithashtu Dhimbje koke mund të jetë një shenjë e infeksionit progresit pa ethe. Shumë shkelje apo ndryshimet në organet e sekretimit të brendshme mund të ndikojnë në gjendjen e trurit. Prandaj, në qoftë se dhimbje koke është një mysafir i shpeshtë, zgjidhja më e mirë do të ishte për të apeluar tek mjeku. Kur dhimbje koke është e lokalizuar në gjysmën e kokës dhe të përsëritet periodikisht, ne tashmë mund të themi se ajo është migrenë. Termi vjen nga fjala franceze, e cila hyri në rusisht si "migratore". Emri greke është "hemikraniya", i njohur kryesisht mjekë dhe amatorë epike greke, pasqyron plotësisht karakteristikat e sëmundjes. Që përbëhet nga dy rrënjët, e para e cila është përkthyer si gjysmë dhe e dyta - e trurit. Ajo është një vend në një gjysmë të kokës është ndryshimi kryesor nga dhimbje koke migrenë. Për fat të keq, shumica e librave mjekësore thonë se kjo sëmundje e pakëndshme shpesh kaplon gratë. Shpesh migrenë fillon të shfaqet në adoleshentët gjatë pubertetit. Gjithashtu, sëmundja mund të jetë trashëguar. Gjërat më të keq, në qoftë se dhimbje koke është e shoqëruar nga të përzier, të vjella, zbehje ose skuqje e fytyrës, fotofobi, ethe, gjymtyrë të ftohta sipërme dhe të poshtme. Nëse këto simptoma janë të shoqëruara me periudhave të shkurtra të dhimbje në kokë, atëherë ne mund të flasim për diagnozën e "migrenë".


Ne duhet të kujtojmë se mendimin e gabuar se dhimbje koke shkakton sëmundjen. Të gjitha krejt e kundërta. Se mosfunksionimi i ndonjë pjese të trupit është shkaku i acarim të mbaresa nervore dhe enëve të gjakut të trurit. Sigurisht, dhimbje koke të shpeshta ose migraines jeta shumë e vështirë mund të bëhet sëmundje më të rënda kronike. Por kjo është një shenjë se ne duhet të ngushtë kushtoj vëmendje për shëndetin. Në fund të fundit, për shembull, migrenë qafës së mitrës është rezultat i shkatërrimit të pleksus nervore peryvaskulyarnыh enëve të mëdha të gjakut të trurit apo të rrënjëve të palcës kurrizore të qafës së mitrës. Ky shembull tregon se në rast të migrenë shpeshta nuk duhet të vonojë vizituar mjekun. Për më tepër, nuk është e nevojshme të shpresojmë se një gjë e hidhur do të kuruar këtë dhimbje koke e keqe. Në rast të migrenë të rënda dhe të paraqitjes së saj duhet të jenë të përgatitur për atë që do të duhet të kalojnë kohë në studim dhe vizita të shpeshta në klinikë. Në fund të fundit, truri sinjalizon acarim të arsyes së tij. Testet Shumë shpesh projektuar në mënyrë korrekte dhe trajtimi i mëtejshëm jo vetëm lehtësimin e migraines, por gjithashtu lejojnë për të parandaluar apo ndaluar zhvillimin e patologjive të rënda në trup. Ajo shkakton kërkimit hemikraniya është detyra kryesore e mjekut. Nëse mjeku përshkruan vetëm dhimbje ose drogë antispasmodic ose sugjeron se migrena është e pashërueshme, nga kjo pacientët "ekspert" më mirë të qëndrojnë larg dhe të shpejt të duken të vërtetë profesionale. Hiq migrenë koke ndihmë vetëm droga projektuar siç duhet për të normalizuar ton enëve të gjakut dhe sedatives. Për qëllimin e tyre duhet të jetë një seri e sondazheve që do të ndihmojë të qartësuar gjendjen e enëve dhe sistemin nervor të njeriut. Kjo është shpesh e lidhur me trajtimin fizike terapi që jo vetëm redukton nivelin e dhimbje koke, por edhe përmirëson shëndetin e përgjithshëm. Për specialist i cili trajton pacientin migrenë, përjashtim primar është sëmundje organike të trurit, duke përfshirë tumoret dhe aneurysm vaskulare. Next për të përjashtuar nga historia e patologjisë dhe të organeve të brendshme të pacientit, në një numër të sondazheve, duke përfshirë syrit, neurologjike, kardiovaskulare, dhe të tjerët. Vetëm pas eliminuar shkakun e mundshëm të migrenë mund të fillojnë për të trajtuar simptomat, që është, për të eliminuar dhimbje koke. Kur një person e kupton dallimin në mes dhimbje koke migrenë normale, ai jo vetëm të hequr qafe dhimbje. Ai do të jetë në gjendje, bazuar në sinjalet e tyre të trupit në vend për të kuptuar nevojat e saj dhe veçoritë.