Depozitat kripës në nyje


Periarthritis - një problem i cili shfaqet në njerëz të moshuar dhe të rinj. Ju mund të jetë një sëmundje e njohur si depozitat e kripës në nyje. Nuk është një problem mjaft i papritur. Në fazat fillestare të simptomat e para duket, edhe pse ka raste kur periarthritis ndërsa asimptomatike.

Arsyet kripë depozitave në nyjeEkziston mendimi se depozitat e kripës në nyjet më shpesh ndodh në njerëzit që abuzojnë ushqim shumë i kripur. Eshtë e panevojshme të thuhet, kjo ide është e gabuar. Sigurisht, marrja e tepruar kripë për asnjë të mirë nuk ka, por nuk shkakton periarthritis.

Çdo organ është 70% ujë. Në të lëngshme përmban një sasi të madhe të mineraleve të ndryshme dhe ushqyesve. Përfshirja e kripës që personi në sasi të arsyeshme është një domosdoshmëri. Depozitat Salt ndodhin kur trupi është ndërprerë metabolizmin me ujë kripë. Urinës ndërton në trup, për shkak të cilat nyjet janë të deformuara, ata fillojnë inflamacion.
Shumica depozitat kripë ndodh në gju dhe nyjeve supe. Çon në peryartrytu numër arsyesh:


 • mënyrë jetese i ulur;

 • mbipeshë;

 • konsumit të tepërt të alkoolit;

 • Abuzimi nikotina;

 • të ushqyerit e dobët;

 • predispozicion gjenetik;

 • problemet e veshkave, për shkak të cilat mund të sekretim të acidit urinës nga trupi.


 • Në zonjat kripë depozitat mund të ndodhë për shkak të veshur këpucë të pakëndshme: takë shumë të ngushtë ose shumë të larta.

  Simptomet e depozitave kripës në nyje


  Periarthritis tipar kryesor - një sëmundje pothuajse nuk ndikon joints simetrike. Kjo është, shumica e kripës depozituar në vetëm një të përbashkët, ndërsa tjetri vazhdon të përkryer të shëndetshme.

  Simptomat e sëmundjes është e vështirë të mos njoftimit:

 • Kur depozitat kripë në nyje apo këpucë me majë pacienti ndjen dhimbje. Pacienti lëvizje mund të, nëse jo skovuyutsya. Ndonjëherë për shkak të dhimbjes një person nuk mund plotësisht të bëj apo të shpjegoj gjymtyrë e prekur. Dhimbje më të rënda në mëngjes. Gjatë nyjeve ditë zhvilluar pak, dhe dhimbje mund të largohem. Për ngarkesa dhimbje intensifikuar.

 • Dashur dhe urryer njëri-tjetrin kriza - një nga shenjat më të rëndësishme të kripërave në nyje. Ndonjëherë përtyp ndryshimin e klikimeve.

 • Joints përflakur janë të kuqe dhe i fryrë. Temperatura e përflakur të lëkurës në vend është rritur në mënyrë të konsiderueshme. Pacienti i përgjithshëm mbetet normale.

 • Vlen kushtuar vëmendje të dhimbjeve të muskujve paarsyeshme. Shumë shpesh ky fenomen - një periarthritis shenjë. Muskujt e lënduar si asimetrike - ka vetëm rreth të përbashkët prekur.

 • Ne nuk mund të injorojë simptoma të tilla si ndjenja e lëkurës natyahnutosti mbi përbashkët.


 • Trajtimi i depozitave kripë në nyje


  Nëse periarthritis zbuluar në kohë, e lehtë mund të trajtojë duke përdorur trajtim të thjeshtë mjekësor apo fizioterapi. Detyra kryesore - për të lehtësuar pacientin nga dhimbjet. Atëherë ekspertët gjitha forcave hedhur në rivendosjen e përbashkët.

  Më efektive e ndjesi të dhimbshme në depozitat e kripës në nyje të ndihmuar mjetet e mëposhtme:

 • Diclofenac;

 • Dyklak;

 • Indometacin;

 • Piroksikam;

 • Fleksen.


 • E pra me chondroprotectors peryartrytom dhe hormonet.
  Opsionale, ju mund të kërkoni ndihmë dhe receta popullore (fara e majdanoz ose selino, për shembull, me të vërtetë lehtësimin e dhimbjeve), por ajo është duke u mbështetur në to nuk është e nevojshme. Ideal - një kombinim i trajtimit tradicionale dhe popullore.